Yeni ehliyet alanların dikkat etmesi gerekenler

Yeni ehliyet alanların dikkat etmesi gerekenler

30/04/2021 0 Yazar: Medya Fatih Com

Yeni ehliyet alanların dikkat etmesi gerekenler

Aday sürücüyüm yeni ehliyet aldım.Yeni ehliyet alanların dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Aday sürücülerin çok dikkat etmesi gereken trafik kuralları nelerdir? Nuran Tatlı/ İstanbul

Yeni Ehliyet Nedir?

Yeni Ehliyet kavramı 01/01/2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alanları ve 01/01/2016 tarihinden önce ehliyet almış olup; bu ehliyetleri daimi olarak iptal olan kişiler; 01/01/2016 tarihli itibarıyla ehliyete başvuru yapanları kapsar.Aday sürücülük süresi; ehliyeti hakediş tarihinden itibaren 2 yıldır. 2 yıl boyunca trafikte; araç kullanan bu kişiler; aday sürücü bir diğer adıyla stajyer sürücü olarak araç kullanırlar.

YENİ SÜRÜCÜLERİN ( ADAY -STAJYER) SÜRÜCÜLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN 10 TRAFİK KURALI

Stajyer ( aday ) sürücüler 2 yıl boyunca adeta diken üzerindedirler. Aday sürücülerin 2 yıl içerisinde trafik kurallarına azami şekilde uymaları ve trafik kural ihlali yapmamaları gerekir.

1- 75 CEZA PUANI DOLARSA EHLİYET DAİMİ İPTAL OLUR.

Aday sürücüler 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmamaları gerekir. 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran aday sürücünün; yani stajyer sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir. Ehliyeti daimi iptal edilen aday sürücü; tekrardan sürücü kursuna yazılarak; sınavlardan başarılı olup ve diğer ehliyet şartlarını yerine getirek; ehliyet çıkarması gerekir.

2- 20 PROMİL ALKOLÜN ÜZERİNDE TRAFİKTE ARAÇ KULLANMA

Araç sınıfına bakılmaksızın en az 21 promil alkollü olmanız halinde; ehliyetiniz daimi olarak iptal edilir. Sürmüş olduğunuz araç; otomobil dahi olsa, aday sürücüler 20 promil alkole tabiidir en az 21 promil alkollü olunması durumunda aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

3- ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASINA KARIŞMA

Yeni ehliyet alan aday sürücüler; ölümlü trafik kazasına karıştığında; eğer ki ölümlü trafik kazasında aday sürücü asli kusurlu bulunursa; aday sürücünün sürücü belgesi daimi olarak iptal edilir.

Ölümlü trafik kazasında; aday sürücü asli kusurlu değil de; tali kusurlu bulunursa ehliyeti iptal edilmez.

4- KIRMIZI IŞIK İHLALİ

Yeni ehliyet alan aday- stajyer sürücüler; aday sürücülük süresi içerisinde 2 yıl içerisinde 3 kez kırmızı ışık ihlali ( KTK Madde 47/1-B ) yaparlarsa ve bu kırmızı ışık ihlal cezası aday sürücünün ehliyetine yazılırsa; aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

5- HIZ İHLALİ – RADAR CEZASI

Yeni ehliyet alan aday- stajyer sürücüler; aday sürücülük süresi içerisinde 2 yıl içerisinde 3 kez hız ihlali ( KTK Madde 51/2-A, 51/2-B ve 51/2-C ) yaparlarsa ve bu hız ihlal (radar) cezası aday sürücünün ehliyetine yazılırsa; aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

6- YAYALARA YOL VERMEME

Yeni ehliyet alan aday- stajyer sürücüler; aday sürücülük süresi içerisinde 2 yıl içerisinde 3 kez; yaya geçitlerinde, okul geçitlerinde YAYALARA YOL vermemekten ( KTK madde 53/2-A , 74/-A ve 74/- B ) trafik cezası uygulanırsa; bu ceza aday sürücünün ehliyetine yazılırsa; aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

7- SAĞA-SOLA DÖNÜŞ KURALLARINA UYMAMAK

 (Yeni ehliyet alan aday- stajyer sürücüler; aday sürücülük süresi içerisinde 2 yıl içerisinde 3 kez dönüş kurallarını ihlal etmekten;  ( KTK madde 53/1-A, 53/1-B,53/1-C, 53/1-D, 53/2-A, 53/2-B, 53/2-C ,) trafik cezası yazılırsa ve bu dönüş kuralları ihlal cezası aday sürücünün ehliyetine yazılırsa; aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

8- EMNİYET KEMERİ TAKMAMAK

Yeni ehliyet alan aday- stajyer sürücüler; aday sürücülük süresi içerisinde 2 yıl içerisinde 3 kez EMNİYET KEMERİ takmamaktan ( KTK Madde 78/1-A ) trafik cezası yerlerse ve bu EMNİYET kemeri ihlal cezası aday sürücünün ehliyetine yazılırsa; aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

9- KASK TAKMAMAK ( MOTOSİKLETLER İÇİN )

Yeni ehliyet alan aday- stajyer sürücüler; motosiklet kullanırken; aday sürücülük süresi içerisinde 2 yıl içerisinde 3 kez KASK takmamaktan ( KTK Madde 78/1-B ) yaparlarsa ve bu kask ihlal cezası aday sürücünün ehliyetine yazılırsa; aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

10- GEÇİŞ ÖNCELİĞİ OLAN SİVİL VEYA RESMİ ARAÇLARA YOL VERMEME

Yeni ehliyet alan aday- stajyer sürücüler; aday sürücülük süresi içerisinde 2 yıl içerisinde 3 kez geçiş önceliği olan araçlara( KTK madde 57/1-A, 57/1-B, 57/1-C, 57/1-D, 57/1-F ) yol vermeme yaparlarsa ve bu yol VERMEME trafik cezaası aday sürücünün ehliyetine yazılırsa; aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

Aday sürücü olan vatandaşlarımız yukarıdaki ihlalleri işlememeye azami oranda dikkat etmeleri gerekir.

RİCA: Bu yazımızı; SOSYAL MEDYA ALANLARINDA PAYLAŞMANIZI RİCA EDİYORUZ. Çünkü; bu ihlaller can yakiyor. Ehliyeti DAİMİ İPTAL ETTİRİYOR. Sevdiklerinizin ehliyetleri iptal olmasın.

Yeni ehliyet alanların dikkat etmesi gerekenler
Yeni ehliyet alanların dikkat etmesi gerekenler