Stajyer Ehliyet Kaç Promilde Alınır?
TRAFİK CEZALARI

Stajyer Ehliyet Kaç Promilde Alınır?

Stajyer Ehliyet Kaç Promilde Alınır Sorusu

Stajyer sürücüyüm; malesef ki alkol alışkanlığım var . Alkollü olarak araç kullansam ne olur? Bir de; stajyer ehliyet kaç promilde alınır? Cevap verirseniz memnun olurum. Aslı Güngör / İstanbul

Stajyer Sürücü Nedir?

Stajyer Sürücü: 01 Ocak 2016’tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alacak olanlara ve 01 Ocak 2016’dan önce ehliyeti olup da; ehliyeti daimi iptal olan kişilerin tekrardan ehliyet alma hallerinde; bu kişilere 2 yıl boyunca stajyer (aday ) sürücü denir.

Stajyer Sürücü Alkol Limiti Nedir?

Stajyer ehliyetli sürücülerin alkol alma limiti; araç sınıfı farketmeksizin 20 ( yirmi ) promildir. En az 21 promil alkollü olma halinde stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ OLARAK İPTAL EDİLİR.

Stajyer Sürücüyüm Otomobil Kullanıyorum  Alkol Limitim 50 Promil mi ?

Stajter sürücü; otomobil de kullansa; araç sınıfı farketmeksizin 20 promil alkole tabidir. 50 promil alkol limiti; aday olmayan ve otomobil kullanan sürücüler için geçerlidir.

Stajyer sürücünün kullandığı araç otomobil ise; en az 21 promil alkollü olması halinde ve 50 promil alkol limitini de geçmememişse; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL edilirken; otomobil kullandığı ve 50 promili aşmadığı için alkollü olarak araç kullanma trafik cezası YAZILMAZ. 50 Promili aşarsa; hem ehliyeti DAİMİ İPTAL edilir; hem de alkollü olarak araç kullanmaktan trafik cezası yazılır.

UYARI: Eğerki; ister aday sürücü olsun; isterse normal sürücü olsun; araç sürücünün alkolü; 100 promili aşmışsa; TCK ( Türk Ceza Kanunu) madde 179’dan ( Trafik Güvenliğini Tehlikeye Düşürme) yargılanır. TCK 179’un 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası vardır. Bu ceza 2 yılı aşmadığı için; mahkeme hakimi bu cezayı ya; para cezasına yada; denetimli serbestliğe çevirir.

Burada yetki; tamamen mahkeme hakiminindir. İsterse; hapis cezasını da onaylar.

2021 Yılı Alkollü Olarak Araç Kullanma Cezası

Yasal limitlerin üzerinde trafikte alkollü bir şekilde araç kullanan araç sürücüsüne KTK 48/5’den işlem yapılır.

48/5’in trafik ceza miktarı, ehliyet iptal süresi ve diğer yaptırımları; son 5 yıl içerisindeki alkollü olarak araç kullanma durumunuza göre değişmektedir.

1. Seferde 1339.00 TL Ceza 6 Ay Geçici İptal

2. Seferde 1679.00 TL  Ceza 2 Yıl Geçici İptal

3. Seferde 2698.00 TL Ceza 5 Yıl Geçici İptal

UYARI: Yukarıdaki ehliyet geçici iptal süreleri; sadece aday olmayan sürücüler için geçerlidir. Stajyer surünün; alkolden geçici iptali yoktur.

Stajyer Ehliyet Kaç Promilde Alınır?
Stajyer Ehliyet Kaç Promilde Alınır?

Bir cevap yazın