Trafik Cezası Madde 14

Trafik Cezası Madde 14

Trafik Cezası Madde 14; karayolu üzerinde trafik güçleştirecek, trafiği tehlikeye düşürecek veya trafiğin akışına engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmesini engelleyecek veya trafik işaretlerinin görülmesini engelleyecek şekilde yola bir şeyler atmak yola bir şeyler dökmek, yola bir şeyler bırakmanın ve benzeri kabahatleri yapmanın, ve de karayolu yapısı ve güvenlik Tesisleri ile trafik işaretlerine zarar vermek, yol üzerinde bulunan trafik işaretlerinin yerlerini değiştirmek veya yol üzerinde bulunan Trafik işaretlerini ortadan kaldırmak suçlarına yazılan 2019 yılı trafik ceza maddesidir.

Trafik Cezası Madde 14; 2918 sayılı KTK’nın ;”Karayolunun Yapısı ve Trafik işaretlerinin Korunması” başlığı altında;14. madde’den bu cezalar yazılmaktadır.

Trafik Cezası Madde 14 Kaç Türk Lirasıdır?


Trafik Cezası Madde 14,’ün (Yola Cisim atma, yola engel dökme ve Trafik işaretlerine zarar verenler) 2019 yılındaki ceza miktarı 488 Türk lirasıdır.

Trafik Cezası Madde 14
Trafik Cezası Madde 14

Trafik Cezası Madde 14’ün Erken Ödeme İndirimi Var mıdır ?


Trafik Cezası md.14’ün erken ödeme indirimi mevcuttur.


Trafik Cezası Madde 14’ün Erken Ödeme İndirimi Ne Kadardır?


Trafik Cezası Md.14’ün 2019 yılındaki erken ödeme indirimi 1/4 dir. Trafik Cezası Madde 1r’ü;15 gün içerisinde öderseniz, 366 Türk Lirasına düşer.

% 25 indirim (1/4), 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinin para cezalarının ödenmesi başlıklı kısımda geçmektedir. Bu kısma göre trafik cezaları tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenirse, kişiler indirimden faydalanabilir.

Trafik Cezası Madde 14’ün Ceza Puanı Var mı?


Trafik Cezası Md.14; Jandarma trafik görevleri ve emniyet teşkilatı trafik görevlileri tarafından yazılır.


Trafik Cezası Madde 14’de; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinde bu cezanın ceza puanı karşılığı 10 puandır.


Trafik Cezası Md. 14’ün; 2019’daki Ceza puanı karşılığı ’10’ puanıdır.


Trafik Cezası Madde 14’deki Ceza puanı ne işe yaramaktadır?


Kaç ceza puanı doldurursak ehliyetimize elkonur gibi soruları merak ettiğinizi duyar gibiyim.

Geriye dönük olarak bir yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmanız halinde; ehliyetinize trafik görevleri ya da Jandarma trafik bölgesinde olay meydana gelmişse; Jandarma trafik görevleri 2 aylığına geçici olarak ehliyetinize el koyar.

Trafik Cezası Madde 14’ün Sürücü Belgesi Ceza Puanını Nasıl Sorgulayabilirsiniz ?

Trafik Cezası M.d 14’den, ehliyetimde kaç ceza puanı var diyerek merak ediyorsanız, bulunduğunuz ildeki; en yakın;

1-Jandarma Tim Karakoluna

2- Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne

3- Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğine

4- Bölge Trafik Bölge Müdürlüğüne

5- En yakındaki Trafik Polisine, aracınızın yanınızda olması şartıyla ehliyet ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.

Ben buralara gidemem kardeşim diyorsanız; Türkiye Cumhuriyeti Devltininin bizlere kolaylık olsun diye hizmete sunduğu E- DEVLET üzerinden” Sürücü Belgesi ve Şahıslara yazılan cezalar” başlıklı menüye gerekli bilgileri girerek de ehliyetinizde kaç ceza puanı olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Trafik Cezası Madde 14′ Cezasını Nasıl Sorgularım?


Trafiğe çıkan her sürücü, trafik de hata yapayım, gidip birine bodoslama dalayım diyerek trafiğe çıkmaz. Trafik kazaları, adı da üstünde kaza; istenmeyerek ve dikkatsizlikten meydana gelir.

