Yaya olarak polisten kaçmanın cezası

Yaya olarak polisten kaçmanın cezası ne kadardır? Ankara Mamak’ta geçen gece geziyordum. Polis otosu; dur! Kaçma diyerek anons etmesi üzerine; korkarak polisten yaya olarak kaçtım. Polisten kaçmanın 2021 yılındaki yaptırımları nelerdir? C.K / Ankara

Görevli polislerden, görevli jandarma kuvvetlerinden yaya olarak kaçmanın 2021 yılındaki yaptırımlarını medya fatih.com web sitesi olarak siz değerli ziyaretçilerimiz için detaylı bir şekilde yazıyoruz.

Polisten yaya olarak kaçmak suç mudur?

Polisten yaya olarak kaçmak; 5236 sayılı kabahatler kanununa göre idari bir suç olup; herhangi bir hapis cezası olmamakla birlikte; para cezası ile cezalandırılmaktadır.

5236 sayılı kabahatler kanununun 32. Maddesinde polisten kaçmanın, polisin uyarı ikaz ve işaretlerine uymamanın cezası; açıkça düzenlenmiştir.

Kabatler Kanunu Madde 32: Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu
düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket etmektir.

Görevli polisten yaya olarak kaçmanız hâlinde, görevli polisin uyarılarına kulak asmamanız durumunda, görevli polisin size söylediği talimatlara aykırı hareket etmeniz halinde, kabahatler kanunun 32. maddesi uyarınca; 2021 yılı için 427 Türk lirası idari para cezası yazılır.

427 Türk lirası polisten kaçma cezası ile karşı karşıya kalmamanız için; görevli polislerin uyarı ikaz ve işaretlerine uymanızda büyük fayda vardır. Görevli polisten kaçarken; Allah cc. korusun, bir trafik kazası ile karşı karşıya kalabilir ve hayatınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle; görevli polislerden, görevli jandarma kuvvetlerinden ve görevli tüm kolluk görevlilerinden kaçmamaya sizleri davet ediyorum.

427 Türk lirası polisten kaçma cezasına itiraz etmek istiyorsanız; bu cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde sulh ceza hakimliklerine giderek polisten kaçma cezası itiraz davası açmanız gerekir.
Yaya olarak polisten kaçmanın cezası
Yaya olarak polisten kaçmanın cezası

Bir cevap yazın