Ters Yön Cezası 46/2-H Trafik Cezası

Ters Yön Cezası 2021

Trafikte araç kullanırken; yolun tam tersi istikameti yönünde gitmeniz durumunda; ters yön cezası yazılır. Ters yöne girmek; hayati bakımdan çok tehlikelidir.

Ters yöne girdiğinizde; karşınızdan da aynı hızda yada sizden daha hızlı bir şekilde; başka bir araç gelir ve kafa kafaya çarpışma gerçekleşir.

Kafa kafaya çarpışmalı trafik kazalarında; ölüm oranı çok yüksektir. Bu nedenle ters yöne kesinlikle girmemeli ve ters yön levhasını iyi bilmeniz gerekir.

Ters Yön Levhası

Ters yön levhası; aşağıda gördüğünüz şekildedir. Ters yön levhası; kırmızı yuvarlak zemin üzerine; beyaz dikdörtgen işaretidir. Bu işareti gördüğünüz yollar size terstir.

Ters Yön Levhası
Ters Yön Levhası

2021 Ters Yön Cezası Tutarı

46/2-H ters yön cezası; para miktarı Ile can yakıcı cezalardan bir tanesi de ters yöne girme cezasıdır. Ters yöne girmenin 2021 yılı trafik ceza miktarı 1339.00 Türk lirasıdır.

1339.00 Türk lirası ters yön cezasını; trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde; 1339.00 Türk Lirası ters yöne dalma cezası; %25 indirime giderek; 1004.25 Türk lirasına düşer.

Ters Yöne Dalma Cezasının Ceza Puanı

Ters yöne dalma trafik cezasının ceza puanı bulunmamaktadır. 0 ( sıfır) ceza puanı vardır. Sürücüye herhangi bir ceza puanı eklenmez.

Ters Yön Kusur Oranı

Ters yöne girerek; trafik kazasına karışmanız hâlinde; trafik kazası kusur oranınız şu şekilde olacaktır.

•Trafik Kazasında Sadece Siz Asli Kusurluysanız %100 kusurlu sayılırsanız.


•Trafik Kazasında Hem siz; Hem de Karşı Taraf Asli Kusurluysa %50-%50 Kusurlu Olursunuz.


• Trafik Kazasında Siz Asli Kusurlu, Karşı Taraf Tali Kusurluysa; Siz %75 Kusurlu, Karşı Taraf ise %25 Kusurludur.


• Trafik Kazasında Siz Talli Kusurlu, Karşı Taraf ise; Asli Kusurluysa; Siz %25 Kusurlu, Karşı Taraf ise %75 Kusurludur.


•Trafik Kazasında Sadece Karşı Taraf Asli Kusurluysa %100 kusurlu sayılır.

EDS Kamerası Hatalı Yön Cezası Yazar mı ?

Elektronik Denetleme Sistemi malesefki; yanlış yön cezası yazmaktadır. EDS ters yön cezası dışında; kırmızı ışık cezası, emniyet kemeri cezası, hatalı park cezası, cep telefonu ile görüşme cezası gibi cezaları da yazmaktadır.

Mobese 46/2-H Trafik Cezası Yazar mı ?

Mobese kameraları; her türlü trafik cezasını yazabilir. Mobese kamerası; yeterki sizin plakanızı tespit ettsin. Ceza; ikamet adresinize PTT aracılığla gelir.

Fahri Trafik Müfettişi Ters Yön Yazar mı?

Fahri Trafik Müfettişleri; ters yön trafik cezası olan 46/2-H trafik cezasını yazar. Ayrıca; FTM’ler, 46/2-H’nin dışında; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ait olan trafik ceza maddelerinden; 80 maddeden daha ceza yazma yetkisine haizdir.

Polis Trafik Cezasında Delil Göstermeli Mi?

Trafik cezalarında; görevli olan gerek trafik polisleri gerekse jandarma trafik görevlileri; yazmış oldukları trafik cezalarını, fotoğraflarla, video kaydıyla veya başka bir kanıt ile; DELİLLENDİRMEK ZORUNDA DEĞİLDİR.

Bazı mahkemeler; delil yok diyerek; trafik cezasını iptal edebilmektedir. Delil şart değildir; iptal yetkisi tamamen Sulh Ceza Hakiminindir.

46/2-H Ters Yön Yola Girme Trafik Cezası İptal Davası Nereye Açılır?

46/2-H Ters yön yola girme trafik cezasını iptal ettirebilme şansını yakalamak için; bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza Hakimliğine giderek; 46/2-H ters yola girme cezası iptal davası açmanız gerekir.

46/2-H trafik cezası iptal davasını açmak için şu belgelerinde yanınızda olması gerekir.

• Kimlik Fotokobipisi

• Ehliyet Fotokopisi


• Araç Ruhsat Fotokobisi


• 46/2-H Trafik Ceza Makbuzu


• 46/2-H Trafik Cezası İptal Dilekçesi


•  46/2-H Trafik Cezası Tebliğat Zarfı ( Adrese Teslim Cezalarda )


• Deliller ( Varsa )

Ters Yön Trafik Cezası İptal Dilekçesi İndir

46/2-H ters şerit cezası iptal dilekçesini aşağıdaki tıkla ve indir’e tıklayarak; ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

《《 TIKLA VE İNDİR 》》

46/2-H trafik cezasına maruz kalmamak için; amâân ne olacak canım bu saatte, bu yolda vs dememek lazım. Trafik kural ve işaretlerine harfiyen uymak gerek. Çağımız; teknoloji çağı. Her tarafta kamera var ve bu kameralara yakalanmama ihtimaliniz yok.

Yorum yapın