Trafik cezası 73 madde itiraz

Trafik cezası 73 madde itiraz

Trafik cezası 73 madde itiraz yöntemi detaylı anlatım.


Trafik cezası 73 madde itirazı cep telefonu ile Trafikte araç kullanırken konuşma cezası, bu cezayı 73-C trafik cezasını iptal ettirmek için yapmanız gerekenleri değineceğiz.

Trafik cezası 73 madde itiraz
Trafik cezası 73 madde itirazAraç kullanırken cep telefonuyla fiziksel olarak görüşme yapma 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 73 /C ye göre yasaktır.


Peki; Trafik cezası 73 madde itirazı nasıl yapılır?


73 C trafik cezasına itiraz etmek için hangi ilde bulunuyorsanız oilin Sulh Ceza hakimliğine giderek; Trafik cezası 73 madde itiraz etmek istediğinizi belirten rafik cezası İtiraz dilekçesini ve aşağıdaki evrakları hazırlayarak başvuruda bulunmanız yeterlidir.


Trafik cezası İtiraz dilekçesi

TRAFİK CEZASI İPTAL DİLEKÇESİ İNDİR


Kimlik fotokopisi

Ehliyet fotokopisi

Trafik cezasının Aslı veya fotokopisi

Araç ruhsatının fotokopisi


Bu yukarıdaki tüm evrakları hazırlayarak Bulunduğunuz ilde trafik mahkemesi varsa trafik mahkemesine trafik mahkemesi bulunmuyorsa Sulh Ceza hakimliğine giderek 73-c trafik cezası itiraz dilekçesini vererek; cep telefonu ile trafikte konuşma cezası olan; 235 Türk lirasını iptal ettirme sürecini başlatmış olursunuz.

Trafik cezası 73 madde itiraz
Trafik cezası 73 madde itiraz


Trafik cezası 73 madde itirazı Yukarıdaki şekildedir.


73/C trafik cezasının 2019 Ceza Miktarı Nekardır?


Cep telefonu ile görüşme cezası olan 73 C trafik cezası 2019 yılı ceza miktarları ve 235 Türk lirasıdır.


73-C Trafik Cezasının İndirimli Fiyatı Nedir?


Araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapma cezası olan 235 Türk lirasını bu cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; 176.25 Türk Lirasına düşer.


❌Trafik cezalarında 15 günlük indirimli sürece hafta sonları ve resmi tatiller dahildir.

Trafik cezası 73 madde itiraz
Trafik cezası 73 madde itiraz


73/C Ceza Puanı


73c cep telefonu ile trafikte görüşme yapmanın 2019 yılı ceza puanı 10 puandır. 10 ceza puanı ehliyet puanza eklenir.

⚠️ Aday olmayan sürücüler bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşmaları durumunda; ehliyetlerine 2 aylığına geçici olarak el konulur. 2 ay boyunca ehliyetsiz sürücü durumuna düşerler.


? Aday sürücüler bir yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşmaları durumunda; ehliyetleri tamamen iptal edilerek; ehliyetsiz sürücü durumuna düşerler.

Tekrardan sürücü kursuna yazılıp; sınavlardan başarılı olup; ehliyet çıkartmaları gerekir.


73/C Ödeme Noktaları Nerelerdir?


73/ C trafik cezasını ödemek istiyorsanız bankalardan, bankaların internet ve mobil şubelerinden, PTT şubelerinden, vergi dairelerinden, interaktif ödeme sayfalarından ve e-devlet üzerinden 73-c trafik cezasını ödeyebilirsiniz.


73/C Cezasını Kredi Kartıyla Ödeyebilir miyim?


Trafik cezası 73 madde itirazını yazının geride kalan kısımlarında yazdıktan sonra; 73-c trafikte araba sürerken cep telefonuyla konuşma cezasına Dilerseniz kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Trafik cezası 73 madde itiraz
Trafik cezası 73 madde itiraz


✔Cep telefonu ile görüşme yapma cezasını; yukarıdaki ödeme noktalarından kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.


73/C Trafik Cezasını Kaç Taksitle Ödeyebilirim?

Trafik cezası 73 madde itirazını yazdığımız bu yazımızda; Cep telefonu ile görüşme yapma cezası olan 235 Türk lirasını; 4 taksitle ödeyebilirsiniz .

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşların ödeme imkanın olmaması nedeniyle trafik cezalarına 4 taksit imkanı sunmuştur.

İlk taksit peşin olmak kaydıyla; geriye kalan taksitleri de 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.


⚠️ Trafik cezaları yapılandırmasında; taksitlerden birinin gününde yatırılmaması halinde; geriye kalan tüm taksitler peşin olarak tahsil edilir.

Trafik cezalarında taksitlendirmelerde; taksit günlerine dikkat edilmesi büyük önem arz eder.73/C’den Araç Bağlanır mı?


Trafik cezası 73 madde itirazını yukarıda yaptıktan sonra Trafikte araç kullanırken; cep telefonu ile konuşma cezasından Aracınız trafikten men edilmez. 73/c maddesinden Aracınız bağlanmaz.

73/C Trafik Cezası Mahalle Muhtarlığına Teslim Edilmiş Benim Bu Cezadan Haberim Olmadı Bu Yasal mı?

Karayolunda Trafikte araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapma cezasını; PTT görevlisi sizi ikamet adresinde bulamazsa veya ikamet adresinize gitmeyi zorsunursa; trafik ceza mazbatasını yani; trafik ceza tebligatını Mahalle muhtarlığına; ıslak imza karşılığında tebliğ eder.

Trafik cezası 73 madde itiraz
Trafik cezası 73 madde itiraz

Mahalle muhtarlığına yapılan tebliğ size yapılmış sayılır. Mahalle muhtarlığına yapılan bu tebliğ erken ödeme indirimi olan 15 günlük sürecin başladığı tarih de olacaktır.

Yani 15 günlük erken ödeme indirimi süreci; cezanın Mahalle muhtarlığına ve size tebliğ edildiği günden itibaren başlar.

Trafik cezası 73 madde itiraz

Mahalle muhtarına yapılan trafik cezaları tebliğ 7201 sayılı tebligat kanununa göre yasaldır. PTT görevlisinin Mahalle muhtarlığına Trafik cezasına teslim etmesi kanunidir.Trafik cezasının muhtara tebliğinde herhangi bir hukuksuzluk yoktur.

İlginizi Çekebilir:Muayenesiz Araç İlk Yakalanırsa Ne Olur ?

Bu yazımızda Trafik cezası 73 madde itirazı, Trafik cezası 73 madde itiraz dilekçesi örneği, Trafik cezası 73 madde itiraz şekli gibi konuları yazdık…

Bir cevap yazın