Trafik cezası borç yapılandırması olan yeni ehliyet alabilir mi?
Spread the love

Ehliyetimi 0.88 promil alkolden kaptırdım. Aday sürücüydüm. Yani; ehliyetim yandı daimi iptal oldu. Alkolden dolayı trafik cezası yazıldı.Bu trafik cezasını 4 eşit taksite böldürdüm. Trafik cezası borç yapılandırması olan yeni ehliyet alabilir mi? 2.kez ehliyet alırken borç yapılandırması olan bir kişi bu sekilde ehliyet alabilir mi? Zihni Gür / Çankırı

Trafik cezası borcu olanların yeni ehiyet almaları hem mümkündür; hem de mümkün değildir. Bu durum; sizin daha önce ehliyet sahibi olup olmadığınıza göre değişecektir.

DAHA ÖNCE HİÇ EHLİYET ALMAYANLAR VE TRAFİK CEZA BORCU VEYA TRAFİK CEZA YAPILANDIRILMASI OLANLARIN BORÇ ÖDEMEDEN EHLİYET ALMA DURUMLARI

İlk defa ehliyet (sürücü belgesi) alacak olan bir kişinin; trafik idari para cezası borcu veya trafik idari para cezası borcu yapılandırması olmasının ve bu cezaların ödenmemiş olmasının ehliyet alımına engel bir hali yoktur.

Bu durum hayatında ilk defa ehliyet alacak olan kişiler için geçerlidir. Daha önce ehliyeti olup; ehliyeti daimi iptal edilen kişilerin; 2. kez ve 2 den fazla kez ehliyet alacaklar için geçerli değildir. İlk defa ehliyet alacak kişiler için geçerli bir durumdur.

DAHA ÖNCE EHLİYET ALANLARIN 2.KEZ EHLİYET ALMALARDA- GEÇİCİ İPTAL SÜRESİ SONUNDA VE TRAFİK CEZA BORCU VEYA TRAFİK CEZA BORÇ YAPILANDIRILMASI OLANLARIN BORÇLARINI ÖDEMEDEN EHLİYET ALMA DURUMLARI

2.Kez ehliyet alacak vatandaşlarımız veya geçici iptal süresi bitiminde ehliyetlerini teslim alacak olan vatandaşlarımız; trafik ceza borcunu ödemeden yeni ehliyet almaları veya içerideki geçici iptal olan ehliyeti teslim almaları mümkün değildir.

Adınıza yazılmış tafik ceza borçlarının hepsinin ödenmiş olması gerekir. Trafik ceza borcunun taksite bağlanması veya trafik cezasının yapılandırılması önemli değildir. Adınıza yazılmış olan; aktif trafik cezasının bulunmaması gerekir.

Trafik ceza borcu yapılandırması olanlar borç yapılandırma bitiminde; yani; Trafik cezasının ödenmesi halinde ehliyetlerini alabilirler.

Birinci kez ehliyet alacak olanlar için trafik ceza borcunun olması veya trafik ceza borcunun yapılandırılmış olması önemli değildir. Trafik cezaları olsa bile ilk defa ehliyet alacak kişiler ehliyetlerini alabilirler. Fakat; ikinci kez ehliyet alacak olan kişiler trafik ceza borçlarını ödemeden ehliyet alamazlar.

EHLİYETSİZ OLARAK ARAÇ KULLANMAK SUÇ MUDUR?

TRAFİKTE ARAÇ KULLANIRKEN EHLİYETİNİZİN OLMAMASI; YANİ HERHANGİ BİR SÜRÜCÜ BELGESİNE; DAHA DOĞRUSU O ARACI KULLANABİLMEK İÇİN YETERLİ BİR SÜRÜCÜ BELGESİNE SAHİP OLMAMANIZ; TRAFİK YÖNÜNDEN BİR KABAHATTİR VE İDARİ PARA CEZASI MEVCUTTUR.

HİÇ EHLİYETİ OLMAYAN BİR KİŞİ TRAFİKTE ARAÇ KULLANIRSA 2021 YILI İÇİN; 2698 Türk lirası ehliyetsiz olarak araç kullanma trafik cezası yazılır.

Fakat ehliyetiniz var ve o aracın sürmeye yeterli değil ise bu sefer yine 2021 yılı için; 1339 Türk lirası trafik cezası yazılır.

UYARI: Yukarıdaki her iki durumda da eğer ki kullanmış olduğunuz araç size ait değilse aynı miktarda ceza tutarı araç sahibine de yazılır.

Trafik cezası borç yapılandırması olan yeni ehliyet alabilir mi?
Trafik cezası borç yapılandırması olan yeni ehliyet alabilir mi?

Bir cevap yazın