Yağmurlu havada sis farı açmak yasak mı?

Yağmurlu bir havada sis farı açmak suç mu sis farını hangi durumlarda açabiliriz sis farını hangi durumlarda açamayız. Yağmurlu havada sis farı açmak yasak mı? Emine Tüysüz/ Osmaniye

Yağmurlu havalarda araç sis farı açılır mı; yoksa yağmurlu havalarda araç sis farları açılmaz mı? Sis farı ile ilgili merak ettiğiniz tüm trafik konularını bu yazımızda işleyeceğiz. Medya fatih.com websitemize; sis farı ve trafikle ilgili sorular gönderebilirsiniz. Göndermiş olduğunuz sorularınız; sitemizde bu şekilde yayımlanacaktır.

Sis farı cezası hangi maddeden yazılmaktadır?

Araç sis farı cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1-b1’den yazılmaktadır.

64/1-b1: Gece sis ışıklarını; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmaktır.

Sis farı cezası ne kadardır?

Sis farı cezası KTK Madde 64/1-b1’den yazılır. 2021 yılı sis farı ceza miktarı 144 Türk lirasıdır.

144 Türk Lirası sis farı cezası bu Trafik cezasının tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda; 144 Türk Lirası sis farı trafik cezası 4/1 indirime gidecektir. 144 Türk lirasından; 108 Türk lirasına düşecektir.

Sis farı ceza puanı kaç puandır?

Sis farı açma trafik cezası Eğer ki sürücünün ehliyetine yazılmışsa sürücünün ehliyetine 15 ceza puanı eklenir. Sis farı açmanın ceza puanı karşılığı 15 puandır. Araç plakasına yazılan sis farı trafik cezalarında trafik ceza puanı uygulanmaz. Sürücünün ehliyetine yazılan trafik cezalarında ceza puanı uygulanır.

Yağmurlu bir havada sis farı açmak yasak mıdır?

Yağmurlu bir havada sis farını açmanıza herhangi bir sakınca yoktur yağmurlu havada sis farı açılır. Madde 64/1-b1’deki tanımda; Yağmurlu havalarda sağanak Yağmurlu havalarda sis farı açılır denenmektedir.

Yağmurlu havada sis farlarımızı açma da herhangi bir sakınca yoktur. Yağmurlu havada sis farı açtığınız zaman sis farını açtığınız için trafik cezası yazılmaz.

Karlı Havada sis farı açılır mı?

Karlı bir havada sis farlarınızı açmanız da Trafik yönünden herhangi bir sakınca yoktur. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1-B1; karlı havada sis farı açmanıza izin vermiştir. Karlı havada sis farı açtığınız için trafik cezası yazılmaz. Sis farlarınızı karlı havalarda açabilirsiniz.

Dolu yağıyor sis farını açabilir miyim?

Dolu yağışında yine Siz farlarınızı açmanız da bir sakınca yoktur. Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1-B1’in tanımında dolu yağışından bahsetme de;  dolu yağışı da bir yağış türü olduğu için; sis farlarınızı açmanıza herhangi bir sakınca olmadığı kanaatine varılmaktadır.

Sisli havalarda sis farı açılır mı?

Sisli havalarda sis farını açmanız da herhangi bir sakınca yoktur. Hatta; sisli bir Havada sis farını açmadığını için trafik cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
Sisli havalarda Siz farınızı açmadınız için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1-A2’den 2021 yılı için 314 Türk Lirası trafik cezası ile cezalandırılmanız mümkündür.

64/1A-2: Geceleri, yerleşim birimleri dışında ve içinde karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yapılmamasıdır.

Ayrıca; sis farını sisli havalarda açmayan araç sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanı da eklenir.

Yani; sis farını sisli havalarda açmamanın cezai yaptırımları daha ağırdır.

Yağmurlu havada sis farı açmak yasak mı?
Yağmurlu havada sis farı açmak yasak mı?

Bir cevap yazın