Xenon Far Cezası 2019


Xenon Far Cezası 2019’da Ne Kadardır? Xenon far cezası yüksekmidir? Xenon far taksam ceza yermiyim? Xenon far yasak mı? Xenon far cezasında aracım bağlanır mı ?

Renault far ile ilgili tüm merak edilenler trafik yönünden Medya Fatih’te.

Modifiye araç severler; araçlarına Xenon far taktıkları durumlarda; trafik yönünden hangi işlemler ile karşı karşıya kalacaklardır.


Xenon Far Cezası 2019 Yaptırımları

Xenon Far Cezası 2019
Xenon Far Cezası 2019- Xenon Far Cezası 2019


Araca Xenon far takmak ve araçta Xenon far kullanma cezası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1B-5 maddesinden yazılır.

64/1 B-5 maddesi; araca standart dışı farklı Işık takmak ve kullanmak suçunun karşılığı olan trafik kanunu maddesidir.


Aracınıza Xenon far takmanız durumunda ve xenon farlar trafiğe açık Manisa halinde;Xenon far cezası 2019 yılında 108 Türk Lirasıdır.

Xenon far takma cezası olan 108 Türk lirasını her şeyi erken ödemek İsterseniz bu ceza miktarı 81 Türk lirasına düşecektir. Erken ödeme indiriminden faydalanmanız için ise; cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren Onbeş (15) gün içerisinde ödemeniz gerekir.

Xenon far takma ve araçta kullanma cezasında görevli trafik ekibi tarafından ehliyetinize 20 ceza puanı eklenir. Xenon far cezasının 2019 yılı ceza puanı 20 ceza puanıdır.

Xenon Far Cezası 2019
Xenon Far Cezası 2019- Xenon Far Cezası


Xenon far cezası 2019’da ceza puanı yüksek olduğu için; aday sürücülerin kesinlikle xenon farlar gezmeleri gerekiyor. Çünkü; aday sürücülerde bir sene içerisinde 75 ceza puanını doldurmaları durumunda; ehliyetleri daimi olarak iptal edilmektedir.


Aday olmayan sürücüler de ise bir sene içerisinde 100 ceza puanını doldurmaları durumunda; ehliyetleri daimi iptal edilmezken, 2 aylığına geçici olarak ehliyetleri iptal edilir.

Xenon far cezası, Xenon far kullanma cezası, araca Xenon far takma cezası; aracı o an süren kişiye yazılır.

Xenon far takan ve kullanan araç durdurulamazsa; araç tescil plakasına bu ceza uygulanır. Araç tescil plakasına uygulanan cezalarda araç sahibinin ehliyetine ceza puanı uygulanmaz.

Trafiğe çıkan araç trafikten men edilmez ve Xenon far kullanan araçlar; trafik yönünden bağlanmaz. Sadece; 108 Türk Lirası trafik idari para cezası yazılır ve araç gönderilir.

Xenon far cezasını iptal ettirmek için mahkemeye başvurma süresi yine ceza’nın tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde Xenon far iptal dilekçenizi vermeniz gerekir.

Xenon Far Cezası 2019
Xenon Far Cezası 2019


Peki, Xenon far cezası 2019’da nereye başvurularak iptal edilmelidir adınıza yazılan Xenon far cezasını; eğer bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi varsa trafik mahkemesine, trafik mahkemesi bulunmuyorsa; Sulh Ceza Hakimliğine giderek Xenon far cezası 2019 iptal başvurusu yapabilirsiniz.


Xenon far cezasını iptal ettirmek istiyorsanız; öncelikle bulunduğunuz yerdeki trafik mahkemesine gitmelisiniz.

Bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunmuyorsa, trafik mahkemesi mevcut değilse; Sulh Ceza hakimliğine giderek; Xenon far cezası iptal dilekçenizi vermeniz yeterlidir.

Xenon far takma ve kullanma cezasına iptal ettirmek için aşağıdaki; 5 adet evrağı hazırladıktan sonra başvurmanız gereklidir.

Xenon far cezası iptal sürecini başlatma evrakları:

Xenon Far Cezası 2019
Xenon Far Cezası 2019 Xenon Far Cezası 2019


[ ] Kimlik fotokopisi
[ ] Ehliyet fotokopisi
[ ] Araç ruhsat fotokopisi
[ ] Xenon far iptal dilekçesi
[ ] Trafik cezası makbuzu
Bu 5 adet evrağı hazırladıktan sonra Bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunuyorsa trafik mahkemesine; trafik mahkemesi bulunmuyorsa Sulh Ceza hakimliğine giderek; Xenon far iptal davası açmanız gereklidir.

Dava sonucunda davayı kazanmanız halinde ödemiş olduğunuz 108 Türk lirası ya da size yazılan 108 Türk Lirası ceza iptal edilecek; herhangi bir ücret ödemeyeceksinizdir. Davayı kaybetmeniz halinde Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık ücreti ve mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kalacaksınız.

Xenon Far Cezası 2019
Xenon Far Cezası 2019- Xenon Far Cezası 2019


Xenon far cezası ödemek isterseniz kredi kartınızla ödeyebileceğiniz gibi; 4 takside Böldürerek de bu cezayı ödeyebilirsiniz.

Cezayı ödemek için bankalara, bankaların internet ve mobil şubelerine, e-devlet üzerinden ödeyebileceğiniz gibi PTT şubelerine, vergi dairelerine, maliyeye, vergi dairesi interaktif ödeme sayfası üzerinden de Xenon far cezası ödeyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 73/C TRAFİK CEZASI NEDİR

Xenon far takmak ve Xenon far kullanma ceza makbuzu PTT aracılığı ile ev adresinize gönderildiğinde ve ev adresimizde bulunamama durumunda; PTT görevlisi adınıza düzenlenen Xenon far cezasını Mahalle muhtarlığına teslim edecektir.

Xenon Far Cezası 2019
Xenon Far Cezası 2019-Xenon Far Cezası 2019

Mahalle muhtarlığına teslim edildiği gün ceza size tebliğ edilmiş sayılır. Bu tebligat 7201 sayılı tebligat kanununa göre yasaldır. Mahalle muhtarlığına yapılan tebligat size yapılmış sayılır ve muhtarlığa yapılan tebligat gününden geçerli olmak üzere erken ödeme süresi ve trafik cezası iptal davası açma süresi olan 15 günlük süre başlamış olur.

Bir cevap yazın