Yaya Geçidi Cezası 2019’da Ne kadardır? Yaya Geçidi Cezası 2019 İptal Yöntemi Nedir? Yaya Geçidi Cezası 2019 iptal etme yöntemi nedir? Vb…


Yaya Geçidi Cezası 2019 Detayları…

Yaya geçidi cezaları; Yaya geçidinde bir yayı gördüğünüz zaman, aracınızla O yayanın geçişine izin vermeyerek; yolunuza devam etmeniz halinde yazılan trafik idari yaptırım para cezasıdır.


Yaya geçidi cezalarının size yazılması için; yaya geçidinin bulunması, yaya geçidi levhasının olması, yaya geçidinin trafik işaret ışıkları ve levhaları ile belirtilmiş olması gereklidir.Yaya geçidi işaretinin ve yaya geçidi çizgisinin olmadığı yerlerden geçen yayalara; yol vermek zorunda değilsinizdir.

Yani; yaya geçidinin olmadı yerlerden geçen yayalara yol vermek zorunda değilsiniz. Yaya geçidi işaretinin olduğu yerlerden geçen yayalara yol vermek zorundasınız.Peki; 2019 yılında yaya geçidinden geçen yayalara yol vermemenin trafik cezası ne kadardır ?

Yaya geçidi çizgisinin olduğu yerlerden geçmekte olan yayalara yol vermemenin 2019 yılı trafik cezası 488 Türk lirasıdır.


Yaya geçidi cezasını kaç gün içinde ödersem İndirime girer?

Yaya geçidi cezasını; bu cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz; Bu ceza 1/4 oranında indirime giderek, 366 Türk lirasına düşer.

Yaya Geçidi Cezası 2019
Yaya Geçidi Cezası 2019


Yaya Geçidi Cezası 2019’daki Ceza Puanı Kaç Puandır?


Yaya geçidi cezasının 2019 ile ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı ehliyet puanınıza eklenir.


Yayalarda; trafik kurallarına uymak zorundadırlar. Yaya geçitlerinin olmadığı yerlerden geçmekte olan yayalara çarpmanız durumunda; yaya bu kazada kusurludur.


Veya; araçlara yeşil ışık yanarken, yayalara kırmızı ışık yanması durumunda; ve yayanın yola inerek karşıya geçmek istemesi üzerine; yayaya yol vermemeniz gereklidir.


Yayalar; kırmızı ışığa uymak zorundadır. Bu durumdaki yayalara çarpmanız halinde yaya %100 kusurludur.

Cevap verilen sorular: Yaya Geçidi Cezası 2019’da Ne kadardır? Yaya yolu Cezası 2019 İptal Yöntemi Nedir? Yaya yolu Cezası 2019 iptal etme yöntemi nedir

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz.

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.İlginizi Çekebilir:Cep Telefonu ile Konuşma Cezası 2019

Bir cevap yazın