Turuncu Park Lambası Muayeneden Geçer mi ?

Turuncu Park Lambası Muayeneden Geçer mi; Yoksa Turuncu Park Lambası Muayeneden Geçmez mi ?Turuncu Park Lambası Muayeneden Geçer mi Aceba ? Aracıma turuncu renk veren park lambası taktırdım. Turuncu park lambası araç muayene istasyonlarından geçer mi; yoksa ağır kusur diyerek; araç muayene istasyonunda kalır mı ? Teşekkürler …Metin Saka / ÇankırıAraçlarda standart park lambası kullanmamanız halinde; aracınızın muayeneden geçip geçemeyeceğini merak etmişsiniz. Geçen yıllarda araç park lambalarının standart dışı renkte olması; yani kırmızı haricindeki renklerde olması; muayeneden geçemiyordu ve ağır kusur olarak işlem görüyordu. Son yapılan güncelleme ile araç arka park lambalarının kırmızı renk haricinde olması; yani turuncu veya farklı renklerde olması hafif kusur olarak araç muayenesinden geçmektedir.

Turuncu Büyük LambaAraç arka park lambalarının turuncu renkte olması; araç muayene istasyonunda hafif kusur olarak geçmektedir.Araç muayene istasyonundan araç park lambasının turuncu olması ve turuncu renkteki bu park lambasının muayeneden geçmesi demek; trafik cezası yemeyeceğiniz anlamına gelmez. Görevli trafik zabıtası aracınızı durdurduğunda Park lambasının turuncu olması nedeniyle aracınıza 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1-B5’ten ( Yönetmelikte belirlenen esaslara aykırı ışık takmak ve kullanmak) trafik cezası yazabilir.


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1B-5’in 2020 yılı için uygulanan trafik cezası miktarı 132.00 Türk lirasıdır. 132.00 Türk Lirası trafik cezası araç sürücüsünün ehliyetine yazılır. Araç sürücüsünün ehliyetine yazılan standart dışı Işık kullanımının ceza puanı ise yine 2020 yılı için 20 ceza puanıdır.

20 ceza puanı 2918 sayılı karayolları trafik kanunundaki en yüksek puandır. Aday sürücüler 1 yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşmaları halinde ehliyetleri daimi olarak iptal edildiğinden; aday sürücülerin farklı Işık takma trafik cezası işlemi görmemesi gerekir.

Çünkü; 4 adet 64/1 B5 cezası yazılması halinde ehliyeti otomatikman iptal edilir. 80 puana ulaştığı için aday sürücülerin ehliyetleri yanar. (20×4 :80)


Aday olmayan Sürücüler için de yine çok önemli bir ceza puanıdır. Aday olmayan sürücüler ise 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını ulaşmaları halinde; ehliyetleri 2 aylığına geçici olarak iptal edilir. 2 aylık süreç içerisinde ehliyetsiz sürücü konumuna düşerler

Turuncu Park Lambası Muayeneden Geçer mi
Turuncu Park Lambası Muayeneden Geçer mi

Yorum yapın