Stajyer ehliyet ceza puanı dolunca ne olur ?
TRAFIK

Stajyer ehliyet ceza puanı dolunca ne olur ?

Stajyer ehliyetli biriyim. Ehliyetimi 2021 yılında aldım. Kırmızı ışık ihlalinden trafik cezası yazıldı. Ceza puanım biraz yükseldi. Stajyer ehliyet ceza puanı dolunca ne olur? Ehliyetim daimi iptal mi olur; yoksa geçici iptal mi? Furkan Aslan / KonyaStajyer ehliyetli bir sürücü trafik kurallarına en az 2 yıl azami oranda uymalı ve trafik kural ihlali yapmaya büyük gayret sarfetmelidir. Çünkü; stajyer sürücüler; bir diğer adıyla aday sürücüler 2 yıl boyunca 75 ceza puanına tabidir.

2 yıl boyunca 75 ceza puanını doldurmamak çok çok zor bir iştir. Bazı trafik cezalarının ceza puanı çok yüksektir. En yüksek ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanına sahip olan trafik cezalarından, 2 yılda 4 tane yazılsa; stajyer ehliyetiniz 75 ceza puanı dolduğu için yanar.

Stajyer ehliyet ceza puanı dolunca ne olur ?

Stajyer bir sürücünün 75 ceza puanı dolarsa; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL edilerek; ehliyetine el konulur. Argo bir ifadeyle; ehliyet yanar; ehliyetin üzerine bir bardak soğuk su içmek gerekir.

Stajyer ehliyetin yanmaması için;

trafik kurallarına uymalı, 20 PROMİL alkolün üzerinde; alkollü bir şekilde trafikte araç kullanmalı, ölümlü trafik kazasında ASLİ KUSURLU olmamalı, 2 yıl içerisinde 3 kez kırmızı ışık ihlali yapmamalı, 2 yıl içerinde 3 kez hız ihlali yapmamalı, 2 yıl içerisinde 3 kez yayalara yol vermeme yapmamalı, 2 yıl içerisinde 3 kez dönüş kurallarına riayet etmemekten trafik cezası yememeli, 2 yıl içerisinde 3 kez geçiş önceliği olan araçlara yol vermemekten trafik cezası yememeli, 2 yıl içerisinde 3 kez emniyet kemeri cezası yememeli, motosiklet kullaniyorsak; 2 yıl içerisinde 3 kez KASK TAKMAMAK’tan trafik cezası yememeli ve 2 yıl içerinde 75 ceza puanını doldurmamak gerekir.

Stajyer Ehliyet Ceza Puanım Doldu Ne Yapmalıyım?

Stajyer ehliyetinizin 2 yıllık ceza puanı limiti olan 75 ceza puanı dolduysa; ehliyetiniz DAİMİ İPTAL olmuştur. Bu ehliyetten ümidimizi kesmeniz ve yeni bir sayfa açmanız gerekir.Yeni sayfa nasıl açılır? Ehliyette yeni sayfa açmak için; daha önceki yapmış olduğunuz hatalardan ders almanız, yanlışlarınızı tespit etmeniz gerekir. Öncelikle; hastaneye gidip; bir psikoloğa gidip psiko testten geçip, psikoloğdan ” SÜRÜCÜ OLABİLİR ” raporu almanız gerekir. Ardından sürücü kursuna kayıt olup; sürücü kursunun yapmış olduğu sınavlardan başarılı olmanız gerekir.

Tüm bunları yaptıktan sonra; ehliyet iptalinden kaynaklı iptal süreniz varsa; o sürenin dolmasını beklemeniz gerekir.

Yukarıdaki tüm şartları sağladıktan sonra; yeniden ehliyet çıkarabilirsiniz.


Stajyer sürücü iseniz ve çevrenizdeki arkadaşlarınız da stajyer ise; Web sitemizdeki; stajyer sürücülerle ilgili yazdığımız tüm konuları takip etmelerini tavsiye ederiz. Lütfen bu içeriği sevdiklerinizle paylaşın…

Stajyer ehliyet ceza puanı dolunca ne olur ?
Stajyer ehliyet ceza puanı dolunca ne olur ?

Bir cevap yazın