TRAFİK CEZALARI

Trafik Cezasını Ödemeden Ehliyetimi Alabilirmiyim ?

Trafik cezasını ödemeden ehliyetimi alabilirmiyim sorusu !

Trafik cezasını ödemeden ehliyetimi alabilirmiyim, yoksa trafik cezasını ödemem mi gerekiyor ? Ehliyetimi bundan Yaklaşık 5 ay önce 90 promil alkollü bir şekilde Trafikte araç kullandığım için kaptırdım ehliyetinin suresinin dolmasına 1 ay gibi bir süre var. Adıma yazılan alkol cezasını ödemedim. Bu cezayı ödemeden ehliyetimi geri alabilir miyim? Alihan Taş /Ağrı

Trafikte yasal limitlerin üzerinde alkollü bir şekilde araç kullanmanız 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği ve Kanunu’na göre bir kabahattir ve duruma göre hem adli, hemde idari yaptırımları mevcuttur.

Yasal limitlerin üzerinde alkollü bir şekilde Trafikte araç kullanma durumunuzda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48 / 5’ten işlem yapılır.

Otomobiller için yasal limit 50 promildir. Otomobil haricindeki diğer tüm araçlar için ise yasal alkol alma limiti 20 Promildir.

Kullanmış olduğunuz araç otomobil sınıfı bir araç ise; en az 51 promil alkollü çıkmanız halinde; yasal limitleri aşmış olursunuz ve alkollü bir şekilde araç kullandığınız için işlem yapılır. 100 promil alkollü aştığınız zaman hakkınızda hem idari hem de adli işlem yapılır.

Yine trafikte kullanmış olduğunuz araç otomobil haricinde bir araç ise en az 21 promil alkollü çıkmanız halinde yasal alkol limitlerini aşmış olursunuz ve alkollü araç kullanmaktan hakkınızda idari işlem ya da 100 promil aştığınız zaman; hem idari hem de adli işlem yapılır.

ALKOL CEZASINDA ADLİ İŞLEM HALLERİ

Kullanmış olduğunuz araç sınıfına bakılmaksızın 100 promilin üzerinde; en az 101 promil alkollü bir şekilde Trafikte araç kullanmanız durumunda Türk Ceza Kanunu madde 179’dan ( Trafiği Tehlikeye Sokma) adli işlem başlatılır.

Yine yasal limitlerin üzerinde alkollü olmanız durumunda ve herhangi bir trafik kazasına karışmanız halinde; hakkınızda yasal işlem başlatılacaktır. Türk Ceza Kanunu madde 179’dan adli işlem yapılacaktır.

48/5’in 2020 Yılı Ceza Miktarı

1.kez: 1228 TL ( %25 indirimli 921 TL)

2.Kez: 1539 TL( %25 indirimli 1154.25 TL)

3 ve 3’den fazla kez: 2473 TL ( %25 indirimli 1854.75 TL)

Not: %25 erken ödeme indiriminden faydalanabilmeniz için; trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir.

Alkol Cezası Ehliyet İptal Süreleri

Geriye Doğru Son 5 Yıl İçerisinde;

1.Kez: 6 Ay Geçici iptal

2.Kez 2 Yıl Geçici İptal

3 ve 3’den fazla kez: 5’şer Yıl Geçici İptal edilir.

Uyarı: Ehliyeti 2 yıl iptal edilen araç sürücüleri; 2 yıl geçici iptal süresinin bitiminde; sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine katılmadan ehliyetlerini geri teslim alamazlar.

Ehliyetleri 5 yıl iptal edilen araç sürücüleri ise; 5 yılın sonunda ceza süresinin bitiminde ehliyetlerini geri alabilmeleri için psikoteknik raporu ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Bu raporları almadan ehliyetlerini geri teslim alamazlar.

TRAFİK CEZASINI ÖDEMEDEN EHLİYETİ GERİ ALMA ?

Adınıza yazılan tüm trafik cezalarını ödemeniz gerekir. Daha önce alkollü bir şekilde araç kullanmaktan veya alkolmetreye üflememekten ya da diğer sebeplerle ehliyetini kaptıran, ehliyetini geçici iptal ettiren araç sürücüleri; adına yazılan tüm trafik cezalarını ödemek zorundadır.

Sadece o maddeden yazılan trafik cezasını değil; daha önceki tüm Trafik cezalarının ödenmiş olması, kendi adına kayıtlı ödenmemiş bir trafik cezasının bulunmaması gerekir.

Vergi dairesinden ” TRAFİK CEZASI BORCU YOKTUR KAĞIDI” alarak ve varsa diğer şartları yerine getirerek; ceza süresi bitiminde ehliyetinizi almak istediğiniz trafik tescil kuruluşundan gidip geri teslim alabilirsiniz.

Sormuş olduğunuz soruyu özetleyecek olursak; adınıza yazılan alkol trafik cezasını ödemeniz gerektiği gibi, daha önceki ödenmemiş trafik cezalarınız varsa; bunların da ödenmesi gerekir. Bu cezaları ödenmeden ehliyetinizi geri teslim alamazsınız.

Trafik Cezasını Ödemeden Ehliyetimi Alabilirmiyim ?
Trafik Cezasını Ödemeden Ehliyetimi Alabilirmiyim ?

Bir cevap yazın