Stajyer Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır ?

Stajyer ehliyet ceza puanı ne zaman sıfırlanır Güncel Ve Dogru Bilgiler MedyaFatih.Com’da…


Stajyer ehliyet ceza puanı ne zaman sıfırlanır ? Aday sürücüyüm, ehliyetime 3. ayın 17’sinde 20 ceza puanı yazıldı. Stajyer sürücülerin; yani biz aday sürücülerin trafik cezasından dolayı yemiş oldukları ceza puanları ne zaman temizlenir? Ceza puanları ne zaman sıfırlanır ? Teşekkürler… Ali Aydın – Karabük


Ehliyet alımlarında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren aday sürücülük; yani stajyer sürücülük uygulanmaktadır. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yeni ehliyet almak isteyenler; yani; daha önce hiç ehliyeti bulunmayan, ilk defa ehliyet alacak olanlara ehliyet alım tarihlerinden itibaren iki yıl (2) aday sürücülük uygulanmaktadır. Yeni ehliyet alan bu kişiler; 2 yıl boyunca Aday Sürücü olarak kategorize edilmektedir.


Örneğin; ehliyetinizi 3 Ocak 2018 tarihinde ehliyetinizu aldınız. 3 Ocak 2020 saat 24’ten sonra aday sürücülük süreniz bitecek ve normal bir sürücü konumuna geçeceksinizdir.

Yetersiz Ehliyet Cezası 2019
Bayan Stajyer Sürücü


Aday sürücüler; aday olmayan sürücülere göre ceza puanı bakımından daha sıkıntılı bir durumdadırlar. Çünkü; aday sürücüler 75 ceza puanına tabii iken; aday olmayan sürücüler 100 ceza puanını tabidir.


Aday sürücülerin 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmamaları gerekir. Aday sürücüler (1)bir yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşmaları halinde; ehliyetleri daimi olarak iptal edilecek ve ehliyetleri yanacaktır. Aday sürücüler; yeniden sürücü kursuna kayıt olarak; ehliyet almaları gerekecektir.

Aday Olmayan sürücüler; (1)bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşmaları halinde; ehliyetleri iptal edilmez ve aday sürücülerin ehliyetlerine geçici olarak 2 aylığına el konulur. 2 aylık süreç içerisinde; Trafikte araç kullanmamaları gerekir.


Stajyer Sürücü Ceza Puanı Sıfırlama Tarihi.


Aday (stajyer) sürücülerin ve aday olmayan sürücülerin trafik cezalarından dolayı yazılan ceza puanları: trafik cezasının yazıldığı tarihten itibaren bir (1) yıl sonra ehliyetlerde silinmektedir.Örneğin; 5 Temmuz 2020 tarihinde trafik cezasından dolayı 10 ceza punanı yediniz. Bu 10 ceza puanı ehliyetinizden 5 Temmuz 2021 saat 24:00’ten sonra ehliyetinizden silinecektir.

Stajyer Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır
Stajyer Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır

Yorum yapın