Trafik Cezam Var Ehliyet Alabilirmiyim ?

Trafik Cezam Var Ehliyet Alabilirmiyim Sorusu

Ehliyetimi 6 ay önce alkolden kaptırdım. Alkol cezasını ödedim ama adıma yazılan ödenmemiş trafik cezası borcu var. Merak ettiğim konu şu: Trafik Cezam Var Ehliyet Alabilirmiyim ? Mahmut Duyar / Gaziantep

Adınıza yazılan ödenmemiş trafik cezaları varsa ; ehliyetinizi geri alma durumunuz şu şekilde olacaktır.

  Ehliyetinizi; alkollü iken araç kullanmaktan; uyuşturucu madde alarak araç kullanmaktan; 100 ceza puanını doldurmaktan, 1 yıl içerisinde 5 kez kırmızı ışık ihlali yapmaktan, 1 yıl içerisinde 5 kez aşırı hız ihlali yapmaktan veya farklı bir nedenle; ehliyetinizi geçici olarak kaptırmanız durumunda; bu ehliyeti geri alabilmeniz için ÖDENMEMİŞ TRAFİK CEZASI BORCUNUZUN BULUNMAMASI gerekir. 

VERGİ BORCUM VAR EHLİYETİMİ GERİ ALABİLİR MİYİM?

Sürücü belgenizi geçici olarak iptal ettilerse; geçici iptal süresinin sonunda ehliyetinizi geri alırken vergi borcunuzun bulunması; ehliyeti geri almaya engel değildir. Ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

MTV BORCUM VAR EHLİYETİMİ GERİ ALABİLİR MİYİM?

Mtv borcunuzun olması; ehliyetinizi geri teslim almalarda sorun teşkil etmez. Ehliyetinizi; motorlu taşıtlar vergisi ( MTV ) borcunuz olsa bile; geri teslim alabilirsiniz.

KREDİ BORCUM VAR EHLİYETİMİ GERİ ALABİLİR MİYİM?


Bankalara kredi borcunuzun olması; ehliyetinizi geri teslim almanıza mâni değildir. Kredi borcu şahsi bir borçtur.

KREDİ KARTI BORCUM VAR EHLİYETİMİ GERİ ALABİLİR MİYİM?

Kredi kartı borcunuzun bulunması; geçici olarak iptal edilen ehliyeti geri teslim almalarda engel değildir. Kredi kartı borcu kişisel borçtur. Devlet ile âlakası yoktur.

KYK BORCUM VAR EHLİYETİMİ GERİ ALABİLİR MİYİM?

Kredi Yurtlar Kurumu borcunuzun bulunması durumunda; geçici olarak iptal edilen sürücü belgenizi iptal suresinin sonunda geri alabilirsiniz. Kredi Yurtlar Kurumu borcunuzun bulunması ehliyetinizi geri teslim almaya engel değildir.

TRAFİK CEZASI EHLİYET ALMAYA MANİ Mİ ?

Ödenmemiş bir trafik cezanız varsa; ödenmemiş olan bu trafik cezasını ödemeden yeni ehliyet almanız mümkün değildir. Trafik cezanızın olması demek; daha önceden ehliyetinizin olduğu ve bu ehliyetin daimi iptal olarak iptal edildiği anlaşılmaktadır. Bu durumda; eski cezalarınızı ödemeden yeni ehliyet almanız mümkün değildir.

EHLİYETİ GEÇİCİ İPTAL OLANLAR ÖZET

Ehliyeti farklı nedenlerle geçici olarak iptal edilen araç sürücüleri; geçici iptal sürelerinin sonunda ehliyetlerini geri alabilmek için ödenmemiş trafik cezasının bulunmaması yeterlidir.

Ödenmemiş trafik cezanız yoksa ve diğer istenilen şartlar yerine getirilirse; ehliyetinizi daha önceden almak istediğiniz Trafik Tescil kuruluşuna gidip geri teslim alabilirsiniz.

Bazı durumlarda Psikoteknik raporu ve psikiyatri uzmanının tedavi şartı konuşulmaktadır. Bu şartları yerine getirdikten sonra ve ödenmemiş trafik cezanız bulunmadıktan sonra ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

Yorum yapın