Tren Yolu Cezası

Adanada yaşıyorum. İşe gidip gelirken; sürekli olarak tren yolundan geçmek zorunda kalıyorum. Bazen tren hattı bölümüne yakın bir yerde Polis uygulama yapıyor. Tren yolu cezası ne kadar ? Tren yolundan nasıl geçmeliyim ? Tren yolunda durmak veya duraklamak zorunluluğu olduğu söyleniyor ve tren yolunda durmadan geçen bir kamlama polis ceza yazmış. Konuyu detaylı bir şekilde yazarsanız çok memnun olurum. Mehmet Karataş / Ceyhan

Tren Yolu Trafik Cezası Nedir?

Tren yolu trafik cezası hemzemin geçitler den geçerken trenin gelip gelmediğini kontrol etmeden hızlı bir şekilde geçmeniz, tren geliyor uyarısına rağmen geçmeniz, hemzemin He geçitlerdeki uyarı ve ikazlara uymadan geçmeniz ve yine hemzemin geçitlerden yavaşlamadan çok hızlı bir şekilde geçmeniz gibi nedenlere dayanarak yazılan trafik cezasıdır.

Tren yolu cezası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 76/1-A ve 76/1-B maddelerinden yazılmaktadır.

KTK MADDE 76/A: Demiryolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmek, ışıklı veya sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uymamak, taşıt yolu üzerine indirilmiş veya indirilmekte olan tam veya yarım bariyerler varken geçide girmek.

KTK MADDE 76/B: Işıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demuryolu geçitlerini geçmeden önce, durmamak, herhangi bir demiryolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmektir.

Tren yolu hattının geçtiği hemzemin geçitlerde yaklaşırken yavaşlayıp , herhangi bir trenin gelip gelmediğini kontrol etmeden geçmeniz ve bu hemzemin geçitlerden aracınızla geçerken kurallara uygun bir şekilde geçmemeniz halinde yukarıda saymış olduğun maddelerin herhangi birinden trafik cezası yazılacaktır.

2021 Tren Yolu Para Cezası Tutarı

76/A ve 76/B trafik ceza maddelerinin 2021 yılı araç cezası tutarı; her iki Trafik cezasının 2021 yılındaki ceza miktarı 314 Türk lirasıdır.

314 Türk Lirası tren yolu trafik cezasını: bu Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde 314 Türk Lirası trafik cezası yüzde yirmi beş (%25) İndirime gider ve 235.50 Türk lirasına düşer.

Tren Yolu Cezasının Ceza Puanı

Tren yolu trafik cezalarının yani Karayolları Trafik Kanunu madde 76/a ve madde 76/b’nin her iki ceza maddesinin de ceza puanı 20 puandır. Herhangi birinden (76/A veya 76/B ) trafik cezası yazıldığında; 20 ceza puanı sürücünün ehliyetine eklenir.

76/ A: 20 Ceza Puanı

76/B : 20 Ceza Puanı

20 ceza puanı; 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda ki en yüksek ceza puanıdır. Ceza puanının yüksek olması nedeniyle; özellikle aday sürücüler, tren yollarından geçerken kurallara uygun bir şekilde geçmelerinde büyük fayda vardır.

Çünkü; aday sürücülerin 2 yıllık toplam ceza puanı limiti 75 puandır. 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran aday sürücünün ehliyeti Daimi iptal olur. Aday olmayan sürücülerde ise; ceza puanı limiti 100 puandır.

1 yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran aday olmayan bir sürücünün ehliyetine 2 aylığına geçici olarak el konulur.

Tren Yolu Trafik Cezası İptal Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Tren yolu trafik cezası iptal davası Bulunduğunuz ildeki Sulh Ceza hakimliğine gidilerek yapılmalıdır. Tren yolu trafik cezasının iptal sürecini başlatmak için; Sulh Ceza Hakimliğine gidip; trafik cezası iptal davası açmanız gerekir. Trafik cezası iptal davası açmak ücretsizdir.

Tren Yolu Cezası
Tren Yolu Cezası

Bir cevap yazın