Trafikte hız sınırı yüzde kaç aşılabilir
TRAFIK

Trafikte hız sınırı yüzde kaç aşılabilir ?

Trafikte hız sınırı yüzde kaç aşılabilir ?

Aday sürücüyüm; merak ettiğim konu ise hızla alakalı; acaba trafikte hız sınırı yüzde kaç aşılabilir ?  Meral Taştav / İstanbul

Trafikte hız sınırı nedir?

Hız sınırı: Kanunlar ve yasalarla düzenlenmiş; tüm araç sürücülerinin uymakla yükümlü olduğu, araç cinsine ve yol tiplerine göre belirlenmiş olan yasal hız limitleridir. Hız limitleri; araç tipine ve yol durumuna göre farklılık göstermektedir.

Yasal hız limitlerini en fazla %10 aşabilirsiniz; trafikte yasal hız sınırını %10’dan fazla aşmanız halinde; hız ihlali yapmış olursunuz. Hız ihlali yapmanız durumunda ise; hız ihlal yüzdenize göre ( %30’a kadar aşma- %50’ye kadar aşma ve %50’den fazla aşma) hız cezası yazılır.

%10 yasal hız aşma limitidir. Örneğin; şehir içi yollarda yasal hız limiti 50 km’dir. Aracınızın hızı ise ; 55 km olsun. 55 km hızla size radar cezası uygulanmaz. Çünkü; 55 km hız %10’luk tölerans payına dahildir. Şehir içinde en az 56 km ile gitmiş olsaydınız; yasal hız limitlerini %10’dan fazla; %30’dan ise az aşmış olurdunuz ve KTK madde 51/2-A ( yasal hız limitleri %10’dan, %30’a kadar aşmak ) ‘dan işlem yapılırdı.

Sormuş olduğunuz sorunun cevabını özetleyecek olursak; tüm yol tiplerindeki azami hız limitlerini %10’dan fazla aşamazsınız. %10  aşma hakkınız vardır.

Bir cevap yazın