Yeni Ehliyet Alanlar Stajyer mi ? Yeni Ehliyet Alanların Durumu.

Yeni Ehliyet Alanlar Stajyer mi ? Yeni Ehliyet Alanların Durumu.

Yeni Ehliyet Alanlar Stajyer mi ?

Yeni Ehliyet Alanlar Stajyer mi sayılıyor bu sorunun cevabını çok merak ediyorum da. Ben ehliyetimi geçen ay aldım. Yani 09.09.2020 günü aldım. Ben şimdi stajyer sürücü müyüm yoksa aday sürücü müyüm ? Stajyer sürücülerin alkol alma hakkı var mı ? Stajyer sürücüler uzun yola çıkabilir mi ? Bu sorularımında cevabını verirseniz çok teşekkür ederim. Sezen Alçıcı / Sinop

Aday (Stajyer) Sürücü Kime Denir ?

Aday (Stajyer) Sürücü : 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alacak olanlar; daha öncesinde hiç ehliyeti bulunmayan ve 01.01.2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alacak olan araç sürücü adaylarına stajer ( aday) sürücü denir.

Aday Sürücülük ( Stajyer Sürücülük) Süresi ?

Aday sürücülük, yani; stajyer sürücülük süresi, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 2 yıldır. 2 yıl boyunca 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alanlar Aday Sürücü kategorisindedir.

Aday sürücülük ile stajyer sürücülük ikisi de aynı şeydir. Eş anlamlı kelimelerdir.

Stajyer Sürücülerin Ceza Puanı Limiti Nedir?

Stajyer sürücüler; yani Aday sürücüler 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını tabidir. Stajyer Sürücüler; 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını dondurmaları hâlinde; stajyer sürücünün; yani Aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal edilir

.

Stajyer Sürücülerin Ehliyetini Daimi İptal Ettiren Nedenler

Stajyer sürücüler; adeta İki yıl süre zarfında diken üzerindedirler. Çünkü; yapacakları bazı hatalar sonucunda ehliyetleri Daimi olarak iptal edilecektir. işte; stajyer sürücülerin, yani; Aday sürücülerin ehliyetlerine yakan, trafikte araç kullanılırken yapılacak büyük hatalar.

1- Stajyer sürücüler Trafikte araç kullanırken kesinlikle alkol almayı, alkollü bir şekilde direksiyonun başına geçmeyi unutmalılardır. Çünkü, stajyer sürücülerin yasal alkol limiti, diğer sürücülere oranla yüzde yetmiş (%75) daha azdır.

Stajyer sürücüler araç sınıflarına bakılmaksızın, 20 promil alkole tabiidir. En az 21 promil alkollü şekilde Trafikte araç kullanmaları halinde ehliyetleri Daimi olarak iptal edilir.

2- Stajyer sürücüler; bir ölümlü trafik kazasına karıştığında ve bu trafik kazasında ASLİ KUSURLU olduğunda; stajyer sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal olur.

3- Stajyer sürücüler; geriye dönük olarak son 1 yıl içerisinde 3 defa 47/1-B ( Kırmızı Işık İhlali) cezasını; ehliyetine yememesi lazımdır. 1 yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık cezasını ehliyetine yiyen stajyer (aday) sürücünün ehliyeti daimi iptal olur.

4- – Stajyer sürücüler; geriye dönük olarak son 1 yıl içerisinde 3 defa ( KTK Madde 53/2-A, 74/A ve 74/-B ) ( yayalara yol vermeme) cezasını; ehliyetine yememesi lazımdır. 1 yıl içerisinde 3 defa yayalara yol vermeme trafik cezasını ehliyetine yiyen stajyer (aday) sürücünün ehliyeti; daimi iptal olur.

5- Stajyer sürücüler; 1 yıl içerisinde 3 defa hız ihlali (KTK madde 51/2-A, 51/2-B ve 51/2-C ) yapmaları durumunda; bu ceza stajyer sürücülerin ehliyetlene yazılırsa; stajyer sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir..

6- Stajyer sürücüler; geriye dönük olarak; 1 yıl içerisinde 3 kez dönüş kurallarına riayet etmemekten ( KTK madde 53/1-A, 53/1-B,53/1-C, 53/1-D, 53/2-A, 53/2-B, 53/2-C )  trafik cezasını ehliyetine yemeleri halinde; stajyer sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

7- Stajyer sürücüler bir yıl içerisinde yine 3 kez; geçiş üstünlüğü olan, kavşaklarda geçiş önceliği olan; gerek kamu araçlarına, gerekse; sivil araçlara yol vermemekten trafik cezasını ehliyetine yemeleri halinde; aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

8- Stajyer sürücüler Trafikte araç kullanırken 1 yıl içerisinde 3 defa emniyet kemeri takmamaktan  ( KTK madde 78/1-A)  trafik cezasını ehliyetine yemeleri halinde; stajyer sürücülerin; yani aday sürücülerin sürücü belgeleri daimi olarak iptal edilir.

9- Trafikte motosiklet kullanan aday sürücüler; 1 yıl içerisinde 3 defa kask takmamaktan  ( KTK 78/1-B) trafik cezasını ehliyetine yememeleri  halinde; stajyer sürücülerin ehliyetleri Daimi olarak iptal edilir

10- Stajyer sürücüler; geriye dönük olarak son 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmaları halinde; stajyer sürücülerin ehliyetleri Daimi olarak iptal edilir.

Stajyer Sürücülerin Tek Başına Uzun Yola Çıkabilir mi ?

Stajyer sürücüler; yani Aday sürücüler; ehliyetlerini hak ettikleri ve ehliyetlerini çıkarttıkları tarihten itibaren; istedikleri şekilde tek başlarına, uzun yola gidebilirler bunda herhangi bir sakınca yoktur.

Stajyer Sürücülerin Yanında Refâkatçi Lazım mı ?

Stajyer sürücüler; ehliyetlerini aldıkları tarihten itibaren istedikleri gibi Türkiye’nin ve dünyanın her tarafına araçlarıyla tek başına gidebilirler. Yanlarında refakatçı aday olmayan bir sürücünün olması şart değildir.

Konuyu özetleyecek olursak; stajyer sürücüler bir yıl içerisinde 75 ceza puanına tabidir. Stajyer sürücületin 75 ceza puanını doldurmaması gerekiyor. 75 ceza puanını dolduran stajyer sürücünün ehliyeti; Daimi olarak iptal edilir. Aday ( stajyer) sürücülerin kullanmış olduğu aracın; otomobil olması önemli değildir.

Stajyer sürücüler; en az 21 promil alkollü çıkmaları halinde; aday (stajyer) sürücülerin ehliyetleri Daimi olarak iptal edilecektir. Kısacası; stajyer sürücüler, istedikleri gibi dünyanın ve Türkiye’nin her tarafına tek başlarına; aracıyla gidebilirler, yanlarında refakatçi olması şart değildir.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alanlar; stajyer sürücü sınıfındadır. 2 yıl stajyer Sürücü konumundadırlar.

Yeni Ehliyet Alanlar Stajyer mi ?
Yeni Ehliyet Alanlar Stajyer mi ?

Bir cevap yazın