Tramp N95 Maskeleri Çin’e Sattı

Tramp N95 Maskeleri Çin’e Sattı

Tramp N95 Maske Tepkisi


Tramp N95 Maskeleri Çin’e Sattı EleştirisiAmerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump’a; The Washington Post‘un haberine göre büyük tepki geldi. Donald trump’ın tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgını ile ilgili gerekli önlemleri ve tedbirleri almadığı gibi; elindeki tıbbi malzemeleri de Çin’e ihraç ettiği ortaya çıktı.Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen tıbbi maske tıbbi koruyucu ekipmanlar gibi sağlık maddelerinin; ocak ve şubat aylarında Amerika başkanı Donald Trump’ın teşviki ile ve onayı ile satıldığı ortaya çıktı.

N95 MASKE2019 yılının ocak ve şubat aylarına göre değerlendirildiğinde; 2020 ocak ve şubat aylarında Çin’e yapılan sağlık ihracatı % 1000 arttı. Çin’e yapılan sağlık ihracatı 1.4 Milyon Dolarken; 17.6 milyon dolara çıktı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde coronavirüs vakaları görülürken; Amerika Birleşik Devletleri’nde ocak ve şubat aylarında bu vakaları bilinmiyordu veya fark edilmemişti.


Çin Halk Cumhuriyeti; çok akıllı davranarak Amerika Birleşik Devletleri’nin elindeki N95 maskeleri, koruyucu giysileri ve dezenfektan ürünlerini satın aldı ve kendi halkını kurtardı.

Bir de bu%1000’lik oranda artan ihracat yetmezmiş gibi; Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti’ne 17.8 ton tıbbi malzeme desteğinde bulundu.Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük N95 maske üreticisi olan 3M firmasının üst düzey yetkilisi Peter Navarro; Şu itirafta bulundu:


” Çin Halk Cumhuriyeti Koronavirüs’ü önemsiz ve küçümseyici gösterirken; uluslararası düzeyde diğer ülkelerdeki koruyucu maskeleri topluyordu.” dedi.

Şu an Amerika Birleşik Devletleri’nde N95 maske sıkıntısı had safhada. Krizden önce N95 maske fiyatı Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.75 Dolar iken; 19 Nisan 2020 tarihinde 12.00 Dolar oldu. Neredeyse %900 bir artış söz konusu.


Amerika başkanı Donald Trump yapmış olduğu hatanın farkına çok geç vardı. Amerika Birleşik Devletleri’nde N95 maske satımı yabancılara yasaklandı. Dış ülkelere maske satımı yasaklandı ve 3 milyon N95 maskeye devlet el koydu.


Çin Halk Cumhuriyeti çok uyanık davranarak; Amerika Birleşik Devletleri’nin keklemiş gibi gözüküyor.

Tramp N95 Maske
Tramp N95 Maske

Bir cevap yazın