Xenon Far Yasak mı ?

Xenon Far Yasak mı ? Xenon Cezası 2021

Xenon Far kullanıyorum. Xenon farı cezası var mı? Xenon far yasak mı yoksa Xenon far yasak değil mi ? Fatih Bülbül / İstanbul

Xenon farların yasak olup olmadığı konusu çok sık sorulmaktadır. Xenon far; konusunda iki farklı durum vardır. Gerçek bu hayatta olan uygulama ile üçüncü bir durumda ortaya çıkmaktadır.

1. Durum: Orginal Xenon farlar, yani otomobil üreticilerinin üretim esnasında aracın üzerine taktıkları; trafik yönetmeliğinde trafik güvenliğine uygun olan, karşı şeritten gelen aracı rahatsız etmeyen xenon farlar yasak değildir.

2. Durum: aracın üretim esnasında üzerine takılmayan; daha sonradan alınarak takılan, karşı şeritten gelenlerin gözünü alan xenon farlar yasaktır.

Yani; xenon farın trafik cezasına konu olup olmaması; karşıdan gelen bir aracın şöförünün gözünü alıp almadığına, xenon farın, farklı renkler( mavi, sarı, mor, pembe vb.) çıkarıp çıkarmadığına göre değişir.

XENON FARA CEZA YAZILABİLİR Mİ?

Xenon far ile trafikte dolaşan bir araca; görevli trafik zabıtası standart dışı far kullanımından trafik cezası yazabilir.

Yukarıda bahsetmiş olduğum 3. durum ise; aracınızın Xenon farı fabrikadan çıkışlı orjinal far bile olsa; görevli trafik zabıtası aracınıza standart dışı far kullanımından trafik cezası uygulayabilir .


Kanaat ve konuyu değerlendirme; tamamen trafik zabıtasının insiyatifindedir. Trafik zabıtası; aracın üzerinde takılı olan Xenon farın standart dışı olduğuna ve karşı şeritten gelen araç sürücülerini rahatsız ettiği kanaatine varırsa; Xenon farınız fabrika çıkışlı, aracın üzerinde takılı olan orijinal far dahi olsa; görevli trafik zabıtası, standart dışı far kullanımından size trafik cezasını uygulayabilir.


Xenon far kullanıyorsanız; trafik cezası ile karşı karşıya her an kalabileceğiniz anlamına gelir.

Xenon Far Cezasını Kimler Yazmaya Yetkilidir?

Xenon farlı trafik cezasını aşağıda saymış olduğum görevlilerin yazma hakkı veya yazdırma hakkı vardır.

1- Trafik polisi
2- Genel hizmet polisi
3- Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Kadrosunun Tamamı ( Yazdırma veya Yazma)
4- Jandarma Genel Komutanlığı rütbeli personellerinin tamamı ( Yazdırma veya Yazma)
5- Askeri rütbeli personellerinin tamamı ı ( Yazdırma veya Yazma)
6- Belediye trafik zabıtası
7- Fahri trafik müfettişleri
8- Valiler ( Yazdırma)
9- Kaymakamlar ( Yazdırma)

Yukarıdaki kamu görevlileri; herhangi bir trafik Kural ihlalinde görevli trafik zabıtasına bu cezayı yazdırmaya veya direkt yazmaya yetkili kişilerdir.

2021 Yılı Xenon Far Ceza Miktarı

Xenon far cezası yine görevli trafik zabıtasının size uygun göreceği iki madde üzerinden yazılabilir.

Xenon far cezası standart dışı Işık standart dışı far kullanım konusuna girdiğinden; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 64/1 B5 maddesinden normalde işlem yapılmaktadır.

KTK madde 64/1B-5’in 2021 yılındaki trafik ceza tutarı 144 Türk lirasıdır. 144 Türk Lirası standart dışı far cezasını bu Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde 125 indirime gidecektir 144 Türk lirası olan Xenon far cezası; 108 Türk lirasına düşecektir.

Yine görevli trafik zabıtası karayolları trafik kanunu 64 1 ve 5’ten işlem yapmayıp daha yüksek ve ağır bir ceza maddesi olan Karayolları Trafik Kanunu madde 63 den işlem yaparsa bu sefer Cezanız katlanacak ve 2021 yılı için 652 Türk Lirası olacaktır.

652 Türk Lirası Trafik cezasını; yine bu Trafik cezanın tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; 652 Türk Lirası trafik cezası yüzde yirmi beş (%25) indirime gidecek ve 489 Türk lirasına düşecektir.

KTK MADDE 64/1-B5 VE KTK MADDE 63 NEDİR?

Madde 64/1B-5: Yönetmelikte belirlenen esaslara aykırı ışık takmak ve kullanmaktır.

Maddee 64/1B-5’in Trafik ceza puanı: 20 puandır.

Madde 63: Araçlarda nicelik ve nitelikleri yönetmelikte belirtilen şartlara uygun ışık donanımı bulundurmama cezasıdır.

Madde 63’ün trafik ceza puanı ise: 10 puandır.

Madde 63’ün trafik ceza tutarı; 64/1b-5’e göre çok yüksek olmakla birlikte; trafik ceza puanı ise; 64/1-B5’e göre yarı yarıyadır. Ceza puanı sorunu olanlar; görevli trafik zabıtasına rica edip; madde 63’ten işlem yaptırmayı tercih edebilirler.

Trafik ceza puanı sorunu yaşamayanlar ise; yine trafik zabıtasına rica edip; madde 64/1-B5’ten işlem yapabilirmisin demelerimde, maddi olarak fayda vardır.

Xenon Far İtiraz Dilekçesi İndir

Xenon far trafik cezasını iptal ettirmek ve iptal sürecini başlatmak için; aşağıdaki indir butonuna tıklamanız yeterlidir. Xenon far itiraz dilekçesini ücretsiz olarak bilgisayarınıza veya cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Medya Fatih - Dileçe İndir
Medya Fatih – Dileçe İndir

Xenon Far İptal Davası Nereye Açılır?

Xenon far iptal davasını Bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine açmanız gerekir Sulh Ceza hakimliğine giderek Xenon far iptal davasını ücretsiz olarak açabilirsiniz.

Xenon Far Yasak mı ?
Xenon Far Yasak mı ?

Bir cevap yazın: