Traktör otobana girer mi?
TRAFIK TRAFİK CEZALARI

Traktör otobana girer mi? Sorusunun cevabı

Traktör otobana girer mi?

Adana’da çiftçilik yapmaktayım. Tarlanın bulunduğu yerin yakınından otoban geçmekte ve bu otobana bazen traktör ile girmek zorunda kalmaktayım. Traktör otobana girer mi? Kasım Gül /Adana

Otobana hangi araçların girebileceği; hangi araçların otobana giremeyeceği trafik yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Otobanlara; yani; otoyollara lastik tekerlekli traktörler giremez.

Otobanlara; lastik tekerlekli traktörler haricinde; bisikletler, yayalar, motorlu bisikletler (moped) iş makineleri, at arabası, da giremez.

OTOBANA TRAKTÖR İLE GİRERSEM NE OLUR?

Otobana traktör ile girerseniz karayolları Genel Müdürlüğü ekipleri, Jandarma trafik veya polis trafik ekiplerince durdurulur; 6001 sayılı kanunun 30/2 maddesinden 2021 yılı için 500 Türk Lirası trafik cezası yersiniz.

500 TL traktör ile otobana girme trafik cezasını cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; traktör ile otobana girme trafik cezası yüzde yirmi beş (%25 ) indirime gider ve 375 Türk lirasına düşer.

Traktör ile otobana girme trafik cezasında erken ödeme avantajınız; tam olarak 125 Türk Lirası olacaktır.

TRAKTÖR İLE OTOBANA GİRME CEZASI İPTAL DAVASI

Traktör ile otobana girme trafik cezasına itiraz etmek ve bu cezayı iptal ettirme şansını yakalayabilmek için bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine giderek traktör ile otobana girme trafik cezası iptal davası açmanız gerekir.

Trafik cezası iptal davası açma ücretsiz olup; mahkemeyi kaybetmeniz halinde küçük bir meblağ tarafınıza yansıtılabilir.

Bir cevap yazın