Trafikte cep telefonu kullanımı makale
Spread the love

Trafikte araç kullanan sürücülerin en çok karşılaştıkları ceza maddelerinden bir tanesi de cep telefonu cezasıdır. Trafikte cep telefonu kullanımı makale -sini; siz değerli ziyaretçilerimiz için yazmaya karar verdik. işte; cep telefonu cezası ile ilgili merak edilen tüm detaylar.

Cep telefonu cezası hangi durumlarda yazılır?

Trafikte; kara yolunda, araç kullanan sürücülerin cep telefonunu eline alarak; cep telefonunu kulağına götürüp; fiziksel olarak cep telefonu ile görüşmesinin tespit edilmesi halinde; araç; görevli trafik zabıtası tarafından durdurulursa; sürücünün ehliyetine; araç; trafik zabıtası tarafından durdurulamazsa; aracın tescil plakasına cep telefonu görüşme yapma cezası uygulanır.

Bluetooth kulaklığa cep telefonu cezası yazılır mı?

Araç kullanırken bluetooth kulaklık ile cep telefonu görüşmesi yapmanız da herhangi bir sakınca yoktur. Bluetooth kulaklık kullanmak 2918 sayılı karayolları Trafik Kanunu ve karayolları Trafik yönetmeliğince yasaldır. Bluetooth kulaklık kullanımı serbesttir. Bluetooth kulaklık kullandığınız için cep telefonu cezası yazılmaz.

Araç kullanırken kablolu kulaklık ile telefon görüşmesi yapsam cep telefonu cezası yazılır mı?

Trafikte araç kullanırken kablolu kulaklık ile telefon görüşmesi yapmanızda; yine Bluetooth kulaklıktaki gibi; hiçbir sakınca yoktur. Kablolu kulaklık kullanmanız trafik kanunu ve trafik yönetmeliğince yasaklanmamıştır ve serbesttir. Kablolu kulaklık ile cep telefon görüşmesi yaptığınız için 73/c cep telefonu cezası yazılmaz.

Cep telefonu cezası hangi kanunun; hangi maddesine göre yazılmaktadır?

Araç kullanırken cep telefonu ile fiziksel olarak görüşme yapmanız durumunda; 2918 sayılı karayolları Trafik Kanunu madde 73/C’den; araç durdurursa; araç sürücüsüne, araç durdurulamazsa; aracın plakasına; trafikte araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapma trafik cezası yazılır.

73c cep telefonu cezasının para miktarı ne kadardır?

Cep telefonu ile görüşme yapmadın yani 73-C Trafik cezasının 2021 yılındaki trafik idari para cezası tutarı 314 Türk lirasıdır.

314 Türk lirası 73-C trafik cezasını; bu cezanın tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde, 73c trafik cezası 1/4 oranında indirime gidecek ve 235.50 Türk lirasına düşecektir.

Cep telefonu cezasının ceza puanı var mıdır?

Araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapmanın ceza puanı karşılığı vardır. Ceza puanının uygulanması için; aracın durdurulup; sürücünün ehliyetinin istenilmesi ve cep telefonu görüşme cezasının sürücünün ehliyetine yazılmış olması gerekir.

Araç tescil plakasına yazılan 73/c cep telefonu trafik cezalarında; ceza puanı uygulanmaz. 73/c cep telefonu ile görüşme Trafik cezasının ceza puanı 10 puandır. 10 ceza puanı araç sürücüsünün ehliyetinin ceza puanı hanesine eklenir.

Cep telefonu cezası itiraz davası nasıl açılmalıdır?

Cep telefonu cezası itiraz davası açılırken eğer ki; ceza’nın haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız; maalesefki ceza’nın haksız yazıldığını ispatlamanız gerekir. Cep telefonu cezasını yazan görevlinin; sizin cep telefonu ile görüştüğünüzü ispatlama gibi bir yükümlülüğü ve zorunluluğu yoktur.

Eğer ki ceza’nın yazıldığı saat ve dakika itibariyla cep telefonu ile görüşmüyorsanız ve adınıza cep telefonu ile görüşme yaptığınıza dair trafik cezası yazılmışsa; bağlı bulunduğunuz mobil hat şirketinden ceza’nın yazıldığı tarih ve saate ilişkin görüşme hesap ekstresini isteyerek; mahkemeye sunmanız da büyük fayda olacak ve mahkemenin hakimi büyük ihtimalle sizi bu konuda haklı bulacaktır.

Cep telefonunuzun bağlı bulunduğu mobil hat şirketinden hesap görüşme detaylarını mutlaka isteyerek; mahkemeye bu evrağı da sunmanız da büyük fayda vardır.

Resmi bir delil olmadan; yani cep telefonu görüşme hesap ekstresinin olmaması sonucu yapılan itirazların büyük çoğunluğu reddedilmektir. Her hangi bil delil sunmadan yapılan cep telefonu cezası iptal davalarında; trafik görevlisinin yazmış olduğu cep telefonu cezası mahkemelerce onaylanmaktadır.

Cep telefonunu itiraz davası nereye açılır?

Cep telefonu cezası itiraz davası sulh ceza hakimlikleri ne açılmaktadır. Sulh ceza hakimliklerine cep telefonu itiraz davası açarken dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de; yasal itiraz sürecinin bitmemiş olmasıdır.

Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde sulh ceza hakimliğine cep telefonu itiraz davasını açmış olmanız gerekir. Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihin üzerinden 15 gün geçmişse (16.gün); itiraz hakkınız yanacaktır.

Cep telefonu itiraz davası açarken aşağıdaki evrakları da dava açma esnasında hazır etmeniz ve mahkemeye sunmanız gerekir. Bu evraklar ise şunlardır.

1- Kimlik fotokopisi
2-Ehliyet fotokopisi
3- Ruhsat fotokopisi
4- Cep telefonu ceza makbuzu
5-Mobil hat görüşme ekstresi
6- Cep telefonu cezası itiraz dilekçesi
7- Cep telefonu trafik cezası tebligat zarfı ( adrese teslim cezalarda)

Yukarıda saymış olduğumuz evrakları hazır ettikten sonra; bulunduğunuz yerdeki sulh ceza hakimliğine giderek; cep telefonu cezası itiraz ve iptali davasını ücretsiz bir şekilde açabilirsiniz.

Trafikte cep telefonu kullanımı makale
Trafikte cep telefonu kullanımı makale

Bir cevap yazın