Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı

Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı Nedir? Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı % Kaç Kaç? Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı’nı Kim Verir? Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı’nı Nasıl Öğrenirim? Vb…


Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı Detaylı AnlatımGünlük hayatımızda insanın başına her türlü bela, musibet gelebilmektedir.


Aracımızla trafikte seyir halindeyken; herhangi bir yaralamalı trafik kazasına karıştırdığımızda; kazadaki kusurumuz, kazadaki kusur oranımız nedir?

Bu kusur oranını kim belirler? Kusur oranına itiraz nasıl yapılır ? Gibi tüm aklınıza takılan soruları yanıtlamaya çalışacağız.

YARALAMALI KAZALARDAKİ ASLİ KUSUR NEDİR?


Yaralanmalı, maddi hasarlı veya ölümlü trafik kazalarında; kazaya etki eden; En büyük etkenli trafik hatalarını yaparak; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 84’de geçen 12 adet Asli kusur maddelerinden; en az bir tanesini işleyerek; trafik kazasına karışma durumunuza asli kusur denir.


12 ADET ASLİ KUSUR MADDELERİ ŞUNLARDIR:

1- Madde 84/A: Kırmızı zeminli beyaz yazılı” DUR” işaretine uymama.

Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı
Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı


• Görevli trafik ekibinin; uyarı, ikaz ve işaretlerine uymama.

2-84/B: ‘Taşıt giremez’ trafik uyarı işaretinin bulunduğu yollara girmek.


• Trafiğin karşı yönden geldiği yollara tersten girmek veya bu yola bağlantılı yollara girmek.

3-84/C: ikiden fazla şeridi olan karayolunda; ters istikametten gelerek karayoluna girmek.


4-84/D: Herhangi bir araca arkadan çarpmak.

5-84/E: Araç Sollama yasağı olan yerlerde; aracı sollamak


6-84/F: Aracınızla doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapmak.

7-84/G: Karşı şeride tecavüz etmek, Diğer araçların şeridine tecavüz etmek.


8-84/H: Kavşaklarda araçların geçiş önceliği kurallarına uymamak.

9-84/I: Yol kaplamasının dar olduğu yerlerde geçiş önceliği kuralına uymamak.


10-84/J: Araç manevra hareketlerini düzenleyen genel şartlara uymamak.

11-84/K:Şehir dışında bulunan karayollarında; Zorunlu haller dışında Kara yolunun üzerinde park etmek, duraklamak veya her türlü trafik tedbirini almamak.


12-84/L: Araç parkı için ayrılmış olan yerlerdeki; park etmiş araçlara çarpmak.

• Yol üzerinde nizami park halindeki araçlara çarpmakYARALAMALI TRAFİK KAZASI KUSUR ORANI’NI KİM BELİRLER?

Aracınızla yaralamalı trafik kazasına karıştırdığınızda; kaza yeri şehir içindeyse trafik polisi; bu kaza şehir dışı yerleşim birimleri içindeyse; Jandarma trafik görevlisi bakar.Gerek; trafik polisinin tuttuğu yaralamalı trafik kaza raporuna; gerekse Jandarma trafiğin tutmuş olduğu yaralamalı trafik kazası raporuna itiraz edebilirsiniz.


Kolluk kuvvetlerinin tutmuş olduğu yaralamalı trafik kazası raporlarında hata olduğunu düşünüyorsanız, bu kaza tutanağında kasıt olduğunu düşünüyorsanız, bulunduğunuz ildeki ‘Asliye Hukuk ‘mahkemelerine başvurarak; yapmış olduğunuz yaralamalı trafik kazasına; bilirkişi atanmasını isteyebilirsiniz.


Asliye Hukuk Mahkemesine bilirkişi ataması talep ettikten sonra; görevli mahkeme yapmış olduğunuz yaralamalı trafik kazasına bilirkişi atılacaktır.

Bilirkişi; sizin yaralanmalı trafik kazanızı inceleyip; kendi görüşünü yazarak; mahkemeye sunacaktır.


Bilirkişinin tutmuş olduğu rapor, sizin yapmış olduğunuz kazanın en son geçerlilik raporudur.

Bilirkişinin tutmuş olduğu rapor; diğer kaza raporunu geçersiz kılar ve bilirkişi raporu üzerinden Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı dağıtılır.Her ki bilirkişi raporu da sizi tatmin etmezse bilirkişi raporunun size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde Asliye hukuk mahkemeleri ne itirazda bulunabilirsiniz.

Bilirkişi raporuna itiraz süresi olan 15 gün içerisinde; bu itiraz gerçekleşmezse, bilirkişi raporu kesinlik kazanır ve daha sonradan itiraz edemezsiniz.YARALAMALI TRAFİK KAZASI KUSUR ORANI %LER?

Yaralamalı trafik kazalarında; kazaya atanan bilirkişi, trafik kazasına karışan taraflardan hangisinin; Asli kusurlu, hangisinin Tali kusurlu olduğunu tespit eder.

Asli kusurlu olana %75 – %100 gibi oranlar verirken; Tali kusurlu olana %25 veya yüzde %0 olarak kusur verebilmektedir.


Kazaya karışan taraflardan her İkisininde hata oranı eşit de olabilir
Bu durumda %50 – %50 hatayı paylaştırılabilir.

Bu yazımızdan sonra; umarım ki; Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı sorunuza yanıt vermişizdir. Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı bu sekilde belirlenir ve
Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı’na bu yöntemlerle müraacat edebilirsiniz.

Not: Yaralamalı Trafik Kazası Kusur Oranı % de olarak Verilir.

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz

İlginizi Çekebilir:Trafik cezası taksitlendirme nedir? Trafik cezası taksitlendirme nasıl yapılır? Trafik cezası taksitlendirme şartları nelerdir? Trafik cezasını herkes taksitlendirebilir mi? Trafik cezaları taksitlendirme konuları ile ilgili tüm ayrıntılar

Bir cevap yazın