Trafikten kaçmanın cezası
Spread the love

Trafikten kaçmanın cezası ne kadar? Trafik polisi uygulama yapıyordu. Aracıma dur işareti yaptı ama ben durmadım ve trafikten kaçma yaptım. Polisin dur ihtarına uymamanın trafik cezası ne kadardır? A. S / Malatya

Araç sürücülerinin görevli trafik zabıtasının uyarı ikaz ve işaretlerine uymayarak daha doğru bir ifade ile polisin dur ihtarına uymayarak dur mamaları ve yoluna devam etmeleri halinde 2021 yılı için uygulanacak olan yaptırımları aşağıda detaylı bir şekilde anlatacağız polisin dur ihtarına uymamanın yaptırımları nelerdir görevli trafik zabıtasının uyarı ikaz mı işaretlerine riayet etmemenin 2021 yılındaki trafik ceza miktarı nedir polisin dur komutuna uymamanın adlı boyutu var mıdır tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulacaksınız.

Polisin Dur İkazına Uymama Nedir?

Polisin dur ihtarına uymama görevli trafik zabıtası veya görevli herhangi bir polis aracınızla yolda giderken size dur işareti yaptı veya aracınızı sağ çekin, yavaşlayın gibi komutlar vermişse ve siz bu komutları yerine getirmemişseniz; veya aracınız park halinde iken; görevli trafik zabıtası veya görevli bir polis; sizi uyararak aracınızı buradan kaldırın, aracınızı biraz daha geriye alın gibi komutlar vermişse ve siz bu komutlara uymamışsanız bu durumda polisin uyarı ikaz ve işaretlerine uymamış ve idari bir suç işlemiş olursunuz.

Trafik polisinden kaçmanın 2021 yılındaki trafik ceza miktarı

Görevli trafik polisinden kaçmanın veya herhangi bir polisten kaçmanın 2021 yılındaki ceza miktarı 314 Türk lirasıdır.

314 Türk lirası 2918 sayılı karayolları trafik kanunu madde 47/1A maddesinden yazılmaktadır.

Polisten kaçmanın en düşük ceza tutarı 314 Türk lirasıdır. Görevli trafik polisinden veya görevli bir polisten kaçarken farklı şekillerde trafik kuralı ihlali yaptığınızda; örneğin; kırmızı ışıkta geçtiğinizde, ters yöne girdiğinizde, veya trafiği tehlikeye düşürdüğünüz için bu ceza miktarları; yapmış olduğunuz trafik kural ihlal sayısına göre artabilmektedir. Yani; 2-3 veya 4 maddeden trafik cezası; polisten kaçtınız için arkanızdan araç tescil plakanıza yazılabilir.

47/1-A Trafik Cezası Detayları

47/1-A: Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamaktır.

2021 yılı trafik ceza miktarı 314 Türk lirasıdır. Trafik ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı sürücünün ehliyetine yazılan cezalar için geçerlidir. Araç plakasına yazılan 47 /1A trafik cezaları da ceza puanı uygulanmaz.

Görevli polisten veya jandarmadan, askerden kaçmanın 2021 yılındaki trafik ceza tutarı yukarıdaki şekildedir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere polisten, askerden kaçarken farklı trafik kurallarını da ihlal ettiğiniz de; örneğin; kırmızı ışıkta geçtiğinizde, yine 2021 yılı için 314 Türk lirası kırmızı ışık cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ayrıca; polisten veya görevli zabıtadan kaçtığınız için banko yazılacak olan ceza 47/1-A’dır. 47/1-A’nın yanında; kırmızı ışık ihlali ile beraber cezanız toplam 628 Türk lirasına çıkacaktır.

Trafikten kaçmanın cezası
Trafikten kaçmanın cezası

Bir cevap yazın