Stajyer ehliyet süresi doldu ne yapmalıyım ?

Stajyer ehliyet süresi doldu ne yapmalıyım sorusu.

Stajyer ehliyet sahibiydim. 2 yıl önce ehliyet almıştım. Dün; 2 yılımı doldurdum. Stajyer ehliyet süresi doldu ne yapmalıyım ? Canan Kozlu / Bursa

Stajyer ehliyet sahiplerinin en çok merak ettigi ve google gibi arama motorlarında araştirdığı konuların başında; stajyer ehliyet süre bitimi sonrasi ne gibi işlemler yapilması gerekmekte oldugu gelmektir.

Stajyer sürücüler, bir diğer ifade ile aday sürücüler; ehliyetlerini hak ettikleri ve aldıkları tarihten 2 yıl sonra stajyer sürücü olmaktan çıkar.

Stajyerlik süresi biten sürücülerin ehliyet değiştirmesine gerek yoktur. Konuyu biraz daha açacak olursak; stajyer sürücülük ( aday sürücülük) süreniz 2 yıl sonra bitti. Sizin her hangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Almış olduğunuz ehliyet ile araç kullanmaya devam edeceksiniz. Elinizdeki ehliyetin son kullanım tarihine kadar geçerliliği vardır.

Aday Sürücü Belgesi

Sadece sistem üzerinden stajyer ibareniz otomatikmen kalkar. Trafik şubesine, nufus müdürlüğüne gitmenize gerek yoktur.

Askerliğiniz bitmiş; terhis olmuş ve askerlik hayatınız son bulmuş gibi birşeydir. Hiç bir işleme gerek yoktur. Rahatınıza bakın.

Stajyer Olmayan Sürücülük Avantajları

• 1 Yıl içerisinde 100 ceza puanına tabisiniz. ( stajyerler de 75 ceza puanıydı.)

• Yasal olarak alkol alma limitiniz 50 promildir. ( Stajyerler de 20 promildir.)

• Yasal alkol limitlerini aşmanız halinde; ehliyetiniz geçici iptal olurken; stajyer sürücüler de DAIMI OLARAK İPTAL edilir.

Yorum yapın