Sürücü belgesine ait iptal bilgisi ne demek?

Sürücü belgesine ait iptal bilgisi ne demek?

EHLİYET TRAFIK

Sürücü belgeme ait iptal bilgisi sorguladığımda; iptal bilgisi bulunamadı yazıyor. Sürücü belgesine ait iptal bilgisi ne demek? Sürücü belgem iptal olmuş mu, yoksa olmamış mı demek? Ali Taşkıran/ Çankırı

Sürücü belgeleriyle ilgili web sitemize sormuş olduğunuz soruyla ilgili olarak kısaca bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle sürücü belgelerinin hangi şartlarda iptal olduğu konusuna değinelim. Sürücü belgeleri Trafik kural ihlalleri neticesinde; belli bir trafik kural ihlal sayısına ulaştığında geçici veya daimi iptal olabilir.

Trafik ceza puanı dolması neticesinde aday sürücülerin ehliyetleri daimi iptal olur. Aday olmayan sürücülerde ise ceza puanının dolması neticesinde ehliyet 2 aylık geçici iptal olur.

Yine; aday sürücülerin karıştığı ölümlü trafik kazalarında Aday Sürücü ölümlü trafik kazasında asli kusurlu bulunursa sürücünün ehliyeti daimi iptal olur.

Stajyer sürücüler, trafikte araç kullanırken 20 promilin üzerinde alkollü oldukları zaman ehliyetleri daimi iptal olur. Aday olmayan sürücülerde ise; araç türüne göre otomobil harici araçlarda 20 promil; otomobillerde ise; 50 promilin üzerinde trafikte alkollü vaziyette araç kullanmaları durumunda aday olmayan sürücülerin ehliyetleri daha önceki alkol cezalarına bakılarak; 6 ay, 2 yıl ve 5 yıl olmak üzere geçici iptal olur.

SÜRÜCÜ BELGESİNE AİT İPTAL BİLGİ KISMI NE ANLAMA GELİR?

E-devlet sistemi üzerinden baktığınızda veya Emniyet Genel Müdürlüğüne ait ehliyet sorgulama sistemi üzerinden ehliyetinize baktırdığınızda; iptal bilgisi kısmı şu anlama gelmektedir: ‘ ehliyetiniz daha önce geçici olarak veya daimi olarak iptal edilip edilmediği, daha önce hiçbir iptaliniz yoksa; ehliyet iptal bilgisi bulunamamıştır yazacaktır.

Eğer aktif bir iptaliniz varsa; ehliyet iptal bilgisinde aktif iptaliniz gözükecektir.

Ehliyet iptal bilgisinde iptal nedeni ceza yazıyorsa; trafik cezasından dolayı ( bu ceza alkol cezası olabilir veya ceza puanının doldurulması olabilir ) bu gibi nedenlerle ehliyetinizin geçici olarak veya daimi olarak iptal edildiği anlamı taşır.

Sürücü belgesine ait iptal bilgisi ne demek?
Sürücü belgesine ait iptal bilgisi ne demek?

Bir cevap yazın