yayaya yol vermeme cezası maddesi

Yayalara Yol Vermeme Cezası – Yayaya Yol Vermezsen Yandın

Yayalara yol vermeme cezası ne kadar? Yayalara yol vermeme cezası 2019 fiyatı ne kadar?

Yayalara yol vermeme cezası Önünüzde Yaya yolu var ve bir yaya yola indi. Sizde yaya’ya yol vermediyseniz; 2019 yılında ne kadar ceza ile karşı karşıya kalacaksınız?


Yayaya Yol Vermemenin Karayolları Trafik Kanunu Maddesi Nedir?


Yayalara yol vermeme cezası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 74 B maddesidir.


Yayaya Yol Vermeme Cezası Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Görevli trafik zabıtası ve trafik ışığının bulunmadığı yaya geçitlerinde ve okul geçitlerindeki yayalara yol vermeyen sürücülere 74b ( Yayalara Yol Vermeme Cezası ) uygulanır.

Yayalara yol vermeme cezası
Yayalara yol vermeme cezası


Trafik ışığının bulunduğu yerlerde ve trafik zabıtasının olduğu yerlerde; önce trafik zabıtasının işaretlerine uyulur. Trafik zabıtası da yoksa Trafik ışığına riayet edilir.


Trafik zabıtasının ve trafik ışığının bulunduğu yerlerde; yaya geçitleri varsa; yaya, trafik ışığını beklemek zorundadır.


Yayanın trafik ışığını beklememe gibi bir lüksü yoktur. Bu ceza, sadece trafik ışığının ve trafik zabıtasının bulunmadığı yaya geçitleri için geçerlidir.

Yani; yaya trafik ışıklarına ve trafik polisine uymak zorundadır.

Örneğin: aracınızda trafik ışığında duruyorsunuz ve size yeşil yandı. Hareket edeceğiniz esnada önünüzde bulunan yaya yolunda; bir yaya kendine kırmızı ışık yanarken yaya yoluna indi.


Siz, bu durumda o yayaya yol vermek zorunda değilsiniz. Yaya, Trafik ışığına uymak zorundadır.


Yaya, yaya yolunda olsa bile; trafik kurallarına uymak zorundadır. Bu gibi durumlarda yayalara yol vermeyebilirsiniz.


Yayanın yaptığı suçtur. Kırmızı Işık ihlali yapmıştır ve yaya’ya kırmızı ışık ihlalinden KTK madde 47/1b maddesinden 235 TL trafik cezası yazılması gereklidir.Yayalara Yol Vermeme Cezası’nın 2019 Yılı Ceza Miktarı Ne Kadardır?


Trafikte yayalara yol vermemenin 2019 yılı ceza miktarı 488 Türk lirasıdır.

Yayalara Yol Vermeme Cezası’nın Erken Ödeme İndirimli Miktarı Ne Kadardır?

Yayalara yol vermeme cezası olan 488 Türk lirasını; bu cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde öderseniz; Bu ceza 1/4 oranında indirime uğrayarak; yani % 25 indirime giderek 366 Türk lirasına düşer.Yayalara Yol Vermeme Cezası Kime Yazılır?


Yayalara yol vermemenin ceza makbuzu; o an aracı kim kullanıyorsa; yani; aracı süren sürücüye uygulanır.Fakat; Bu durum görevli trafik zabıtasının sizi durdurup; ehliyetinizi aldığı durumlarda geçerlidir.


Polis veya Jandarma; sizi durduramazsa, arkanızdan; araç tescil plakanıza bu cezayı gönderebilir.


Yayalara Yol Vermeme Cezası Ceza Puanı Kaç Puandır?


Yayalara yol vermeme cezasının 2019 yılı 2918 sayılı Karayolları trafik kanunundaki ceza puanı 20 puandır.


20 ceza puanı ehliyet puanına eklenir. Eğer ki 1 sene içerisinde; 100 ceza puanını doldurmanız halinde; ehliyetinize trafik zabıtası tarafından 2 aylığına geçici olarak el konulur.

Bu 2 aylık süreçte ehliyetsiz sürücü konumuna düşersiniz. Herhangi bir motorlu taşıtı karayolunda sürmeniz halinde ve trafik zabıtasına yakalanmanın durumunda; 2018 Türk Lirası ehliyetsiz sürücü cezası yersiniz.


Ayrıca aracın sahibi de siz değilseniz; 2018 Türk Lirası da aracın sahibine ceza yazılır.

Toplam 4036 Türk lirasına Bu ceza gelmiş olur. Aracın sahibine ceza niçin yazılır diyorsanız? Ehliyetsiz bir kişiye aracını sürdürdüğü için aracın sahibine de aynı miktarda ceza tatbik edilir.


Yayaya ilk Geçiş Hakkı Tanımama Cezası’nda Aracım Trafikten Men Edilir mi?Yayalara geçiş hakkı vermeme cezasında aracınız trafikten men edilmez. Evraklarınızı el konulmaz. Evrak iptal etme konusu söz konusu değildir.

Sadece 100 ceza puanını doldurmanız halinde ehliyetinize 2 aylığına geçici olarak el konulur.

Yaya Geçidi Cezası’nı Nasıl İptal Ettiririm?

Yayalara ilk geçiş hakkını tanımama cezasının iptalini; bulunduğunuz şehrin Sulh Ceza hakimliğine giderek;Sulh ceza hakimliğine dilekçe ile başvurarak başlatabilirsiniz.

Yaya Geçidi Cezası iptali için gerekli evraklar ise şunlardır:

•Trafik cezasının fotokopisi

•Trafik cezasının tebliğ kağıdının fotokopisi

•Ehliyet ve kimlik fotokopisi

• Trafik cezasına İtiraz dilekçesi

• Aracın ruhsat fotokopisi

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:Cep Telefonu ile Konuşma Cezası 2019

Bir cevap yazın: