Trafik Cezası Madde 16

Trafik Cezası Madde 16

Trafik Cezaları Yazımız tüm hızıyla devam ediyor.

Bu yazımızda 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 16’yı işleyeceğiz.


Trafik Cezası Madde 16 Nedir ?

Trafik Cezası Madde 16: karayolu dışında karayolunun içerisinde ya da karayolunun sınır kenarında yetkili kurum ve kuruluştan izin almadan; trafik işaretlerinin görünmesini engelleyecek trafik işaretlerinin anlamlarını değiştirecek, trafik işaretlerinin anlamlarını zorlaştıracak veya engel yaratacak bir şekilde; levha, Işık, ağaç, parmaklık, direk vb. Cisimler dikmek, buna benzer cisimler koymak veya yol üzerinde bu cisimleri bulundurmak.


Trafik Cezası Madde 16; 2918 sayılı KTK’nın ;”Karayolunun Yapısı ve Trafik işaretlerinin Korunması” başlığı altında;16 madde’den bu cezalar yazılmaktadır.

Trafik Cezası Madde 16 Kaç Türk Lirasıdır?


Trafik Cezası Madde 16,’ün (Yola Cisim dikme, Trafik işaretlerinin görülmesini,okunmasını zorlaştıranlara) 2019 yılındaki ceza miktarı 5073 Türk lirasıdır.

Trafik Cezası Madde 16’nın Erken Ödeme İndirimi Var mıdır ?


Trafik Cezası md.16’nın erken ödeme indirimi mevcuttur.

Trafik Cezası Madde 16
Trafik Cezası Madde 16


Trafik Cezası Madde 16’nın Erken Ödeme İndirimi Ne Kadardır?


Trafik Cezası Md.16’nın 2019 yılındaki erken ödeme indirimi 1/4 dir. Trafik Cezası Madde 1r’ü;15 gün içerisinde öderseniz, 3804.75 Türk Lirasına düşer.

% 25 indirim (1/4), 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinin para cezalarının ödenmesi başlıklı kısımda geçmektedir. Bu kısma göre trafik cezaları tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenirse, kişiler indirimden faydalanabilir.

Trafik Cezası Madde 16’nın Ceza Puanı Var mı?


Trafik Cezası Md.16; Jandarma trafik görevleri ve emniyet teşkilatı trafik görevlileri tarafından yazılır.


Trafik Cezası Madde 16’da; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinde bu cezanın ceza puanı karşılığı “0” sıfırdır.

Trafik Cezası Md. 16’nın; 2019’daki Ceza puanı karşılığı ‘0’ puanıdır.


Trafik Cezası Madde 16’daki Ceza puanı ne işe yaramaktadır?


Kaç ceza puanı doldurursak ehliyetimize elkonur gibi soruları merak ettiğinizi duyar gibiyim.


Geriye dönük olarak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmanız halinde; ehliyetinize trafik görevleri ya da Jandarma trafik bölgesinde olay meydana gelmişse; Jandarma trafik görevleri 2 aylığına geçici olarak ehliyetinize el koyar.

Trafik Cezası Madde 16’nın Sürücü Belgesi Ceza Puanını Nasıl Sorgulayabilirsiniz ?


Trafik Cezası M.d 16’dan, ehliyetimde kaç ceza puanı var diyerek merak ediyorsanız, bulunduğunuz ildeki; en yakın;

1-Jandarma Tim Karakoluna

2- Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne

3- Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğine

4- Bölge Trafik Bölge Müdürlüğüne

5- En yakındaki Trafik Polisine, aracınızın yanınızda olması şartıyla ehliyet ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.

Ben buralara gidemem kardeşim diyorsanız; Türkiye Cumhuriyeti Devltininin bizlere kolaylık olsun diye hizmete sunduğu E- DEVLET üzerinden” Sürücü Belgesi ve Şahıslara yazılan cezalar” başlıklı menüye gerekli bilgileri girerek de ehliyetinizde kaç ceza puanı olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Trafik Cezası Madde 16′ Cezasını Nasıl Sorgularım?


Trafiğe çıkan her sürücü, trafik de hata yapayım, gidip birine bodoslama dalayım diyerek trafiğe çıkmaz. Trafik kazaları, adı da üstünde kaza; istenmeyerek ve dikkatsizlikten meydana gelir.

Öncelikle, Trafik Cezası Madde 16’cezasını ve diğer trafik cezalarını yine TC. deletinin E-DEVLET sistemi üzerinden; şu isimli menüye tıklayarak “Gerçek kişi ceza sorgula, Tüzel kişi ceza sorgula” kısmından gerekli bilgileri girerek öğrenebilirsiniz.


E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPABİLECEĞİNİZ TRAFİK İŞLEMLERİ


☆Araç Otopark Sorgusu

☆Sürücü Belgesi Sorgulama

☆Şahıslara Yazılan Trafik Cezası

☆ Barkodtan Trafik Cezası Sorgulama

☆Barkodlu Belgeden Trafik Kazası Sorgulama

☆Sürücü Belgesi Barkodlu Belge Sorgulama

☆Sürücü Belgesi Barkodlu Belge Doğrulama

☆Tüzel Kişiker İçin Plakaya Yazılan Trafik Cezalarını Sorgulama

☆Gerçek Kişiler İçin Tescil Sorgulama

Bu yönteme alternetif olarak;Trafik Cezası Madde 16 Cezası ve diğer trafik cezalarını; Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olan”Araç Otopark ve Trafik Cezası Sorgulama” sistemidir.


Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olan ” Araç Otopark ve Trafik Cezası Sorgulama” sistemimden şu işlemleri yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz:

1-Plakaya Yazılan Trafik Cezası Sorgulama

2- Aracınızın Hangi Otopark’a çekildigi bilgisine

3- Tüzel Kişilere Uygulanan Trafik Cezalarını Sorgulama

4- Ehliyete yazılan trafik cezası sorgulama

Trafik Cezası Madde 16’da Ehliyeti Kaptırır mıyım ?


Ehliyete Elkoyma; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda Düzenlenmiştir.
Sürücü Belgelerine el koyma işlemi usul ve esasları 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 16, “Yolun Yapısı ve Trafik İşaretlerinin Korunması” ibaresine istinaden yapılır.

KTK’ya göre; Trafik Cezası Madde 16’da ehliyete elkoyma gibi olumsuz bir durum yoktur.

Trafik Cezası Madde 14’da Ehliyetim Mahkeme Tarafından İptal Edilir mi?


2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununu; Madde Trafik Cezası Madde 16 da böyle bir hüküm yoktur. Yani Trafik Cezası Madde 16 da Mahkeme ehliyetinizi iptal edemez.

Trafik Cezası Madde 16’dan Aracım Bağlanarak; Trafikten Men edilir mi ?


Yola , engel,cisim dikecek şekilde ve Trafik işaretlerinin okunmasını, görülmesini, trafik işaretlerinin yerini değiştirenlere; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 16 maddesinden bağlanmaz.

Trafik Cezası Madde 16’da Araç Sürücüsü Trafikten Alıkonur mu?


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 16’da geçen hususlara göre; araç sürücüsü trafikten men edilmez.

Trafik Cezalarında Ceza Tebliğ Usulü Nasıldır?


GerekTrafik Cezası Madde 16’da; gerekse diğer trafik cezalarında; trafik cezasının sahışlara ve tüzel kişilere nasıl tebliğ edileceği KTK ( Karayolları Trafik Kanunu ) Madde 116’da ” Araç Tescil Plakasına Ceza Tutanağı Düzenleme” isimli başlıkla düzenlenmiştir.


Görevli trafik polisleri ya da görevli jandarma trafik zabıtaları araç plakanıza; Trafik Cezası Madde 16 Cezasını düzenleyerek postalamayada yetkilidirler.


Trafik cezasının tebligatı; 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca kisinin nufus müdürlüğündeki yani mernis sistemindeki ikamet adresine olmak üzere; Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüklerince ve Jandarma Trafik Timlerince düzenlenerek; PTT aracılığiyla kişinin ikamet adresine tebliğ edilir.

Eger ki; ikamet adresine gelen PTT görevlisi; ikamet adresinde kişiyi bulamazsa; Trafik Cezası Madde 16 ve diğer trafik cezalarını; kişinin ikamet adresinin bağlı bulundugu Mahalle Muhtarlığına tebliğ eder.


Trafik Cezası Madde 16’da Mahalle Muhtarına Tebliğ Yasal mıdır?


PTT görevlisinin; Trafik Cezası Md. 16 ve diğer trafik cezalarını Mahalle Muhtarına vermesi 7201 Sayılı Tebliğat Kanununa Göre Yasaldır.

Genellikle; muhtarlar tebliğ edilen trafik cezalarını unutmakta veya size ulaşamamaktadırlar. Bu nedenle; 15 günlük erken ödeme indirimini kaçırdığınız gibi birde 30 günlük süreyi geçirince; aylık %5 faiz yeme durumuyla karşı karşıya kalınmaktadır.

Trafik Cezası Madde 16 ve diger trafik cezalarını indirimli ödemek ve yasal faizsiz ödemek için; bu yasal süreleri kaçırmamak için; E devlet sisteminde bulunan; “Araç Tescil Plakasına Yazılan Ceza Sorulama” üzerinden trafik cezanızın olup olmadığını öğrenerek; trafik cezası erken ödeme indiriminden yararlanmanızda fayda vardır.

İlginizi Çekebilir:Erdoğan’dan Kamu Alacakları Faiz İndirimi 2019

Bir cevap yazın: