Tahta Kurusu Böceği 2019

Tahta Kurusu Böceği 2019

Tahta Kurusu Böceği İle Mücadele

Yatak odanızda bu koku geliyorsa; Tahta Kurusu Böceği istilasına uğrayabilirsiniz.
Türkiye’de havaların ısınmasıyla; Tahta Kurusu Böceği istilası sayısı hızla artmakda.Tahta kuruları özellikle Yaz mevsiminde havaların ısınması ile piyasaya çıkan haşerelerdir.

Yatak odalarında ahşap malzemelerin çok olması nedeniyle; genellikle yatak odalarında bulunurlar.Tahta kuruları ısırdığı zaman hazırlan bölgede sinir bozucu kaşıntılar ve kızarıklıklar meydana gelir.


İnternet ortamında tahtakurusu saldırılarına karşı önlemler tahtakurusu ile mücadele yöntemleri yetersiz olduğundan; sizler için; Tahta kurusu nasıl Ölür, Tahta kurusu ne demek, tahta kurusu böceği konularını sizler için araştırdık.

Tahta Kurusu Nedir?

Tahta kurusu böceği Cimicidae  familyasına aittir. Yetişkin tahta kuruları; ortalama 5 milimetre boyundadır ve renkleri kahverengiye yakındır.

Tahta kurusu böceği memeli canlılar ve bu çocuk kuşlardan beslenir Özellikle bu canlılar üzerinden geçinirler.

TAHTA KURUSU BÖCEĞİ 2019
TAHTA KURUSU BÖCEĞİ 2019


Hızla üreyebilen haşerelerdir. Ortalama olarak 2 dakikada bir yumurta üretirler. Hızla üreme özelliği nedeniyle; tahta kurusu böceği ile başa çıkmak tam bir beladır.Tahtakurular bir kişiyi ısırdığında, tahtakuru ısırıkları alanında anestezi yapan bir kimyasal enjekte ederler; Sonuç olarak, böcekler kanla ziyafet çekerken bir insanın bir şey hissetmemesi muhtemeldir, bu da neden birden fazla, hatta yüzlerce bedbug ısırığı yiyip uyanamayacağınızı açıklar.


Odanızda Tahtakuruların Olup Olmadığını Nasıl Bilebilirsiniz?

Odanızdan gelen yeni ve sıradışı pis bir koku fark etmek, tahta kurusu böceklerinin belirtilerinden biridir.


Birçok böcek türü gibi, tahta kurusu böcekleri de alarm feromonları olarak adlandırılan pis kokuları salıyor.


Yatak odanıza bu tarz pis kokular geliyor sa; ve geceleri kaşıntı oluyorsa muhtemelen tahta kurusu böcekleri vardır.


Ayrıca; çarşaflarınızın, yastık yüzlerininizin üzerinde Siyah veya kahverengi noktalar şeklinde dışkı lekeleri varsa; tahta kurusu böceği olabilir.


Tahta Kurusu Nasıl Ölür ?


Tahta kurusu; kolay kolay ölen bir canlı değildir. Profesyonel böcek zehirleme ekibi ile iletişime geçerek; profesyonel bir haşere zehirleme ekibinden destek almanız gerekmektedir.


Profesyonel böcek zehirleme ekibinden destek almazsanız, kolay kolay tahta kurusu böceğinden kurtulamazsınız.
Çünkü; profosyenel böcek zehirleme ekibini çağırsanız bile; ilk zehirlemede sadece böcek formundaki tahta kuruları öür.


Geride kalan tahta kurusu yumurtaları; yapılan bu zehirlemeden hiç etkilenmez.

Tahta kurusunun ölmesi için zehirleme yapıldıktan sonra; 10 veya 15 gün sonra kuluçkadaki tahta kurusu böceklerinin tekrardan çıkması sonucu yine aynı sorunu yaşayacağınızdan; ilk zehirleme işleminden 10- 15 gün sonra ikinci bir zehirleme işlemi yaptırmanız gerekmektedir.


Tüm bu tahta kurusu zehirleme işlemlerinin ardından; yatak odasında bulunan çarşaf, örtü vb. bezleri kaynar suda kaynatmanız gerekir.


Kaynatılmayan örtü ve eşyaların ise üzüm sirkesi ile silinmesi gereklidir. Sirke, yeni lavraları bozarak, ölmelerini sağlayacaktır.


Tahta kurusu; bilinenin aksine bir çok bulaşıcı hastalığı, bir insandan diger insana taşır. Ya da daha önce kanını emdiği bir vürüslü hayvanın mikrobunu size bulaştırabilir.

HALSİZLİK VE YORGUNLUK NASIL GEÇER 


Tahta kurusu ile mücadele için; yatak odanızı sürekli havalandırın ve bol bol güneşletin.
Yatak odanızı temiz tutun, temizlik yaparken; üzüm sirkeli su ile yapın.

Sağlık Bakanlığına Git


Medya Fatih; Size ve Değerli Ailenize Hayırlı Ömürler Diler.Tahta Kurusuz Olmanız Dileğiyle İyi Günler…:)

Bir cevap yazın