Yaralamalı Trafik Kazası Örneği, Yaralamalı Trafik Kazası Kim Haklıdır? Yaralamalı Trafik Kazası Kroki…Yaralamalı Trafik Kazası Detayları…


Yaralamalı Trafik Kazası başınıza geldiğinde; öncelikle ne yapılmalıdır?


ALLAH cc göstermesin yaralanmalı trafik kazası başınıza geldiğinde; öncelikle soğuk kanlı olunmalı. İlk önce 112′ hızır acil aranarak kaza yerine yeterli sayıda ambulans istenmelidir.

Ardından; ivedilikle kaza heciren yaralılara bilinçli bir sekilde müdahale edilmelidir.

Ardından; yol güvenliği için trafik zabıtası olay yerine çağrılmalıdır.


Peki; Yaralanmalı trafik kazasında kim ne kadar haklı, kim ne kadar suçludur ya da bu oranlar nasıl belirlenmektedir?


Yaralanmalı trafik kazalarında; kaza raporunu; şehir içinde trafik polisi; şehir dışında ise jandarma trafik görevlileri düzenlemektedir.

Olay yerine gelen trafik ekibi; kazayı yorumluyarak kendi görüşünü rapor ederek; kazaya karışan taraflara 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunundan ve 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Yönetmeliğinden kusur verir. Bu kusur oransal değildir. Sadece tarafların ihlal ettiği kurallardan bu kusur verilmektedir.


Trafik kazalarına kusur veren makam; tramerdir. Tramer kaza raporunu ve kaza görüntülerini inceleyerek oransal olarak kusur verir. Örneğin: Bir tarafa %50, diğer tarafa %50 gibi.

Yaralamalı Trafik Kazası
Yaralamalı Trafik Kazası


Tramerin vermiş olduğu kusur’a 5 gün içerinde itiraz edebilirsiniz. Tramer’e yapılan itirazlar 3 kisilik kaza komisyonuna sevk edilir. Bu komisyonun vermiş olduğu karar kesindir.


Örnek Kaza:


Şekilde gördüğünüz yaralanmalı trafik kazası tutanağındaki araç solda bulunan yola dönmek isterken; yine aynı yolun karşı şeridinden gelen; motosiklet sürücüsü ile kavşağa dönmek isterken yol ortasında çarpışarak yaralamalı trafik kazası meydana gelmiştir.

Yaralamalı Trafik Kazası
Yaralamalı Trafik Kazası


Kazada trafik ışıkları her iki tarafada eşittir.

Bu kazada motosiklet sürücü kusurludur. Çünkü; Kavşaklara girerken; motosiklet sürücüsü şahsın; araçların geçiş üstünlüne riayet etmeyerek; otomobil sürücüsüne; yol vermemesidir.

(KTK MD 57/1A: Kavşaklara yaklaşırken şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak ve geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermemek) maddesini ihlal ettiğinden motosiklet sürücüsü bu kazada hatalıdır.

Yaralanmalı Trafik Kazası isimli yazımız bu şekildedir.

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz

İlğinizi Çekebilir:
73/C Trafik Cezası

Bir cevap yazın