Öncelikle, Trafik Cezası Madde 14’cezasını ve diğer trafik cezalarını yine TC. deletinin E-DEVLET sistemi üzerinden; şu isimli menüye tıklayarak “Gerçek kişi ceza sorgula, Tüzel kişi ceza sorgula” kısmından gerekli bilgileri girerek öğrenebilirsiniz.E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPABİLECEĞİNİZ TRAFİK İŞLENLERİ ŞUNLARDIR:


☆Araç Otopark Sorgusu

☆Sürücü Belgesi Sorgulama

☆Şahıslara Yazılan Trafik Cezası

☆ Barkodtan Trafik Cezası Sorgulama

☆Barkodlu Belgeden Trafik Kazası Sorgulama

☆Sürücü Belgesi Barkodlu Belge Sorgulama

☆Sürücü Belgesi Barkodlu Belge Doğrulama

☆Tüzel Kişiker İçin Plakaya Yazılan Trafik Cezalarını Sorgulama

☆Gerçek Kişiler İçin Tescil Sorgulama

Bu yönteme alternetif olarak;Trafik Cezası Madde 14 Cezası ve diğer trafik cezalarını; Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olan”Araç Otopark ve Trafik Cezası Sorgulama” sistemidir.

Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olan ” Araç Otopark ve Trafik Cezası Sorgulama” sistemimden şu işlemleri yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz:

1-Plakaya Yazılan Trafik Cezası Sorgulama

2- Aracınızın Hangi Otopark’a çekildigi bilgisine

3- Tüzel Kişilere Uygulanan Trafik Cezalarını Sorgulama

4- Ehliyete yazılan trafik cezası sorgulama

Trafik Cezası Madde 14’de Ehliyeti Kaptırır mıyım ?


Ehliyete Elkoyma; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda Düzenlenmiştir.
Sürücü Belgelerine el koyma işlemi usul ve esasları 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 14’de “Yolun Yapısı ve Trafik İşaretlerinin Korunması” ibaresine istinaden yapılır.

KTK’ya göre; Trafik Cezası Madde 14’de ehliyete elkoyma gibi olumsuz bir durum yoktur.

Trafik Cezası Madde 14’de Ehliyetim Mahkeme Tarafından İptal Edilir mi?


2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununu; Madde Trafik Cezası Madde 14’de böyle bir hüküm yoktur. Yani Trafik Cezası Madde 14’de Mahkeme ehliyetinizi iptal edemez.

Trafik Cezası Madde 14’den Aracım Bağlanarak; Trafikten Men edilir mi ?

Trafik Cezası Madde 14’de Araç Sürücüsü Trafikten Alıkonur mu?


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 14’de geçen hususlara göre; araç sürücüsü trafikten men edilmez.


Yola çöp, engel,cisim atacak şekilde ve Trafik işaretlerine zarar verenlere, trafik işaretlerinin yerini değiştirenlere; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 14 maddesinden bağlanmaz.

Trafik Cezalarında Ceza Tebliğ Usulü Nasıldır?


GerekTrafik Cezası Madde 14’de; gerekse diğer trafik cezalarında; trafik cezasının sahışlara ve tüzel kişilere nasıl tebliğ edileceği KTK ( Karayolları Trafik Kanunu ) Madde 116’da ” Araç Tescil Plakasına Ceza Tutanağı Düzenleme” isimli başlıkla düzenlenmiştir.

Görevli trafik polisleri ya da görevli jandarma trafik zabıtaları araç plakanıza; Trafik Cezası Madde 14 Cezasını düzenleyerek postalamayada yetkilidirler.

Trafik cezasının tebligatı; 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca kisinin nufus müdürlüğündeki yani mernis sistemindeki ikamet adresine olmak üzere; Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüklerince ve Jandarma Trafik Timlerince düzenlenerek; PTT aracılığiyla kişinin ikamet adresine tebliğ edilir.

Eger ki; ikamet adresine gelen PTT görevlisi; ikamet adresinde kişiyi bulamazsa; Trafik Cezası Madde 14 ve diğer trafik cezalarını; kişinin ikamet adresinin bağlı bulundugu Mahalle Muhtarlığına tebliğ eder.


Trafik Cezası Madde 14’de Mahalle Muhtarına Tebliğ Yasal mıdır?


PTT görevlisinin; Trafik Cezası Md. 14 ve diğer trafik cezalarını Mahalle Muhtarına vermesi 7201 Sayılı Tebliğat Kanununa Göre Yasaldır.

Genellikle; muhtarlar tebliğ edilen trafik cezalarını unutmakta veya size ulaşamamaktadırlar. Bu nedenle; 15 günlük erken ödeme indirimini kaçırdığınız gibi birde 30 günlük süreyi geçirince; aylık %5 faiz yeme durumuyla karşı karşıya kalınmaktadır.

Trafik Cezası Madde 14 ve diger trafik cezalarını indirimli ödemek ve yasal faizsiz ödemek için; bu yasal süreleri kaçırmamak için; E devlet sisteminde bulunan; “Araç Tescil Plakasına Yazılan Ceza Sorulama” üzerinden trafik cezanızın olup olmadığını öğrenerek; trafik cezası erken ödeme indiriminden yararlanmanızda fayda vardır.

İLGINİZİ ÇEKEBİLİR:Yaralanmalı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler 2019

Bir cevap yazın: