Sürücü Belgesi Sınıfları/ Ehliyet Sınıfı Çeşitleri

Sürücü Belgesi Sınıfları

Motorlu taşıtları trafikte yasal olarak sürebilmeniz için; sürecek olduğunuz aracın sınıfına göre bir ehliyete sahip olmanız gerekir.

Ehliyetsiz olarak trafikte araç kullanmanız durumunda 2020 yılı için 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

Ayrıca kullanmış olduğunuz araç size ait değilse; araç sahibine de 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

Ehliyet sınıfına uygun araç kullanmamanız durumunda ise; 2020 yılı için 1228.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

Yine; araç size ait değilse araç sahibine de 1228.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir:

1- M Sınıfı Sürücü belgesi

İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

2- A1 Sınıfı Sürücü Belgesi

Silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

3- A2 Sınıfı Sürücü Belgesi

Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

4- A sınıfı Sürücü Belgesi

Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

5- B1 Sınıfı Sürücü Belgesi

Net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Elektrik ile çalışan araçların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

6- B Sınıfı Sürücü Belgesi

Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir.

7- BE Sınıfı Sürücü Belgesi

B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen römork veya yarı römork içeren birleşik araçları kullanacaklara verilir.

8- C1 Sınıfı Sürücü Belgesi

Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilir.

9- C1E Sınıfı Sürücü Belgesi

C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir.

10- C Sınıfı Sürücü Belgesi

kamyon ve çekici kullanacaklara verilir.

11- CE Sınıfı Sürücü Belgesi

C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

12- D1 Sınıfı Sürücü Belgesi

Minibüs kullanacaklara verilir.

13- D1E Sınıfı Sürücü Belgesi

D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

14- D Sınıfı Sürücü Belgesi

Minibüs ve otobüs kullanacaklara verilir.

15- DE Sınıfı Sürücü Belgesi

D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

16- F Sınıfı Sürücü Belgesi

lastik tekerlekli traktör kullanacaklara verilir.

17- G Sınıfı Sürücü Belgesi

iş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir.

18- K Sınıfı Sürücü Aday Belgesi

Yönetmelikte belirtilen şartlar ve esaslara göre araç sürmeyi öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınavda kullanmak üzere verilir.

Yorum yapın