Stajyer Ehliyet Tek Başına Araç KULLANABİLİR Mİ

Stajyer Ehliyet Tek Başına Araç KULLANABİLİR Mİ

TRAFİK CEZALARI

Stajyer Ehliyet Tek Başına Araç KULLANABİLİR Mİ Sorusu?

Stajyer Ehliyet Tek Başına Araç KULLANABİLİR Mİ; Stajyer Ehliyet Tek başına Araç Kullanamaz mı ? Bu sorunun cevabını çok merak ediyorum. Aday ( stajye) sürücüyüm ama tek başıma araç sürerken; trafik polisine yakalanmaktan çok korkuyorum. Stajyer sürücüler yalnız başına araç kullanamazlar mı ? Teşekkürler/ Ayşegül Turan / Giresun

Aday ( Stajyer) sürücülerimiz; trafik de araç kullanırken 2 yıl boyunca trafik kurallarına azami oranda uymak zorundadırlar. Çünkü; stajyer sürücülere uygulanan yaptırımlar; aday olmayan sürücülere göre çok ağırdır. Aday sürücüler 1 yıl içerisinde 75 ceza puanına tabi iken; aday olmayan sürücüler 100 ceza puanına tabidir.

2 yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL edilirken; aday olmayan bir sürücü 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurmaları durumunda; ehliyetlerine 2 ay GEÇİCİ İPTAL uygulanır.

Stajyer sürücüler de toplam 10 adet ehliyet iptal nedenleri mevcuttur. Yukarıdaki 75 ceza puanı sadece; bu 10 maddeden 1 tanesidir.

Sormuş olduğunuz sorunun yanıtına gelince; stajyer yani aday sürücüler; trafikte araç kullanırken; tek başlarına araç kullanabilirler. Stajyer sürücülerin yanında birinin olmasına gerek yoktur.

Stajyer Ehliyet Tek Başına Araç KULLANABİLİR Mİ
Stajyer Ehliyet Tek Başına Araç KULLANABİLİR Mİ

Bir cevap yazın