Trafik Cezası İtiraz

Trafik Cezası İtiraz

Trafik Cezası İtiraz Yöntemi Nedir? Trafik Cezası İtiraz Nasıl Yapılır?

Türkiyede aracı olan hemen hemen herkes trafik cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Peki; bu can yakıcı trafik cezalarını iptal ettirme durumu var mı? Trafik cezaları kesin iptal olur mu? Trafik cezalarının iptal edilmesi için ne yapmalıyım?

Trafik Cezası İtiraz
Trafik Cezası İtiraz
Trafik Cezasına İtirazda Süre Sınırı Kaç Gündür?

Eğerki; trafik cezası sizin yüzünüze karşı; yani; bu ceza ehliyetinize yazılmışsa; cezanın yazıldığı günden itibaren 15 (On beş) gün içerisinde itiraz etmelisiniz.

İkinci durumda ise; trafik cezası; araç plakasına yazılmışsa; yani ceza ehliyetinize değilde; arkanızdan araç tescil plakasına yazılmışsa; bu cezanın ikamet adresinize ya da iş adresinize tebliğ edildiği günden başlayarak 15 (On Beş) gündür.


Diger bir durum ise; egerki araç plakanıza yazılan bu ceza size 10 gün içinde tebliğ edilmezse; otomatikmen dava açma hakkınız doğar.Trafik Cezası İtiraz’ı Nasıl Yapılır?

Öncelikle; bulunduğunuz ilde trafik mahkemesi varsa; trafik mahkemesine; yoksa; sulh ceza hakimliğine giderek dava açmanız gerekir.

Eğerki; trafik cezasını bulunduğunuz ilden; başka bir ilde yediyseniz; bulunduğunuz ilin Sulh Ceza Hakimliğine giderek; Ceza yediğiniz ilin Sulh Ceza Hakimliğine dava açacağınızı bildirmeniz gerekir.

Trafik Cezası İtiraz İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Sulh ceza hakimliklerine trafik cezası açmak için gerekli olan belgeler şunlardır:

Trafik Davası Açmak İçin Dilekçe

Araç Ruhsatının Fotokobisi

Ehliyet ve Kimlik Fotokobisi

Trafik Cezasının Fotokobisi

Trafik Tebliğatının Fotokobisi

Trafik Cezasını erken ödediyseniz; ödemr dekontu.

İlginizi Çekebilir:PARK CEZASI NE KADAR 2019


Bu 7 Belgeyi hazırlayarak; sulh ceza hakimliklerine; Trafik Cezası İtiraz sürecini başlatabilirsiniz.

Trafik Cezasını Sorgulamak İçin PTT Ceza Sorgu SayfasıAyrıca; tarafınıza yazılan trafik cezalarını; cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren, 15 gün içerisinde öderseniz; trafik cezası %25 indirime gider.

Trafik Cezasına Itiraz Dilekçesi İndir.

Bir cevap yazın