Stajyer Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır

Stajyer Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır Güncel Bilgi(Aday ) Stajyer Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır ? Bu sorumu cevaplar mısınız? Şuan aday sürücüyüm 10 Temmuz 2019’da; 2 Ceza birden yedim ve 20+20 ceza puanı ehliyetime yazıldı. Şu an 40 ceza puanım var ve çok trafikte hata yapmaktan çok korkuyorum. Bu 40 ceza puanı ne zaman ehliyetinden silinir?
Adem Gök- Mersin


Aday sürücülerin; yani, stajyer sürücülerin 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmamaları; 75 ceza puanına ulaşmamaları gerekir.

Aday sürücüler 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını ulaşırsa aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal edilir. Ehliyeti yanar. Aday sürücü; sürücü kursuna yazılarak veya sürücü kursunun açmış olduğu sınavlardan başarılı olduktan sonra; yeniden ehliyet çıkarması gerekir.


Aday sürücülerin ehliyetine yazılan trafik cezaları ve diğer sürücülerin ehliyetine yazılan trafik cezalarından surücü ehliyetine uyğulanan CEZA PUANLARI; trafik cezasının yazıldığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde silinmektedir.

Ehliyet


Trafik cezası yediğiniz tarihi örnek olarak vereceğim. Örneğin; 10 Temmuz 2019’da 40 ceza puanı ehliyetinize yazıldı. Bu 40 ceza puanı; yazıldığı tarihten itibaren; 2 yıl sonra sürücünün ceza puanı hanesinden silinmektedir.


Bu duruma göre; 40 ceza puanı 10 Temmuz 2021 tarihinde; sürücü ceza puanı hanesinden silinecektir. Ceza puanı 10 Temmuz 2020 tarihinde sona erecektir. teşekkürler.


Not: Aday olmayan; yani stajyer olmayan araç sürücüleri 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına tabidir. Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetine 2 aylığına geçici olarak el konulur. Ehliyetleri geçici olarak 2 aylığına iptal edilir.

Stajyer sürücüler yani aday sürüculer de ise 2 yıl içerisinde 75 ceza puanında olmaması gerekir. Aday sürücüler 75 ceza puanına tabidir 75 ceza puanını dolduran aday sürücülerin ehliyetleri tamamen iptal edilir ve yeniden ehliyet çıkarmaları gerekir.

Stajyer Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır
Stajyer Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır

Bir cevap yazın