Stajyer Ehliyetimi 6 Ay Kaptırdım İptal Edilir mi ?

Stajyer Ehliyetimi 6 Ay Kaptırdım İptal Edilir mi ?

Stajyer Ehliyetimi 6 Ay Kaptırdım İptal Edilir mi ?

Stajyer Ehliyetimi 6 Ay Kaptırdım İptal Edilir mi ?1.66 promilli sarhoş olarak ehliyetimi trafik polisine verdim. Şimdi tek sorum şu olacak:” sürücü belgemin iptal olup-olmayacağı… E- devletten ehliyet bilgilerime baktığımda ceza bitiş tarihi 07/12/2020 diyor. Şimdi ben bu tarihten sonra ehliyetimi geri mi alacağım? Yoksa sürücü kursuna mı yazılacağım ?


Stajyer sürücüler; diyer stajyer olmayan sürücülere göre; daha gidecek avantajlı bir durumdadırlar. Çünkü; stajyer sürücülerde 2 yıl stajyerlik süresi vardır. Stajyer sürücülerde; stajerlik süreci içerisindeki yaptırımlar, stajyer olmayan sürücülere göre çok ağırdır. Hemen konuya değinelim.


Stajyer sürücüler; yani Aday sürücüler; ehliyetlerini hak ettikleri tarihten itibaren iki (2) yıl adaylık sürecine tabi tutulurlar.

1. Stajyer sürücüler iki (2) yıl içerisinde 75 ceza puanını tabiidir. İki (2) yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran aday sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal olur; ehliyetleri yanar.
2. Stajyer sürücüler 20 promil alkole tabidir. Araç sınıfına bakılmaksızın stajyer sürücü 20 promilin üzerinde alkollü olarak Trafikte araç kullanmamalıdır. En az 21 promil alkollü olarak; Trafikte araç kullanılması durumunda; aday sürücünün yani stajyer sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir; ehliyeti yanar.


3. Stajyer sürücüler; ölümlü trafik kazalarına karıştıkları vakit ve ölümlü trafik kazasında ASLİ KUSURLU oldukları durumlarında stajyer sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir; ehliyetleri yanar.


4. Stajyer sürücüler; 2 yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yaptığında ve bu kırmızı ışık trafik cezası; stajyer sürücünün ehliyetine yazıldığında; sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.
5. Dönüş kurallarına riayet etmemek ten; 2 yıl içerisinde; 3 defa trafik cezası yazılan stajyer sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

6. Stajyer sürücüler; yayalara yol vermeme trafik cezasından 2 yıl içerisinde 3 defa işlem görmesi halinde; ehliyetleri Daimi olarak iptal edilir.


Yukarıdaki sebeplerden dolayı stajyer Sürücü ehliyetinin iptal edilmesi demek; DAİMİ olarak İPTAL edilmesi anlamına gelmektedir. Stajyer sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edildiği zaman: tekrardan sürücü kursuna yazılarak ehliyet çıkartmaları gerekir.

Bu nedenle; aday sürücüler( stajyer sürücüler) 2 yıl süresi boyunca Trafik kurallarına azami oranda özen göstermeleri ve 20 promilin üstünde alkollü olarak Trafikte araç kullanmamaları gerekir. E Devlet’te yazan tarihin anlamı o tarihten sonra tekrardan sürücü kursuna başvurabileceğiniz anlamına gelmektedir ehliyetiniz Daimi olarak iptal edilmiştir ve tekrardan o ehliyetsize verilmeyecektir. Yeniden, sil baştan ehliyet çıkartma işlemlerine; o tarihten itibaren başlayabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Stajyer Ehliyetimi 6 Ay Kaptırdım İptal Edilir mi ?
Stajyer Ehliyetimi 6 Ay Kaptırdım İptal Edilir mi ?

Bir cevap yazın