Trafik polisine ek tazminat hakkı

Trafik polisine ek tazminat hakkı

Trafik polisine ek tazminat yazımız.
Trafik polisleri; diğer EGM birimlerine göre; daha fazla mesai yapmakta ve daha fazla fiziksel olarak emek harcamaktadır.

EGM’nin en cefakar kadrosu Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerinde görev yapan trafik polisleridir.

Trafik polisleri; resmi kıyafet ile çalışmak zorunda olan bir birimdir.

Trafik polisleri; her daim sokakta, caddede ve yol güzergahında olmak zorundadır.

Resmi kıyafetinin renginden dolayı ( Limon Sarısı ) Uzaydan bakınca bile; yoldaki bir Türk trafik polisini görmeniz mümkündür.

Yani; uzaydan dünyaya bakınca Çin Seddi ile Türk Trafik Polisleri gözükmektedir.

Her yerden görülme özelliği nedeniyle; amirler, kaymakamlar, valiler tarafından en çok çarpılan birimdir.

Trafik Polisi Olmanın En Zor Yanları

1- Trafik polisleri; her daim ayakta, kavşakta olmak zorundadır.

2- Trafik terörüne maruz kalır.

3- Vatandaşa ceza yazması dolayısıyla vatandaşla karşı karşıya gelir.

4- Trafik polisini; ne vatandaş; ne de trafik personeli haricindeki kendi meslektaşı tarafından sevilir. Toplumsal ayrışmaya maruz kalır.

5- Trafik polisi; maç, miting vb toplumsal etkinlikler de görev aldığı zaman en önce görev alır; maç biter en son görevi biter.

6- Trafik polisleri; sürekli görünür olduğu için; amirler tarafından çarpılan, fırça yemek zorunda kalan, hakkında idari rapor düzenlenen görev mağduru memurlardır.

7- Trafik polisleri; siyasilerden, kodamanlardan ve çar-çakal kesiminden tehtid alan; ( sen benim kim olduğumu biliyor musun? -İlla aratalım mı ? Vb ) görev mağduru cefakar memurlardır.

8- Trafik polisleri; özel sigorta şirketlerinin işini yapmak zorunda bırakılmış ( Maddi hasarlı trafik kazalarında rapor düzenleme ) görev mağduru memurlardır.

9- Yağmur, kar, dolu ve meteor taşı yağışlarında bile; kavşakta görev yapmak zorunda bırakılmış memurlardır.

10- Trafik düzenleme görevi haricinde; trafik kazası, asayiş olayları, terör olayları, sosyal olaylar, vb tüm görevlere sevk edilen memur sınıfıdır.

11- EGM’nin en çok şehit veren birimi; Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’dür. Yani; en çok şehit olan memurlar; Trafik polisleridir.

12- Yıllık izin kullanmada en çok sorun yaşayan EGM personeli; Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü personelleri; yani; trafik polisleridir.

13- Trafik polisleri; sürekli olarak egzoz gazına maruz kalmaktadır. Sürekli olarak egzoz gazına maruz kalmaktan; sağlık sorunları yaşamaktadır.

14- Trafik polisleri; PKK ve diğer terör örgütlerinin en çok hedef aldığı memurlar arasındadır.

15- Trafik polisleri; resmi tatillerde, bayramlarda ve hafta sonları çalışmak zorunda kalmış memurlardır. Özellikle; bayramlarda daha da fazla mesai yapan kesimdir.

16- Trafik denetleme şube müdürlüklerine; kimse memur olarak gelmek istemediği için; burada görev yapan trafik polisleri; yıllık iznini istediği günde kullanamamaktadır.

Yeterli sayıda trafik personeli olmadığı için ise; daha fazla mesai harcamak zorunda kalmaktadır. ( 12/24 gibi veya 12/12 gibi )

Örneğin; personel yetersiz denikerek; 30 gün olan yıllık iznini 15 gün kullan, yıllık iznini yazın kullanamazsın, tombala çekelim; ne çıkarsa bahtına gibi; bir sürü kanunsuz uygulamalara maruz kalmaktadır.

Trafik polisleri; 8/24 veya 12/36 insani çalışma saatleri ile çalışması mümkün olmayan veya çok az mümkün olan EGM personelidir.

TRAFİK POLİSLERİ İLE İLGİLİ OLARAK; SAYIN İÇ İŞLERİ BAKANINDAN VE SAYIN MEHMET AKTAŞ’TAN İSTEĞİMİZ…

Sayın iç İşleri Bakanı Süleyman SOYLU’dan ve Sayın Mehmet AKTAŞ’tan Trafik polislerimiz adına Medya Fatih olarak isteğimiz;

Öncelikle; trafik personelinin çalışma saatleri konusu; İl Emniyet Müdürlerinin insiyatifine bırakılmadan; 8/24 veya 12/36 olarak düzenlenmeli.

İl emniyet müdürlerinin insiyatifine bırakılırsa; 8/24 veya 12/36 çalışma sistemi; personel yetersiz denilerek uygulanmıyor.

Trafik polislerine; 1000 ila 2000 TL arasında bir rakamla trafik tazminatı bağlanmalı. Bu rakam sayın bakanım gönlünüze göre daha yüksek de olabilir.

Trafik polisleri; istedikleri zaman yıllık iznine çıkabilmeli.

Trafik polislerine gelen şu gibi cümlelere; seni sürdürürüm, sen kimsin ulan, Şırnak mı Hakkari mi, seni FETÖ’cü yaptırırım vb tehtidlere karşı; İç işleri Bakanlığı’nın veya Emniyet Genel Müdürlüğü’nün koruması olmalı.

Trafik polisleri;en azından yukarı saymış olduğumuz bu hakları fazlasıyla hakediyor.

Sayın bakanım ve sayın Emniyet Genel Müdürüm; Trafik polislerinin bu sorunlarını görmeniz ve düzeltmeniz ümüdiyle; Allah cc emanet olunuz…

Trafik polisine ek tazminat hakkı
Trafik polisine ek tazminat hakkı

Bir cevap yazın