Start Stop Zararlı mı

Start Stop Zararlı mı 2019


Günümüzdeki yeni nesil araçlarda start stop özelliği hızla yaygınlaşmaktadır. Peki;
Start Stop Zararlı mı ? Yoksa start-stop özelliğinin sürmüş olduğunuz araca herhangi bir zararı yok mu Start Stop’un faydaları nelerdir? Aklınıza takılan tüm merak edilen start stop-la alakalı konuları yazacağız.

Start Stop Zararlı mı
Start Stop Zararlı mı

Start Stop Zararlı mı ?


Start Stop Özelliği Nedir?


Start Stop: Trafikte durulması gereken, beklenilmesi gereken, trafiğin akmadığı durumlarda; yakıt tasarrufu sağlayan otomatik bir yakıt tasarruf sistemidir.

Start Stop sistemi manuel vitesli araçlarda kırmızı ışıkta veya herhangi bir şekilde durulduğunda ve aracın vitesi çalışır vaziyette boşa alındığında Motor istop eder yakıt tasarrufu moduna geçer.


Tekrardan Debriyaja bastığınızda motor yeniden çalışır.


Start stop sistemi; otomatik vitese sahip olan araçlarda ise; kırmızı ışıkta frene basılarak durulduğunda araç otomatikman kendini istop eder ve yakıt tasarrufu moduna girer. Tekrardan ayak; frenden çekildiği an motor çalışmaya başlar.

Ayrıca bazı araç modellerinde aracın; direksiyonunun yarım turdan fazla döndürüldü an motor tekrardan çalışmaya başlar.Start Stop Zararlı mıdır ve Start Stop Sistemi Hangi Durumlarda Devreye Girmeyebilir?

Start Stop Zararlı mı
Start Stop Zararlı mı


Start Stop Sistemi Şu Durumlarda Devreye Girmeye Bilir:

1-Aracın Aküsünün Yetersiz Olması

2-Aractan Farklı Kaynaklara Giden Elektirik Akımının Fazla Olması


3-Yolda Giderken Motor Kaputunun Açılması veya Motor Kaputunun Açık Unutulması

4-Emniyet Kemerlerinin Takılı Olmaması


Start Stop Zararlı mıdır ? Aracın Yakıtını Daha Çok mu Tüketir?


Start stop sistemi çok verimli bir sistemdir. Zararlı bir sistem değildir. Ortalama olarak yılda %15 ila %18 arasında bir yakıt tasarrufu sağlar.

Bu yüzden %15 lik, %18’lik yakıt tasarrufu ise; yılda Ortalama 1 ila; 1.5 depo kadar yakıt tasarrufu anlamına gelmektedir.

Start stop sistemi; araca zararlı bir sistem olmamakla birlikte ekstradan yakıt tüketmez; yılda Ortalama olarak 1 ila 1 buçuk depo yakıt tasarrufu etmenizi sağlar.

Start Stop Zararlı mı
Start Stop Zararlı mı✔ Ayrıca start stop sistemi sayesinde; daha az araç yakıtı tüketildiğinden havaya salınan karbonmonoksit gazının da azalmasına, hava kirliliğinin önlenmesine büyük katkısı vardır.


??Start Stop Sistemi Her 100 Kilo Metrede 0.3 Litre yakıt tasarrufu sağlar ve cebinizden çıkan para miktarını azaltır.Start Stop Zararlı mı, Aracın Marş Dinamosunu Öldürür mü?


Start stop sistemi aracınıza daha önce de belirttiğim gibi zarar vermez. Aracın marş dinamosunu öldürmez.

Çünkü; start stop sistemi; Dizayn edilirken diğer araç aksanları da start stop sistemi ile uyumlu çalışması için Dizayn edilmiştir. Aracın marş dinamosuna herhangi bir zararı yoktur.


Start Stop Zararlı mıdır ve Aracımın İç Parçalarına Zarar Verir mi?


Start stop sistemine ait olan araçlarda, start stop sistemi aracın marş dinamosuna aracın aküsüne aracın motor aksamına ve iç parçalarına herhangi bir zararı yoktur. Bu araçlar üretilirken; tüm ihtimaller düşünerek, start stop sistemine uygun olarak üretilmiştir.


Start Stop Zararlı mıdır ve Aracın Aküsünü Yer mi?


Start stop sistemi zararlı bir sistem değildir. Start stop sistemi; aracınızın aküsünü yemez, aracın aküsünü öldürmez, aracın aküsünü bitirmez.

Start stop sistemi; kendi iç dinamikleri ne bağlı olarak diğer parçalarla uygun olarak üretilmiştir.


Start Stop’lu araçlarda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?


Eğer ki Aracınız start stoplu bir araç ise; aracın yağ bakımlarını, aracın yağının eksik olmamasına ve araç yağının zamanında değiştirilmiş olmasına özen gösteriniz.

Ayrıca; diğer araçlarda olduğu gibi aracın suyuna, küçük aksaklıkların olabileceği parçalara bakmakta fayda vardır. Aacınızın yağ bakımını yaptırmanız; Start stoplu araçlar için yeterli olacaktır.

Özetleyecek olursak; sizin merak ettiğiniz ve medya Fatih’e ısrarla sorduğunuz:”Start Stop Zararlı mı” sorusuna yanıt olarak start stop sistemi Aracınıza faydalı bir sistemdir.

Ayrıca; start stop sistemi aracınızın aküsüne zarar vermez, aracınızın şarj dinamosuna, marş dinamosuna herhangi bir zararı yoktur.

Aracınızın iç parçalarına ve motor aksamını da hiçbir zararı bulunmamaktadır ve bir diğer güzelliği ise; cebinizden daha az para çıkmasına, dünyamızın daha az kirlenmesi ne büyük katkıları olduğundan; start stoplu sistem çok başarılı ve güzel bir sistemdir.

Bu yazımızda; Start Stop Zararlı mı konusunu, Start Stop Zararlı mı ve Aküyü bitir mi konusunu,Start Stop Zararlı mı ve Marş Dinamomusunu yermi konusunu, Start Stop Zararlı mı ve Şarj dinamosunu yer mi konusunu vb.konuları yazdık

Tüm araçların start stoplu sisteme geçmesi ümidiyle; sağlıcakla kalın Allah’a emanet olun.

İlginizi Çekebilir: Maddi Hasarlı Kazalarda Anlaşma Tutanağı 2019

Bir cevap yazın: