Trafikte hangi farlar yasak?

Trafikte hangi farlar yasak?

Trafikte hangi farları kullanırsam sorun olur? Trafikte hangi farlar yasak? Trafikte hangi lambalar yasak aceba? Murat Dike / Hatay

Karayolunda araç kullanan tüm sürücülerinin; araç farlarının standartlara uygun olması gerekir. Standartlara uygun olmayan araç farlarına; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre cezai müeyyide öngörülmüştür.

Standartlara Uygunluk Nedir?

Standartlara uygun far dediğimiz zaman; araçların tadil ve montaj yönetmeliğinde geçen; Işık değerlerine sahip olması, karşıdan gelen araç sürücüsüne rahatsızlık vermemesi, karşıdan gelen araç sürücüsünün gözünü alacak derecede Işık vermemesi ve sarı, limon sarısı, mavi, pembe gibi değişik renklerde Işık vermemesi anlamına gelir.

Standartlara uygun olan araç farları kullanımı yasaldır. Xenon far dahi olsa; Eleğerki standartlara uygunsa kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat; karşıdan gelen araç sürücüsüne rahatsızlık veriyorsa standartlara uygun değildir.

Yani; sormuş olduğunuz soru olan hangi farların yasak olduğunu özetleyecek olursak; standartlara uygun olmayan tüm farlar, bunu parantez içerisinde açacak olursak; ( karşı şeritten gelen araç sürücüsünün gözünü alan, yolu görmesini engelleyen ve beyaz Işık; yani  normal far ışığı vermeyen; sarı, mavi, limon sarısı, pembe, mor gibi değişik renkler veren ışıkların ve farların kullanımı yasaktır.

Standart dışı far cezası ne kadardır?

Standart dışı far cezası 2021 yılı için yazılan ceza maddesine göre farklılık göstermektedir. Bir trafik görevlisi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1B-5’ten işlem yaparken; bir diğer trafik görevlisi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 63’ten işlem yapabilir. Bu iki maddeden birinden trafik cezası yeme olasılığınız yüksektir. Kanaat görevli trafik zabıtasınındır.

Standart Dışı Far 2021 Yılı Trafik Ceza Miktarları

Madde 64/1B-5: 144 TL ( Ceza Puanı 20)

Madde 63: 652 TL ( Ceza Puanı 10)

Görevli trafik zabıtası; isterse madde 63’ten, isterse de madde 64/1B-5’ten standart dışı far kullanım cezasını uygulamaya yetkilidir.

Aracınızda kullanmış olduğunuz fark standartlara uygun değilse; 652 Türk Lirası trafik cezasını göze almanız gerekir. Ayrıca; gün içerisinde birden fazla kez bu trafik cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Limon Sarısı Far Yasak mı?

Aracınıza limon sarısı far takırmanız halinde; limon sarısı taktırdığınız  bu aracı trafikte kullandığınız için; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1B-5 veya madde 63’ten trafik cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Limon sarısı far standart dışı bir far olduğu için yasaktır.

Mavi Far Yasak mı?

Aracinıza mavi far taktirıp; bu mavi far ile trafikte dolaşmanız durumunda yine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve trafik yönetmeliğindeki hükümlere karşı gelmiş olursunuz ve idari bir suçu işlemiş olursunuz.

Mavi far trafikte kullanılması yasak olan farlar arasındadır. Yine; Karayolları Trafik Kanunu madde 64/1-b 5’ten veya madde 63’ten trafik cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Mavi far yasaktır.

Pembe Far Yasak mı?

Aracınıza pembe fark tarktırmanız durumunda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve trafik yönetmeliğindeki standart dışı far konusundan işlem görürsünüz. Pembe far taktırmak yasak olmamakla birlikte; pembe farı trafikte kullanmanız yasaktır.

Pembe far kullanmak yasaktır. Pembe far cezası madde 64/1B-5 veya madde 63 yazılmaktadır.

Xenon Far Yasak mı?

Xenon far kullanmak hem yasak hem de yasak değildir. Bu; taktırmış olduğunuz Xenon farın orijinal olup olmadığına, standartlara uygun olup olmadığına göre değişmektedir.

Taktırmış olduğunu Xenon far; karşı şeritten gelen araç sürücüsünün gözünü almıyorsa, standartlara uygun derecede Işık veriyorsa, Xenon far kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Xenon far konusunda takdir yetkisi Trafik görevlisinindir. Aracınızdaki far; orijinal Xenon far dahi olsa; trafik polisinin yorumu ” standartlara uygun değildir” olursa; yapacak bir şey yoktur.  Görevli trafik zabıtası; standart dışı far kullanımından cezayı yazabilir.

Standart Dışı Far Cezasına İtiraz Yöntemi

Standart dışı far kullanımından trafik cezası ile karşı karşıya kalmanız halinde; bu trafik cezasına itiraz etmek ve standart dışı far trafik cezasını iptal ettirme şansını yakalayabilmek için; bulunmuş olduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine giderek; trafik cezası itiraz davası açabilirsiniz. Trafik cezası itiraz davası açmak ücretsizdir.

Medya fatih.com web sitesi olarak tüm sürücülerden ricamız; kullanmış olduğunuz farların standartlara uygun olması ve karşı şeritten gelen araç sürücüsüne rahatsızlık vermemesi; trafik kazalarına sebebiyet verdiği için, ayrıca yüksek trafik cezaları ile karşı karşıya kalmamanız adına; bu tarz standart dışı farların kullanılmamasını rica ediyoruz.

Trafikte hangi farlar yasak?
Trafikte hangi farlar yasak?

Bir cevap yazın: