Trafik Para Cezası Ödenmezse Ne Olur

Trafik Para Cezası Ödenmezse Ne Olur ?

Trafik Para Cezası Ödenmezse Ne Olur Ki?

Geçen ay aracımın plakasına 598.00 Türk Lirası trafik cezası yazılmış. 598.00 Trafik Para Cezası Ödenmezse Ne Olur? Haciz gelir mi veya bu borç faizlenir mi ? Kasım Has / Bursa

Trafik idari para cezaları vatandaşlarımızın cebindeki parayı alarak; trafik kurallarına daha dikkatli olması için uyarmaktadır.

Trafik cezası yazıldıysa ve bu trafik cezasını ödemediyseniz; ne gibi sonuçlarla karşı karşıya kalacağınızı ayrıntılı bir şekilde yazacağız.

Trafik Cezam Var Ödemezsem Ne Olur?

Trafik cezaları ödenmez ise şu işlemler gerçekleşir.

1- Trafik cezası; tebliğ edildigi tarihten itibaren 30 gün içerisinde ödenmezse; aylık %5 yasal faiz biner.

Örneğin 300 Türk lirası trafik cezası borcunuz var ve bu 300 TL’lik trafik cezası borcunun tebliğ edildiği tarihin üzerinden en az 31 gün geçtiyse; %5 aylık yasal faiz biner. 300 TL olan borcunuz; bir ay sonra 315 TL olur. Bir ay da 15 TL faiz ödemiş olursunuz.

2- Trafik cezalarını tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde öderseniz; %25 indirimden faydalanırsınız. 15 günü geçirirseniz %25 indirim hakkınız yanar.

3- 30 günden çok uzun süre ( 11-Ay, 2 Yıl, 5 yıl gibi ) ödenmeyen trafik cezalarına yine aylık %5 yasal faiz işletilir ve borç belli bir miktara ve güne ulaşırsa; devlet bu biriken borcu HACİZ yoluyla tahsil yoluna gider.

Aracınıza yakalama/ haciz koydurabilir; veya; maaşınıza, evinize, işyerinize haciz memuru gönderebilir.

Tüm bu olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için; lütfen trafik ceza borcunuzu zamanında ödemeye gayret gösterin.

Bir cevap yazın: