Stajyer ehliyet ticari taksi kullanabilir mi

Stajyer ehliyet ticari taksi kullanabilir mi? Aday Ehliyet Ticari Taksi Sürer mi ?

Stajyer ehliyet ticari taksi kullanabilir mi ?

B sınıfi ehliyet almayı düşünüyorum. Stajyer ehliyet ticari taksi kullanabilir mi ? Stajyer sürücüler ticari olarak çalışabilir mi? Kazım Has / Hatay

Ticari taksi kullanmak ve bu şekilde para kazanarak hayatını idame ettirmek isteyen yurttaşlarımızın kafasına takılan soruları tek tek cevaplıyoruz.

Stajyer Sürücü Nedir?

Stajyer Sürücü: Stajyer ( Aday) sürücülük kavramı 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren hayatımıza girdi. 01 Ocak 2016’dan sonra ilk defa ehliyet alan kişiler; ehliyetlerini aldıkları tarihten itibaren 2 yıl boyunca aday sürücü olarak kalırlar. Bu sürücülere aday (stajyer) sürücü denir.

Aday Sürüler Ticari Taksi Kullanabilir mi?

Stajyer ( aday) sürücüler tabiki de ticari taksi kullanabilirler. Ticari taksi kullanmanın stajyer veya stajyer olmamakla bir alakası yoktur.

Önemli ve gerekli olan şey ise SRC belgenizin olup olmadığıdır. Stajyer sürücüler SRC-1 veya SRC-2 belgesi aldıktan sonra TİCARI TAKSİ kullanabilirler.

SRC belgesi olmadan ticari araç kullanmanız ve ticari aracın sahibi siz olmamanız durumunda; 2021 yılı için 468 Türk Lirası SRC cezası yazılır.

Ticari araç size ait değilse; ticari araç sahibine de 1181 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

Ticari araç size aitse; 468 TL değil; 1181 Türk Lirası trafik cezası yazılacaktır.

SRC BELGESİ İÇİN YAŞ ŞARTI NEDİR?

SRC belgesi (src-1,src-2,src-3, src-4) almak için yaştı 19 yaşından gün almış olmak ve 66 yaşından gün almamış olmak yeterlidir.

Uyarı: Büyük otobüs kullananlarının 26 yaşından gün almış olmaları gerekir. 26 yaş sınırı SRC Belgesini almaya engel teşkil etmez; fakat büyük otobüs kullanmak için 26 yaş şartı arandığı için trafik cezası yazılır.

Stajyer Sürücü Ceza Puanı

Stajyer sürücüler yıllık 75 ceza puanına tabidir. 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran stajyer sürücülerin ehliyetleri DAİMİ OLARAK İPTAL edilir.

Stajyer Sürücü Alkol Limiti

Stajyer sürücüler 2 yıl boyunca 20 promile tabidir. Stajyer sürücünün kullandığı araç sınıfına bakılmaksızın; en az 21 promil alkollü olması halinde; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ OLARAK İPTAL edilir.

Bir cevap yazın: