"Enter"a basıp içeriğe geçin

Trabzon CAS Kararı Olumsuz Olacak mı ?

Trabzon CAS Kararı Ne OlacakTrabzon CAS kararı olumlu mu olacak; yoksa Trabzon sporun CAS kararı olumlu mu olacak.

Bildiğiniz üzere UEFA Trabzonspor Avrupa kupalarından 1 yıl men kararı vermişti Trabzonspor yönetimi ise; UEFA’nın vermiş olduğu bu 1 yıl Avrupa kupalarından Men kararını uluslararası futbol Tahkim Kurulu ( CAS)’a götürmüştü.


Kuru ise duruşmayı 16 Temmuz 2020 Saat 10.30 a almıştı. 16 Temmuz 2020 Saat 10.30 da video konferans yöntemi ile yapılan duruşmada nihai karar 2 hafta sonrasına ertelendi.


Peki; UEFA’nın vermiş olduğu Avrupa kupalarından 1 yıl men kararı CAS’tan 2 hafta sonra dönecek mi? Yoksa; UEFA’nın vermiş olduğu bu acı karar onaylanacak mı? İşte; Medya fatih.com web sitesinin yapmış olduğu analizler sonucu karar tahmini…


Trabzonspor son yıllarda mali disiplin açısından çok olumlu gidiyor. Ülkemizdeki 4 büyük futbol kulüpleri arasında ” Kâr eden” bilançosunda kâr açıklayan tek kulüp olma özelliğini taşıyor.


Üstelik; Trabzonspor’un hiçbir futbolcusuna en ufak bir borcu bulunmuyor ödeme gecikmesi yaşamıyor.


Trabzonspor kadrosundaki futbolcu sayısını da düşürerek ( 25’den 22’ye) UEFA kriterlerine göre, UEFA ile yapmış olduğu sözleşmeye göre hareket ediyor.

Tüm bu olumlu donelere karşın; UEFA Trabzonspor’u yine de Avrupa kupalarından 1 yıl men etti. UEFA’nın Trabzonspor’u Avrupa kupalarından 1 yıl men etmesinin ardındaki gerekçeler üç madde halinde şu şekilde sıralandı.


1- Vergi Borcu

2- Muharrem Usta’ya Olan Borç

3- Sermaye Arttırımı

CAS TRABZON SPORTrabzonspor; yukarıdaki üç gerekçe nedeniyle Avrupa kupalarından 1 yıl men edildi. Trabzonspor; Muharrem Usta ile olan alacak – verecek davasını halletti ve Muharrem Usta kulüpten tüm alacaklarını almadı ve kulübe bağışta bulundu.


Muharrem Usta sorununun halledilmesi ile Trabzonspor’un 3 maddelik sorunlarından 1 tanesi ve bence en büyük sorununu halletti ve çözüme kavuşturdu.

UEFA’nın vergi borcunu sorun etmesi Aslında Trabzonspor’un vergilerini ödeyememesi gibi bir durum söz konusu değil. Sadece; UEFA’nın Türkiye’deki uygulamaları anlayamadı. Bundan kaynaklanan bir sorundu. Uzun süreli vergi yapılandırması sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Devletini; Avrupa’da bu şekilde vergi yapılandırmaları olmadığı için UEFA bu vergi yapılandırmasını yanlış anladı ve Trabzonspor’a cezayı kesti.


Yani; vergi borcu sorunu; aslında bir sorun değil; izah edilmesi gereken bir konu olduğundan Trabzonspor’un yapmış olduğu savunma neticesinde CAS hakimlerine bu vergi yapılandırmasını anlatacaklarından; Trabzonspor’un bu sorunun da çözüleceğine inanıyoruz.

Borsada işlem gören bir kulüp olan Trabzonspor; normal olarak bütçe artırımına gitti borsada işlem gördüğü için bütçe arttırma Yapması da Türkiye Cumhuriyeti anayasasına ve kanunlarına göre yasal olduğundan ve sponsorluk gelirleri arttığı için böyle bir karar aldılar.


%90 ihtimalle Trabzonspor bu yıl Avrupa kupalarına katılacak ve uluslararası futbol tahkim kurulundan (CAS) olumlu haber gelecektir diyor ve bu şekilde ümit ediyoruz.

Trabzon CAS
Trabzon CAS

İlk Yorumu Siz Yapın