Yeni ehliyet alınca şehir dışına çıkabilir mi ?

Yeni ehliyet alınca şehir dışına çıkabilir mi? Yoksa; Yeni ehliyet alınca şehir dışına çıkılamaz mı ?

Ehliyetimi 18 Temmuz 2020’de aldım. Şehir dışına çıkmak istiyorum ama şehir dışına çıkarsam ve polis beni bu şekilde yakalarsa ehliyetim iptal olur diye çok korkuyorum. Sorum şu:” Yeni ehliyet alınca şehir dışına çıkabilir mi?” Teşekkürler. Nesrin Baltok / İzmir

Yeni ehliyet alanlardan kasıt; aday (stajyer) sürücülüktür. Stajyer sürücülük uygulaması ise 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye’de uygulanmaktadır.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alacak olan kişiler; 2 yıl boyunca stajyer sürücü olarak Trafikte araç kullanmak zorundadır.

two women sitting on vehicle roofs
Photo by Elijah O’Donnell on Pexels.com

Stajyer sürücülerin 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını tâbidir 1 yıl içerisinde 75 ceza puanı nın dolmaması gerekir.

1 yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran aday sürücülerin, yani stajyer sürücülerin ehliyetleri; maalesef Daimi olarak iptal olur, ehliyetleri yanar.

YENİ EHLİYET ŞEHİR DIŞINA, YENİ EHLİYET UZUN YOLA ÇIKAR MI?

1 Ocak 2016 tarihinden sonra ilk defa ehliyet alan ve Aday Sürücü konumunda olan kişiler; yani, Aday sürücülük süresi dolmayan kişiler, ehliyeti hak ettikleri tarihten itibaren, yani; ehliyetlerini eline aldıkları günden itibaren, uzun yola çıkabilir, şehir dışına çıkabilir.

YENİ EHLİYETLİNİN YANINDA REFAKATÇİ LAZIM MI?

Yeni ehliyetli sürücülerin; yani; stajyer sürücülerin yanında Trafikte araç kullanırken refakatçi olmasına gerek yoktur.

Yeni ehliyet alan kişiler şehir dışına ya da uzun yola çıkacakları zaman yanlarında refakatçi bir sürücü bulundurmak zorunda değildirler.

YENİ EHLİYET ALANLAR YURTDIŞINA ÇIKABİLİR Mİ ?

Yeni ehliyet alan araç sürücüleri ehliyetlerini hak ettikleri tarihten itibaren; Türk ehliyetinin yasal olarak tanındığı; Karayolu Konvansiyonuna üye olan dünyanın 93 ülkesine’de aracıyla tek başına gidebilir.

Karayolu Konvansiyonu’na üye olmayan ülkelere de aracıyla tek başına gidebilmesi için; ” Türkiye Ülkeler Turing ve Otomobilciler Kurumu” tarafından verilen; uluslararası sürücü belgesini alarak gidebilir.

Yorum yapın