Tescilsiz Motor Cezası 2019’da Ne Kadardır? Tescilsiz Motor Cezası İptal Edilir mi? Tescilsiz Motor Cezasında Motor Bağlanır mı? Vb…


Tescilsiz Motor Cezası’nın 2019 Yılı Detayları…Motosiklet; Türk insanının vazgeçilmez karayolu taşıtlarından bir tanesidir.

Türkiye’de motosiklet kullanımı her geçen gün artmaktadır. Ekonomik şartlar; insanlarımızı motosiklet kullanmaya zorlamakta; araba fiyatlarının yüksekliği, Türkiye’deki yakıt fiyatlarından yüksekliği, daha ekonomik olan motosikletlere vatandaşları yönlendirmekte…

Tescilsiz Motor Cezası Hangi Kanuna ve Hangi Maddeye Göre Yazılıyor?


Tescilsiz Motor Cezası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 25 e göre yazılıyor. KTK Madde 25 in açılımı ise: Tescil edilmesi zorunlu bir aracı tescil ettirmeden karayolunda kullanmak suçudur.Peki; Tescilsiz Motor Cezası 2019’da Ne Kadardır ?

Tescilsiz Motor Cezası 2019 yılı için geçerli olan trafik idari yaptırım ceza miktarı 235 Türk lirasıdır.

Tescilsiz Motor Cezası
Tescilsiz Motor Cezası


Trafik Cezasını Kaç Gün İçerisinde Ödersem Indirime Gider?

Ruhsatsız Motor Cezasını; bu cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz; ceza %25 indirime giderek 176.25 Türk lirasına düşer.


Ruhsatsîz Motor Cezasında Motorum Bağlanır mı ?

Ruhsatsız Motor Cezasında motosiklet trafik ekibince trafikten men edilerek bağlanır.Peki; Motosikletimi Nasıl Geri Alırım?

Motosiklet ruhsatsız olarak trafiğe çıktığı için; yani; tescil edilmeden trafiğe çıktığı için; görevli trafik ekibi tarafından bağlanır.


Eğer ki; motorunuzu geri teslim almak istiyorsanız motosikletin tescil kaydını yaptırıp; plakalarını Türkiye Şoförler Odası bastırıp; motosikletin Motosiklete bu plakaları takarak geri alabilirsiniz.


Ayrıca; motosikletiniz çekici vasıta vasıtasıyla yediemin otoparkına çektirildinden; çekici parasını ve otopark parasını da ödemeniz gerekmektedir.

2019 yılı için ortalama ve çekici ücreti 150 Türk lirasından başlayıp; motorsikletinizin çekildiği mesafeye göre artmaktadır.


Ayrıca; Ortalama bir otopark parası 25 ila 40 lira arasında değişmektedir.Tescilsiz Motor Cezasının 2019 Yılı Ceza Puanı Nedir?

Motorsikletinizi tafikte ruhsatsız olarak kullanmanız halinde; 2019 yılı ceza puanı 10 puandır.


10 ceza puanı ehliyetinize eklenir. Eğer ki 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurursanız; ehliyetiniz 2 aylığına geçici olarak iptal olur.

Bu 2 aylık süreç içerisinde karayolunda herhangi bir motorlu taşıt kullanmamanız, sürmemeniz gereklidir.


Kullanmanız halinde ise; başınıza gelecek ceza 2018 Türk lirasıdır. Ayrıca; aracın sahibi de siz değilseniz; farklı bir kişi ise bu aracın sahibi; aracın sahibine de 2018 Türk Lirası trafik idari para cezası kesilir.


Toplam ceza 4036 Türk lirasına mâlolabilir.

Diyeceksiniz ki; tamam bana yazılıyor Bu ceza da; aracın sahibi de niye yazılıyor ki diyebilirsiniz,? Aracın sahibine yazılmasının sebebi: Ehliyetsiz bir sürücüye aracını kullandırmasıdır.Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz

İlginizi Çekebilir: 39/2 Trafik Cezası Ne Cezasıdır? 


Bir cevap yazın