Yeni ehliyet alan şehir dışına çıkabilir mi?
TRAFIK

Yeni ehliyet alan şehir dışına çıkabilir mi?

Yeni ehliyet alan şehir dışına çıkabilir mi ; yoksa çıkamaz mı ?

Stajyer sürücüyüm; ehliyetimi 1 hafta önce aldım. Merak ettiğim soru şu: Yeni ehliyet alan şehir dışına çıkabilir mi? Nermin Şenel / İstanbul

Yeni ehliyet alanlardan kasıt; 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alanlar için geçerli bir kavram olmakla birlikte; 2 yıl aday sürücü olarak trafikte araç kullanmak durumunu ifade eder.

Yani; 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alan vatandaşlarımız; 2 yıl boyunca aday ( stajter) sürücü konumundadırlar.

aday ( stajter) sürücüler; 2 yıl boyunca trafikte araç kullanırken çok çok dikkat etmek zorundadırlar. Çünkü; aday sürücüler 75 ceza puanına tabidir. 75 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetlerine el konulur, ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

Yeni ehliyet almış kişiler; tabiki de şehir dışına çıkabilir. Yeni ehliyet alan vatandaşlarımız; ehliyetlerini hak ettikleri ve ehliyetlerini teslim aldıkları tarihten itibaren; tek başlarına şehir dışına çıkabilir, yeni ehliyet alanlar tek başlarına uzun yola gidebilir, yeni ehliyet alanlar refakatçi olmadan uzun yola çıkabilir, yeni ehliyet alanlar, ehliyetimizi tanıyan ve Karayolu Konvansiyonuna üye olan dünyanın 93 ülkesine tek başlarına gidebilir ve o ülkelerde de araç kullanabilir.

UYARI: Aday sürücülerin ehliyetini DAİMİ İPTAL ETTİREN 10 NEDEN başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı; şidettle tavsiye ederiz. Alllah cc emanet olun.

Bir cevap yazın