Sürücü Adayı Ceza Puanı Kaç Puandır ?

Sürücü Adayı Ceza Puanı Nedir ?Sürücü Adayı Ceza Puanı Kaç Puandır? Ben aday bir sürücüyüm; yani stajyer bir sürücüyüm. Aday sürücülerin ceza puanı limiti 100 puan mı? Ben 100 diye biliyordum ama geçen gün; trafik cezası yedim ve ehliyetimin iptal olmasına 20 puan kalmış dedi polis. 55 ceza puanım varmış; ehliyetimin iptal olmasına daha 45 puan yok mu ? Dogru bir bilgi veriseniz memnun olurum. Sinan Yıldırım – BursaAday sürücüler yani stajyer alan sürücülerin; bir (1) yıl içerisindeki ceza puanı limitleri; aday olmayan sürücülere göre daha düşüktür. Aday sürücüler 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmamaya büyük özen göstermelidirler.Aday sürücüler; 100 ceza puanını tabi değildir; aday sürücüler 75 ceza puanını tabidir.

Aday sürücüler 1 yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşmaları gerekir. Eğerki aday sürücüler; yani stajyer sürücüler 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldururlarsa ehliyetleri yanar; ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

Ehliyet


Aday Sürücülük Süresi Kaç Yıldır ?Aday sürücülük, stajyer sürücülük süresi ehliyetinizi hakediş tarihinden itibaren 2 yıldır. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ehliyet alanlar 2 yıl boyunca ehliyetlerini aldığı tarihten itibaren aday sürücülük süresine tabi tutulur. 2 yıl boyunca Aday Sürücü olarak işlem görürler.

Örneğin ehliyetinizi 10 Şubat 2018 tarihinde aldıysanız; aday sürücülük süreniz 10 Şubat 2020 tarihinde dolacaktır. 11 Şubat 2020 tarihinden itibaren pro sürücü olursunuz.

Eğlenceli Video


Uyarı: Aday sürücüler 2 yıl boyunca kesinlikle alkollü olarak araç kullanmamalıdır. Eğerki; Aday sürücünün kullandığı aracın sınıfına bakılmaksızın, 20 promilin üzerinde alkollü olarak trafikte araç kullanması halinde ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

Yani en az 21 promilli olarak trafikte araç kullanmanız halinde ehliyetiniz yanacaktır.

Sürücü Adayı Ceza Puanı
Sürücü Adayı Ceza Puanı

Yorum yapın