Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağını Kaybettim Ehliyetim Nasıl Alırım ?

Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağını Kaybettim Ehliyetim Nasıl Alırım ?

Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağını Kaybettim SorunsalıSürücü Belgesi Geri Alma Tutanağını Kaybettim bu durumda sürücü belgemi geri nasıl teslim alırım ? Sürücü belgesi geri alma tutanağı olmadan ehliyetimi geri alamazmıyım ? Teşekkürler… Muhsin Kasapoğlu – Balıkesir.


Ehliyetinize; gerek alkollü olarak araç kullanmaktan, gerekse 100 ceza puanını doldurma sebebi ve benzeri nedenlerden ötürü; ehliyetinize geçici olarak el konulması halinde; ehliyetinize elkoyma işlemini yapan görevli trafik zabıtası tarafından ehliyetinizi geri teslim alacağınız belge size verilir.

Bu belge ile ehliyetin ceza süresi bitiminde; ehliyetinizi vermiş olduğunuz trafik tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’ne giderek; geçici iptal süresi bitiminde ehliyetinizi geri almanız istenir.

Trafik zabıtasının, trafik polisinin size verdiği; ehliyet geri alma belgesini kaybetmeniz halinde; ehliyetinizi bu belge olmasa bile tekrardan ceza süresi bitiminde geri alabilirsiniz.


Ehliyeti geri almalarda sürücü belgesi geri alma tutanağı olması şart değildir. Önemli olan; ceza sürenizin ne zaman bittiğini bilmenizdir.

Ehliyet


Ehliyet iptal ceza süresi bittikten sonra; adınıza yazılan tüm trafik cezalarını ödemeniz gerekir ve vergi dairesinden borcu yoktur yazısı almanız yeterlidir.Ekstra olarak; size uygulanan geçici iptal süresi; eğer ki Psikoteknik raporu ve psikiyatri doktorunun muayenesinden geçmenizi istiyorsa; o şartları da yerine getirmeniz gerekir.

Tüm şartları yerine getirdikten sonra ehliyetinizi vermiş olduğunuz trafik tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’ne giderek; tekrardan sürücü belgenizi teslim alabilirsiniz.

Sürücü belgeleri iptal konuları popülerlik sırasına göre sıralayacak alırsak şu şekildedir.

1- Alkollü araç kullanmadan dolayı ehliyetin geçici iptali.( 1.sefer 6 ay iptal, 2.sefer 2 yıl iptal, 3 ve 3 den fazla sefer de 5 yıl geçici iptal.)

2- Uyuşturucu madde alarak Trafikte araç kullanma geçici iptali ( 5 Yıl geçici iptal )

3- Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmaktan dolayı geçici iptal.( 2 Ay geçici iptal )

2918 sayılı Karayolları trafik kanununda Yukarıdaki üç madde haricinde farklı trafik cezalarından dolayı da ehliyetin geçici iptalleri vardır.

Örneğin bir yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlalin, 1 yıl içerisinde 3 defa radar hız cezasını %30’dan fazla aşma gibi durumlardan dolayı da ehliyetin geçici iptalleri vardır.


Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağını Kaybettim Ehliyetim
Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağını Kaybettim Ehliyetim

Bir cevap yazın