Torba YasaTorba yasa 20 Ekim 2019 Detayları, Torba yasa Ekim 2019 detayları nelerdir torba yasa ile ilgili haberin detayları aşağıdadır.

TORBA YASA DETAYLARIAK Parti grubu tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 95 maddelik torba yasada vatandaşı yakından ilgilendiren konular şunlardır:

Torba Yasa
Torba Yasa


Şehit ve Gazi Kelimeleri ile İlgili Düzenleme


Torba yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bundan sonra;” şehit ve gazi kelimelerini” dernekler dahil olmak üzere; her isteyen kafasına göre kullanamayacak.

Şehit ve gazi kelimelerini kullanmak isteyen kişiler, dernekler, kurum ve kuruluşlar, yetkili makamdan izin aldıktan sonra bu kelimeleri kullanabilecekler. Yani şehit ve gazi kelimeleri kullanmak isteyen yurttaşlar, yetkili makamdan izin alması gerekecek. İzin dahilinde şehit ve gazi kelimeleri kullanılabilecek.


Uzman Askerlik ve Erbaşlıktan Astsubaylığa Geçiş DüzenlemesiAK Parti grubunun vermiş olduğu torba yasaya göre uzman çavuşluktan ve uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş hallerinde rütbeler arasındaki yaş haddi de düzenlenecek.

Astsubay olup da Subay olanların veya olacak olanların yaş haddi 49 olarak güncellendi. 49 yaşından sonraki astsubaylar; subaylığa geçemeyecek.

Torba Yasa
Torba YasaVatandaşlıktan Çıkma Halleri Düzenlemesi


Daha önce Türk vatandaşlığından anne ve baba birlikte çıkması durumunda; anne ve babanın çocukları da otomatikmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarilmaktaydı.Yeni yapılan düzenleme ile bu durum ortadan kaldırılıyor.

Anne ve babanın izin vermesi halinde ve diğer yetişkin ebeveynlerin de izin vermesi halinde aileye ait olan çocuklar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılabilecektir. Aksi halde; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çocuklar çıkarılmayacaktır.


İnsan Kaçakçılığı Düzenlemesi


AK Parti grubunun meclise vermiş olduğu torba teklifte insan kaçakçılığı düzenlemesi de mevcuttur.

Insan kaçakçılığı yapan kişilere 3 seneden 8 seneye kadar hapis cezası 1000 günden 10.000 güne kadar Adli para cezası verilebilecektir.

Insan kaçakçılığı suçunu 1 kişiden fazla kişinin işlemesi halinde ise bu cezalar %50 oranında artırılacaktır.

Insan kaçakçılığı suçunu örgüt kurarak işlenmesi halinde yukarıdaki cezalar %100 oranında artırılarak 16 yıla kadar hapis cezası 2000 günden 20.000 güne kadar adlî para cezasına çarptırılacaktır.


Ayrıca, insan kaçakçılığı suçu delillerin daha hızlı toplanması ve daha sağlıklı işlem yapılması amacıyla; katalog suçlar arasına da alınmıştır.İnsan kaçakçılığına yeltenmek isteyen vatandaşların oturup iyice bir düşünmesi gerekir.

Torba Yasa
Torba Yasa ( AK Parti grubu tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 95 maddelik torba kanun vatandaşı yakından ilgilendiren konular medya fatih’te..


Polis, Asker ve Sahil Güvenlik Personeli Ödül Düzenlemesi


AK Parti grubu tarafından Meclise sunulan torba yasa içerisinde Asker polis ve sahil güvenlik kuvvetlerinin alacağı ödüllendirme miktarları da belli oldu.

Polis asker ve sahil güvenlik personelleri; hayatlarını hiçe sayarak, üstün başarı ve gayret sarf ederek, bir olayın önlenmesi, engellemesi ya da ortaya çıkarılması halinde; 5 bin liradan 12 bin liraya kadar nakdi para ile ödüllendirilecektir.


Ad- Soyad Değişikliği Uygulaması Uzatılması


Yürürlükte olan isim ve soyisim değişikliği mahkemeye başvurmadan yapılabiliyordu bu değişiklik süresi 3 yıl daha uzatıldı. İsim ve soyisim değişiklik yapmak isteyen vatandaşlara duyurulur.


Pasaport Süreleri Uzatıldı


Ihracatçılara ait olan yeşil pasaport süresi 2 yıldan 4 yıla uzatıldı.


Kumar Oynayan Yandı


Ayrıca AK Parti grubu tarafından Meclise sunulan torba yasada kumar cezaları da artırıldı. Kumar oynayanlar bundan sonra 1000 lira idari para cezası ödemek zorunda kalacak.

Torba Yasa
Torba Yasa (


Kolluğa Ekstra Yetki


Kolluk kuvvetlerine ekstra yetki tanındı. Belediye sınırları dışında çevreyi kirleten insanlara; kolluk Kuvveti; idari para cezası kesebilecek.
İlginizi Çekebilir: Ömür Gedik …Muz

Bir cevap yazın