Stajyer ehliyet kaç puanda iptal olur ?
TRAFIK

Stajyer ehliyet kaç puanda iptal olur ?

Stajyer ehliyetler ile ilgili bir sorum olacaktı. Stajyer ehliyet kaç puanda iptal olur ? Stajyer ehliyete sahip olanların dikkat etmesi gereken konular nelerdir? Vatandaşlara trafik konusunda yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Filiz Ateş/ İstanbul

Stajyer Sürücülerin Çok Dikkat Etmesi Gereken 10 Trafik Kuralı

Stajyer sürücüler; ehliyetlerini hak ettikleri tarihren itibaren 2 yıl boyunca stajyer ( aday ) sürücü olarak değerlendirilirler. Stajyer sürücüler; 2 yıl boyunca âdeta diken üzerindedirler. Çünkü; stajyer sürücülerin trafik kural ihlalleri belirli bir sayıya veya belirli bir ceza puanına ulaşırsa; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olmaktadır.

Stajyer sürücülerin ehliyetlerini yakan 10 trafik kural hatası.

1- Stajyer bir sürücü iseniz; 2 yıl boyunca; aklınızdan KIRMIZI IŞIKTA GEÇMEYİ çıkarın. 2 yıl içerisinde 3 kez kırmızı ışık ihlali yapan stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL edilir. Stajyer sürücünün ehliyetinin DAİMİ İPTAL olması için; kırmızı ışık ihlal cezasının, ehliyetine yazılması gerekir. Araç plakasına yazılan trafik cezalarında; ceza puanı uygulanmaz.

2- Stajyer sürücü iseniz ve alkol alışkanlığınız varsa; TRAFİKTE ALKOLLÜ BİR ŞEKİLDE ARAÇ KULLANMAYI unutun. Stajyer sürücüler; 2 yıl içerisinde araç sınıfına bakılmaksızın 20 PROMİL alkole tabidir. Yani; en az 21 PROMİL alkollde; ehliyetiniz kanatlanır ve ahirete doğru uçmaya başlar. Ehliyetiniz DAİMİ İPTAL olur.

3-Stajyer sürücüler; 2 yıl süresince hız yapmayı aklından çıkarmalılar. Çünķü; 2 yıl içerisinde 3 kez hız ihlali yapılması halinde; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.

5- Stajyer sürücüler; emniyet kemerini takmayı alışkanlık haline getirmeleri gerekir. Ben emniyet kemeri takmam gardaşşş; diyorsanız sonu hüsran olabilir. 2 yıl içerisinde 3 kez emniyet kemeri tanışmaktan trafik cezası yazılirsa; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.

6- Stajyer sürücü iseniz ve motosiklet kullanmayı çok çok seviyorsanız; öncelikle can güvenliginiz için kask takmayı alışkanlık haline getirin. 2 yıl içerisinde 3 kez KASK TAKMAMAK’tan trafik cezası yerseniz; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.

7- Stajyer bir sürücü; kavşaklarda hangi araçların geçiş önceliğine sahip olduğunu bilmelidir. 2 yıl içerisinde 3 kez GEÇİŞ ÖNCELİĞİ OLAN araçlara yol vermemekten trafik cezası yazılan bir stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.
8- Stajyer sürücüler trafik kazalarına karışlamaya büyük çaba sarf ermenilerdir. Stajyerlik süresi içerisinde; ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASINA KARIŞAN stajyer bir sürücü; ölümlü trafik kazasında ASLİ KUSURLU bulunursa; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.

9- Stajyer sürücülerin yayalara saygılı olması gerekir. 2 yıl içerisinde 3 kez yayalara yol vermemekten trafik cezası yazılan stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.


10- Stajyer sürücüler; trafik cezası yememeğe çok çok dikkat etmelilerdir. Çünkü; stajyer sürücülerin tâbi oldukları ceza puanı çok düşük olmakla birlikte; denetlemeye tabi tutuldukları süre de 2 senedir. 2 sene içerisinde 75 ceza puanı dolduran stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.

STAJYER SÜRÜCÜLERİN TÂBİ OLDUKLARI CEZA PUANI

Stajyer sürücüler; 2 sene içerinde 75 CEZA PUANI’ na tabidir. 75 ceza puanını 2 yıl içerisinde dolduran stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.

Stajyer ehliyet kaç puanda iptal olur ?
Stajyer ehliyet kaç puanda iptal olur ?

Bir cevap yazın