Yayaya Yol Vermeme Cezası 74/B Trafik Cezası

Yayaya Yol Vermeme Cezası 2020Yayaya yol vermeme cezası yedim. Bu trafik cezasını nasıl iptal ettirebilirim ? Normalde ben tüm yayalara yol vermekteyimdir. Kesinlikle yayalara yol vermemezlik yapmadım. Ama aracımın plakasına; yayaya yol vermeme cezası yazılmış. Ben bu durumu kabul etmiyorum. Ne yapmam gerekiyor…Teşekkürler. Salih Yaprak / BursaYayalara yol vermeme trafik cezası can yakan cezalardan bir tanesidir. Çünkü; bu cezanın fiyatı çok yüksektir. Ayrıca; araç sürücüsünün ehliyetine yazıldığında da ceza puanı bakımından araç sürücülerini sıkıntıya sokabilecek ceza puanına sahiptir.

Yayalara yol vermeme trafik cezası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 74/B maddesinden yazılmaktadır. 74 /B Trafik cezasının 2020 yılındaki trafik cezası miktarı 598.00 Türk lirasıdır.

598.00 Türk lirası yayalara yol vermeme Trafik cezasını; Ceza’nın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; 598.00 Türk lirası olan yayalara yol vermeme trafik cezası 1/4 oranında indirime gidecektir ve ceza miktarı 448.50 Türk Lirasına düşecektir.


Trafik Cezalarında İndirim Süresi Kaç Gündür ?


Gerek araç plakasına; gerekse sürücünün ehliyetine yazılan trafik cezalarında; trafik cezası indirim süreci cezanın araç sahibine ya da araç sürücüsüne tebliğ edildiği tarihten itibaren başlamaktadır ve bu süre trafik cezasının tebliğinden itibaren on beş (15) gündür. Trafik cezasının tebliğ tarihini üzerinden 15 günü geçen trafik cezalarında indirim Hakkı ortadan kalkmaktadır.


Yayalara yol vermeme Trafik cezasının ceza puanı kaç puandır ?


Yayalara yollara yol vermeme trafik cezası; yani 74/B Trafik cezasının 2020 yılındaki ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı araç sürücüsünün ehliyetine işlenir. Eğer ki araç sürücüsü aday sürücü ise; 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmaması gerekir.

Bir yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran aday sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

Yine; aday olmayan sürücüler için de yüksek bir ceza puanıdır. Aday olmayan sürücüler bir (1) yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmamaları gerekir. 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran aday olmayan sürücülerin ehliyetine 2 aylığına geçici olarak el konulur.


Bilgi: Trafik cezalarında ceza puanı uygulanırken mutlaka araç sürücüsünün ehliyetine yazılması gerekir. Yani araç plakasına yazılan trafik cezalarında ceza puanı uygulanmaz. Sürücünün ehliyetine yazılan trafik cezalarında ceza puanı uygulanmaktadır.


Trafik Cezalarında Yasal İtiraz Süreci Nedir?Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren başla ve 15 gün içerisinde araç sahibi ya da araç sürücüsü trafik cezasına itiraz edebilir ve bu trafik cezasını mahkemeye taşıyabilir. Trafik cezasının tebliğ tarihinden itibaren 15 günü geçen trafik cezalarında itiraz hakkı yanmaktadır.Yayaya Yol Vermeme Trafik Cezasında Nereye İtiraz Edilir ?


Yayalara yol vermeme trafik cezasında cezaya itiraz mercii; bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza Hakimlikleridir. Nerede yaşıyorsunuz; yaşadığınız yerdeki Sulh Ceza Hakimliğine giderek trafik cezası iptal davası açabilirsiniz. Trafik cezalarına itiraz etmek ve dava açmak istiyorsanız Sulh Ceza Hakimliğine müracaat etmeniz gerekir.


Trafik Cezası İptal Davası Evrakları Nelerdir ?


Adınıza yada plakanıza yazılan trafik cezalarına itiraz etmek ve bu cezaları iptal ettirmek istiyorsanız aşağıdaki evrakları da hazırlamanız ve dava açma esnasında yanınızda bulundurmanız gerekir. İşte o evraklar.


1- Kimlik Fotokopisi

2- Ehliyet Fotokopisi

3- Araç Ruhsat Fotokopisi

4- Trafik Cezası Fotokopisi

5- Trafik Cezası Tebligat Zarfı ( Adrese Gelen Cezalar İçin. )

6- Trafii Cezası İtiraz Dilekçesi

7- Varsa Diğer Delil ve Belgeler ( Video- Fotoğraf vb. )Trafik Polisi; Delil Olmadan Araç Plakasına Trafik Cezası Yazabilir mi ?


Gerek trafik polisleri; gerekse Jandarma trafik; herhangi bir delil olmadan; yani fotoğraf veya video kaydı olmadan, araç plakasına trafik cezası uygulayabilirler.

Yayaya Yol Vermeme Cezası
Yayaya Yol Vermeme Cezası

Yorum yapın