Yaralanmalı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler

Yaralanmalı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler 2019

Yaralanmalı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler


Yaralanmalı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler Nelerdir ?


Yaralanmalı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler, konusunu trafikte araç kullanan tüm sürücülerin bilmesi; bilmiyorsa da Yaralanmalı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler’i trafik kazasına karıştırıldığında ne yapılması gerektiğini öğrenmesi gereklidir.


Sürücüler kaza anında panikleyerek, herhangi bir tedbir almaktadırlar.

Bu durum ise; arkadan gelen araçların tekrardan kazaya sebebiyet vermesi ve size çarpmasıyla da sonuçlana bilmektedir.


Bu nedenle kaza anında soğukkanlı olmak da büyük fayda vardır.


Peki; Yaralanmalı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yaralanmalı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler
Yaralanmalı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler


Trafik kazasında yaralı olan araç sürücüsü ise; Arkadan gelen trafiğe ve diğer trafiğe ek bir tehlikeye yaratmayacak şekilde; hemen sağ çekerek aracını durdurmalıdır.


Karışmış olduğunuz kaza yaralanmalı trafik kazası olduğundan; 155 polis imdat hattına ve 112 Hızır Acil servisine bilgi vererek; gerekli görevleri kaza yerine çağırmanız gerekir.


Yaralamalı trafik kazalarında; kaza raporunu; kaza yaptığınız mıntıka şehir içi bir bölge ise; trafik polisi, şehir dışı Jandarma bölgesi ise; Jandarma trafik görevleri kaza raporunu düzenleyecektir.Hafif yaralı olan araç sürücüsü, trafik güvenliği için ışıklı işaret cihazlarını ve yansıtıcı cihazları kaza yerine koyarak gerekli güvenlik tedbirlerini almalıdır.


Kazaya karışan hafif yaralı araç sürücüsü ya da aracın içerisindeki yolcular; kazadaki delilleri ve izleri yok etmeyecek şekilde; kaza yerinin durumunu değiştirmemelidirler.


Kazaya karışan araç sürücüleri istenildiği zaman; birbirlerine kimlik ve adreslerini bildirmek, sürücü ve trafik belgeleri ile zorunlu sigorta poliçelerini göstererek ve trafik kaza raporunda ibrazı zorunlu oluğundan; bu evrakları birbirine vererek yardımcı olmaları gerekir.


Kazaya karışan araç sürücüleri ya da aracın içerisindeki yolcular; kazayı gerekli mercilere bildirerek; yaralı varsa 112 Acil servisine, yaralı yoksa 155 polis imdat hattına acilen bilgi verilmelidir.


Kazaya karışan sürücüler tedavi maksadı haricinde; kaza yerinden ayrılmamalıdır.


Kaza yerini terk etmek 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda suçtur ve cezai yaptırımı vardır.

İlginizi Çekebilir:Polisten Kaçma Cezası – 2019

Bir cevap yazın: